Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Czy brak reklamy wyklucza popularność? Zaglądamy do „Zezowatego szczęścia”
Tomasz Więcławski 30 października, 2013, 14:11 Aktualności Stary Toruń
Adam Zakrzewski
Podobiznę Iwony Pacek wykonała Iwona Chmielewska, znana toruńska pisarka. Portret zdobi mury lokalu od dłuższego czasu (fot. Adam Zakrzewski)

Często trafiają tam przez przypadek, poszukując namiastki „Gorączki sobotniej nocy”. Prowadzeni są przez znajomych do „Automobilklubu”. Jeszcze dwa skręty w lewo i przeniosą się w nieco inną rzeczywistość. Uwaga, bo stopnie schodów zdają się być drogą nie do pokonania. „Dobry wieczór” i „Dobranoc” – etykieta obowiązuje. Bo w końcu to spotkanie przyjaciół, a nie disco bez zobowiązań i zahamowań. Umysł znacznie tam przyspiesza.

Wydawać by się mogło, że Iwona Pacek jest tam zawsze. Kilkadziesiąt wizyt w ostatnich latach utwierdza w tym przekonaniu. Zawsze uśmiechnięta, wyrozumiała, z przeszywająca wzrokiem. Od lat jest przyjaciółką, koleżanką, barmanką i spowiednikiem w jednym.

Pretensjonalności brak

– Chciałbym, aby moja żona była właśnie taka w przyszłości – mówi Arkadiusz, bywalec „Zezowatego Szczęścia”. – Nie ma drugiego lokalu w tym mieście, w którym można znaleźć na półce dzieła Bułhakowa, pograć w scrabble czy podyskutować o Mannie, Nietzschem, Bogu, historii, dziewczynach i alkoholu. Do świtu toczą się tu deliberacje na tematy wzniosłe i te bardziej przyziemne.

Niejeden miał się okazję przekonać, że nikotyna i alkohol potrafią szczęście znacznie zniekształcić. Większość jednak wraca, bo któż wierzy w to, że los się zawsze do nas uśmiecha.

– Wiele osób znam już bardzo dobrze – mówi Iwona Pacek. – Doczekałam się już nawet takich momentów, że student, którzy przychodził przez wiele lat wydawał swoją książkę i na moim barze składał na niej autograf. Dorastał razem z tym miejscem.

Różni ludzie, a wspólny mianownik

Klimat jest słowem kluczem. Dość trywialnym i niewiele wnoszącym, ale to niekoniecznie słowa budują legendę tego miejsca.

– Nie mogę się nazwać stałym bywalcem, bo ledwo kilka razy miałem okazję do „Zezowatego Szczęścia” zawitać – mówi Mateusz, rodowity Mazur, niegdyś student filologii rosyjskiej na UMK. – Zapamiętałem jednak nienachalną muzykę i smak Lucky Strike’ów. – Nie wiem nawet czemu, bo przecież wypaliłem szlugów w żuciu co nie miara. Te w sali na prawo od wejścia smakowały jednak jakoś inaczej.

Czy klub prowadzony przez Iwonę Pacek jest dla intelektualistów?

– „Bohema toruńska” to ładne określenie – śmieje się Łukasz, który „idzing” kończył w „Zezie” niejednokrotnie. – Brak pretensjonalności zostaje w głowie jednak najdłużej. Są tacy, którzy muszą komuś coś udowodnić. Tutaj tego nie ma, bo większość jest świadoma własnej wartości. Wyższości próżno jednak szukać.

Miła, błyskotliwa i wiecznie uśmiechnięta pani w zawsze nienagannym stroju nie dorabia większej ideologii do funkcjonowania lokalu.

– Cieszę się, że pomimo braku reklamy trafiają tu cały czas nowe osoby – mówi Iwona Pacek. – Przychodzą pary zakochanych, najlepsi kumple, koleżanki na pogaduchy przy winie. Pełne spectrum.

Tylko jedna rzecz tu nie pasuje, albo jest chichotem losu. Piszczyk to klasyczny oportunista. Takich w piwnicy przy ul. Ducha Św. można policzyć na palcach jednej ręki.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także