Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Częściowo stracił wzrok i słuch, a jakikolwiek upadek może skończyć się tragicznie. Wciąż jednak trenuje freerunning
Marcin Tokarz 1 stycznia, 2014, 4:44 Sport i rekreacja
skoki 6
Krzysztof Boszman kontynuuje freeruning mimo wypadku, po którym stał się półgłuchy i pół niewidomy (fot. Adam Zakrzewski)

Swoje ciało przez lata oswajał z przeciążeniami. Na ten wstrząs nie był jednak gotowy. Krzysztof Boszman należał do jednych z najlepszych freerunerów w Polsce. 28 czerwca. Dzień, na który czekali wszyscy uczniowie, przeklął po wsze czasy. W kalendarzu 23-latka, stał się rocznicą utraty słuchu i wzroku w prawej części głowy. Teraz leczy się tym, co omal go nie zabiło.

„Może i ten wypadek odebrał ci dużą część zdrowia, ale Twojego silnego charakteru i ogromnej determinacji nikt, ani nic nie jest w stanie zdusić!”

Pokaz freerunerów i stunterów motocyklowych już się zakończył. Krzysztof Boszman chciał jeszcze podsycić emocje widowni. Nigdy nie ćwiczył tego numeru. Ustawił się naprzeciw motocyklisty, którego widział po raz pierwszy na oczy. Na jego sygnał ruszyli. W momencie wybicia poczuł niemoc w kolanie. Nie było czasu na ucieczkę w bok. Skoczył na nisko.

– Motocykl uderzył mnie w stopy – wspomina 23-letni Krzysztof Boszman, chłopak o wyrzeźbionej sylwetce. – Ciało nabrało zbyt dużej rotacji. Straciłem nad nim kontrolę. Pojazd przejechał pode mną, a ja zamiast pełnego salta, wykonałem półtorej obrotu. Spadłem idealnie na głowę.

Czaszka gruchnęła. Pękła w trzech miejscach. Twarz zalała się krwią. Jej prawa część zapadła się wraz z oczodołem. Natychmiast pokrył ją siniec i opuchlizna. Przez dwie godziny nie zdawał sobie sprawy, że nie widzi na oko, nie słyszy na ucho. Nie stracił przytomności.

„Byłeś, jesteś i zawsze będziesz najlepszy!”

Przed wypadkiem opanował większość ewolucji, jakie zna świat freeruningu. Dzięki opracowaniu kilku autorskich tricków zdobył popularność w kraju. Potrafił zrobić salto w tył ze ściągnięciem koszulki w locie. Wymyślił tzw. „rodeo”, czyli wygięcie na kołyskę w czasie salta do przodu. W tej chwili na świecie istnieje tylko dziesięć osób zdolnych wykonać tę akrobację. Boszman już się do nich nie zalicza…

– W szoku nie zdawałem sobie sprawy, jak poważne odniosłem obrażenia – opowiada freeruner z Torunia, który po zasłonięciu lewego oka i ucha traci kontakt ze światem. – Lekarze powiedzieli, że współczesna medycyna nie jest w stanie ich wyleczyć. Bałem się, że nie będę potrafił normalnie funkcjonować. Co dopiero dalej uprawiać freeruning. Równowagę traciłem nawet niosąc zakupy…

Był bliski ponownego upadku. Tym razem psychicznego. Oko nie chciało się otwierać. Lekarze robili to na siłę. Krzysztof widział tylko ciemność.

– Powiedziano mi, że i tak miałem więcej szczęścia niż rozumu – wzdycha niewysoki sportowiec. – Każdy kazał mi wybić sobie z głowy powrót do sportu. Ujęła się tylko moja dziewczyna. Wiedziała, że to całe moje życie. Poza nią długo nie przyznawałem się nikomu, że znów zacząłem skakać…

„Wiele osób, w tym ja, nie wierzyło, że będziesz w stanie wrócić. Dzięki, za uświadomienie mi, że popełniłem błąd.”

W szpitalu leżał dwanaście dni. Już w lipcu podjął próbę powrotu do freeruningu. Zauważył, że metodą małym kroków jest w stanie, choć częściowo, odbudować dawną formę. Od września regularnie uczęszcza na treningi. W oczach innych zawodników wzbudza szacunek.

– Niewielu znam ludzi, którzy dźwignęliby się po czymś takim – przyznaje Łukasz Piórkowski, który razem z Krzysztofem trenuje freeruning w Hali Olimpijczyk. – Przed wypadkiem był jednym z lepszych zawodników w Polsce. Dziś jest w stanie wykonać tylko 10 % opanowanych dawniej ewolucji. Jednak z treningu na trening widzimy progres.

”Mimo tego, że uległeś poważnemu wypadkowi, robisz to, co kochasz. Wielki szacunek dla Ciebie i nie poddawaj się brat, pamiętaj! Kiedy zabraknie mi motywacji, na pewno to obejrzę.”

Swoje wysiłki postanowił uwiecznić i opublikować w Internecie. W odpowiedzi pod nagraniem pojawiło się wiele wyrazów uznania. Jednak Krzysztof film zamieścił z założeniem, że narazi się na słowa krytyki.

– Po wypadku część ekipy z Bydgoszczy ma mi coś za złe – tłumaczy freeruner. – Nie wiem dlaczego nie mogłem liczyć na wsparcie niektórych z nich. Filmik zamieściłem w podziękowaniu wszystkim tym, którzy byli przy mnie, gdy cierpiałem. Chcę, aby moja sytuacja była motywacją dla sportowców w trudnych chwilach.

Krzysztof nie trwoni czasu na rozgrzewkę. Woli jak najefektywniej wykorzystać czas treningu. Do skoków podchodzi z szacunkiem, bo jak sam mówi, nigdy nie wiadomo, który będzie tym ostatnim. W jego przypadku każdy bez zabezpieczeń jest ryzykowny jak rosyjska ruletka.

– Czaszkę mam teraz jakby ze szkła – mówi bez ogródek. – Jakikolwiek upadek na głowę będzie moim końcem. Na coś przecież trzeba umrzeć, nie?


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także