Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Członkowie grupy Street Workout Toruń na co dzień zajmują się przesuwaniem granicy bólu
Aleksandra Radzikowska 13 października, 2013, 15:30 Aktualności Blokowisko Sport i rekreacja
street out 1
Grupa do ćwiczeń wykorzystują jedynie ciężar swoich ciał

Bez wymówek i usprawiedliwień, bez względu na pogodę i porę roku. Członkowie grupy Street Workout Toruń codziennie pracują nad rozwojem ciała i ducha. W myśl znanej maksymy mówią, że aby mogli pokonać własne słabości, potrzebna jest im cierpliwość, by godzili się z tym, czego zmienić nie są w stanie. Siła, by zmieniali to, co zmienić mogą. I mądrość, by zawsze odróżniali jedno od drugiego.

Nie sposób jednoznacznie zdefiniować czym jest street workout. Słowniki mówią o nim, jako o rodzaju aktywności fizycznej, podczas której wykorzystuje się elementy zabudowy miejskiej do wykonywania ćwiczeń kalistenicznych. Ta definicja nie zawiera jednak tego, co w idei ulicznego treningu najważniejsze. Chodzi nie tylko o to, by pokonywać ograniczenia własnego ciała, ale i umysłu.

Ból, towarzysz codzienności

Toruńska grupa działa dopiero od kilku miesięcy, ale jej członkowie zanotowali już znaczny progres. Świadomość własnych słabości pomaga im w ich niwelowaniu.

– Są momenty, w których czujemy, że dotykamy granicy bólu – mówi Tomasz Hałas. – Na tym jednak to polega, bo inaczej nie da się jej pokonać. Trening wyznacza nam dziś rytm dnia i to w zgodzie z nim planujemy inne obowiązki. Te godziny, które spędzamy wspólnie są bezcenne.

Dzięki idei, która przyświeca grupie, jej członkowie prowadzą zdrowy tryb życia. Przejawia się on nie tylko w sposobie odżywiania i spędzaniu aktywnie wolnego czasu.

– Większość z nas rezygnuje z alkoholu i niezdrowego jedzenia – dodaje Tomasz Hałas. – To się po prostu nie opłaca. Nie po to poświęcamy wiele godzin na pracę, by w kilka minut to zniszczyć. Dieta i odpowiednie nastawienie mentalne to podstawa do dalszego rozwoju.

Zaletą street workout’u jest to, że trening jest darmowy. Sportowcy skupiają się głównie na ćwiczeniach wykonywanych przy pomocy drążków i drabinek. Dzięki umiejętnemu wykorzystywania ciężaru własnego ciała, poprawiają siłę i wytrzymałość.

– Każda godzina spędzona na treningu przynosi efekty – mówi Mikołaj Tadej. – Są wśród nas osoby, które zaczynały od robienia kilku pompek, a już dziś są w stanie wykonać średniozaawansowane figury. Praca nad własnym ciałem pozwala pozbyć się kompleksów, uwierzyć w siebie i poprawić samopoczucie. Cieszymy się nawet z najmniejszego progresu. Choć każdy z nas w życiu zajmuje się czymś innym, znaleźliśmy pasję, która nas łączy. Jesteśmy zgraną grupą.

Nie straszny deszcz

Członkowie toruńskiej ekipy spotykają się najczęściej na placach zabaw. Z uśmiechem opowiadają o tym, jak traktują ich mieszkańcy i przechodnie.

– Wzbudzamy zainteresowanie innych, ale trudno, żeby było inaczej, gdy grupa kilkunastu dorosłych osób na placu zabaw wykonuje akrobacje – mówi Tomasz Hałas. – Ani deszcz, ani mróz nie są w stanie sprawić, że trening się nie odbędzie. Dajemy z siebie sto procent, ale wiemy, gdzie leży granica. Ćwiczenia wykonujemy z rozwagą, a gdy w wyniku przeciążeń pojawiają się drobne kontuzje, plan treningu dostosowujemy odpowiednio do sytuacji.

Z uwagą planują również plan rozwoju dla grupy. O projekcie, który zakłada budowę placu treningowego, rozmawiają już od dawna.

– Chcemy, by do naszej inicjatywy przyłączyło się jak najwięcej osób – mówi Bartosz Lubomski. – Do tego potrzebna jest jednak odpowiednia baza treningowa. Mamy nadzieję, że przez okres zimowy solidnie popracujemy nad poziomem naszych umiejętności, bo na wiosnę przyszłego roku szykujemy pokazy sztuki ulicznego treningu.

Najbardziej zaangażowani mają w planach znalezienie sponsorów, bez których odpowiednie propagowanie tej dyscypliny jest trudne.

– Robimy to również z myślą o przyszłych członkach – dodaje Tomasz Hała. – Do sprawy podchodzimy profesjonalnie. Wraz z kilkoma kolegami zapisaliśmy się na kursy trenerskie, po których ukończeniu będziemy mogli prezentować nasze umiejętności na pokazach w m.in. szkołach. Chciałbym, by nasze zaangażowanie zostało zauważone. Trudno mówić jeszcze o kosztach, ale kwota, która potrzebna jest do budowy profesjonalnego, atestowanego placu, to ok. 20 tys. zł. Nie wiem, czy swoje życie zwiążę z Toruniem, ale chciałbym, żeby nasza praca na rzecz rozwoju street workout’u w tym mieście przyniosła efekty.

Zajęcie, które miało być jedynie krótką przygodą dla wielu z nich stało się stylem życia.

– Nie ma problemu, by dla treningu przesunąć spotkanie, randkę czy imprezę – mówi Tomasz Hałas. – Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale w street workout nie można się angażować połowicznie. Gdy złapie się bakcyla, wszystko inne przybiera nowy wymiar, praca nad słabościami pozwala przewartościować wiele spraw, fizycznie jesteśmy w stanie zrobić więcej i dodatkowo spotykamy się z ludźmi, którzy mają podobną pasję.

Nic, tak jak ona, nie dodaje codzienności kolorytu. Członkowie toruńskiej ekipy udowadniają, że nawet szare ulice mogą się mienić kolorami tęczy. Wystarczy tylko chcieć.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także