Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Czy na prowadzeniu antykwariatu można zarobić?
Tomasz Więcławski 20 listopada, 2013, 0:36 Aktualności Kultura i rozrywka Stary Toruń
antykwariat_piec_cmyk (2)
W antykwariatach nie ma dziś tłumów. Przychodzą tylko pasjonaci literatury i płyt winylowych (fot. Łukasz Piecyk)

Nikną z krajobrazu Starego Miasta miejsca ulubione przez książkowych moli. Wypierane są przez kolejne kluby, sklepy czy „ciucholandy”. Utrzymać się ze sprzedaży „słowa pisanego” nie jest łatwo. Internet zrobił swoje. E-booka ukraść nie trudno, a wielu młodym i tak zależy tylko na streszczeniach. Są jednak jeszcze ostatni Mohikanie.

Właściciele antykwariatów zmuszeni są do prowadzenia sprzedaży wysyłkowej. Konkurencja w sieci jest tak silna, że wielu osobom nie chce się ruszać sprzed monitora. Aż trudno czasem uwierzyć, że to, co zamówili, czytają. Szelest kartek przestaje być dla ludzi najpiękniejszą muzyką.

– Rodzima placówka naszego antykwariatu znajduje się w Inowrocławiu – mówi Marta Florczak, pracownica Cuiavia Felix przy ul. Świętego Ducha. – W Toruniu działamy od wiosny. Studenci nie walą do nas drzwiami i oknami. Może jeszcze nas nie zauważyli?

Biżuteria i obole warte więcej niż z ksiąg mole

O klasyczne białe kruki ciężko. Te rozchodzą się zawsze jak świeże bułeczki. Znajdziemy jednak w dwóch, małych pomieszczeniach Cuiavii dzieła Lenina, Stalina czy Marksa. Troszeczkę z przypadku, ale swoje miejsce znalazł też tutaj, wzbudzający po dziś dzień wiele emocji, manifest Adolfa Hitlera „Mein Kampf”.

– Zdarza się, że przychodzę rano do pracy, a na schodach leży reklamówka z nikomu niepotrzebnymi książkami – opowiada Marta Florczak. – Wiele osób pozbywa się również księgozbiorów po śmierci swoich bliskich. Ich biblioteczki nie są takie cenne, żeby bić się o nie przy sprawach spadkowych. Najczęściej nikt nie chce zabrać tego do siebie. Wtedy kolejne publikacje trafiają do nas. Nie ma możliwości, że nie przygarniemy jakiegoś egzemplarza.

Cena. To bez wątpienia jeden z koronnych argumentów dla miłośników literatury. W księgarniach jest bardzo drogo. Czterdzieści do pięćdziesięciu złotych za wartościową książkę, to minimum. W antykwariacie za tę cenę często można dostać trzech klasyków literatury.

Na ulicy Wysokiej 16 od dawien dawna można spotkać miłośników używanych książek. Za banknot z podobizną Kazimierza Wielkiego dostaniemy tam „Imię Róży” Umberto Eco, „Niepokonane” Williama Faulknera, „Starą baśń” Kraszewskiego i „Słówka” Boya-Żeleńskiego. Miłośnicy historii zawsze odnajdą w takich miejscach coś dla siebie. Za śmieszne pieniądze można przenieść się do starożytnej Grecji, chińskiego imperium czy Eurazji pod panowaniem mongolskim.

Miłość pośród książki kart

– Przychodzę tutaj niemal codziennie – mówi Maria Wiśniewska, mieszkanka Starego Miasta. – W telewizji oglądam głównie programy informacyjne, a zdrowie mi, póki co, dopisuje, więc mogę emeryturę przeznaczyć na to, co realnie kocham. Tutaj, po 40 latach, spotkałam swoją miłość z czasów młodości. Przy jednej półce poszukiwaliśmy ucieczki w piękny świat słów. Do późnej nocy przedłużyło się nasze wyjście na kawę. Dostojewski, Bułhakow i Słowacki byli razem z nami.

Wiele osób nie ma klucza poszukiwań. Czasem zainteresuje ich okładka, nazwisko autora, które gdzieś słyszeli, albo rycina z XIX wieku zdobiąca wolumin trafiający do ich rąk.

– Gdybyśmy mieli na wyposażeniu stolik i parę krzeseł, to wiele osób znacznie dłużej by tu zabawiło – śmieje się Marta Florczak. – Musiałby pan słyszeć rozmowy, które toczą tutejsi bywalcy. To nie do opisania. Jest stała grupa przychodząca regularnie. Wiele osób zajrzy raz i nie wraca więcej. Nie wszyscy poszukują Biblii Jakuba Wujka. Nieliczni wiedzą, o czym jest mowa.

Są jednak egzemplarze cieszące się większym i mniejszym uznaniem potencjalnych nabywców.

– Nazwisko Mann przewija się często – opowiada pracownica antykwariatu. – Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, ale pisarzy o tym nazwisku jest kilku. Dobrze sprzedają się również lektury. Nie ma się co czarować, droższe rzeczy, znacznie bardziej unikalne, muszą czekać na koneserów. Za używaną książkę zapłacić 150 czy 300 zł? Wiele osób słysząc taką kwotę natychmiast rezygnuje. A czasami są to prawdziwe rarytasy.

Kurz. To jego ślad zawsze odnajdujemy w takich miejscach. Nie musi być go nawet wiele. Zostawia jednak specyficzną woń. To do niej ciągnie tego, kto w książkach szuka czegoś więcej niż liter i słów. Sens. Nie zawsze taki sam dla wszystkich. Nonsens. Nie każdy musi wiedzieć kim jest Hemingway, Gombrowicz czy Nabokov. Wielu nie wie jednak ile traci, nie otwierając przed sobą drzwi. Chociażby toruńskich antykwariatów.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także