Smart Space w Toruńskim Parku Technologicznym będzie szukać następców Billa Gatesa i Marka Zuckerberga. Zaczynają konkursem do IT smart.2013

Na otwarcie Exea Data Center przyjechał minister cyfryzacji Michał Boni. Łukasz Ozimek z TARR-u zapewnia, że to preludium do biznesowej aktywności młodych mieszkańców regionu (fot. Łukasz Piecyk)

Od lat zazdrościmy każdemu, kto pracuje w największych amerykańskich firmach informatycznych. Tam rodzą się innowacyjne pomysły, z których przez kolejne dziesięciolecia korzystają mieszkańcy całego globu. Nie przesądza o tym tylko katorżnicza praca i talent, ale także świetne warunki zatrudnienia. Niedługo podobnie może być i w Toruniu.

We wrześniu w Toruńskim Parku Technologicznym, którym zarządza Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego, minister Michał Boni otworzył Exea Data Center – nowoczesne centrum przetwarzania danych oferujące usługi informatyczne w tzw. chmurze obliczeniowej (ang. cloud computing). To jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków na mapie naszego kraju.

– Dla laika być może brzmi to niezrozumiale – tłumaczy Łukasz Ozimek z TARR-u. – Cloud computing eliminuje przykładowo zakup drogich licencji na oprogramowanie. Klient płaci jedynie za faktyczne użytkowanie danej usługi, więc nie musi kupować niczego na stałe. Wystarczy użyć dowolnego komputera z dostępem do Internetu, by zacząć korzystać z dobrodziejstw chmury obliczeniowej.

Przestrzeń pełna pomysłów

W rozwiązaniach indywidualnych pozwala to na korzystanie ze swoich wybranych zdjęć, dokumentów czy muzyki na dowolnym komputerze czy telefonie z dostępem do sieci. To, co jednak rozpala umysły kreatywnych i młodych duchem przedsiębiorców, jest nowopowstający akcelerator biznesu Smart Space.

– Gdy rozpoczęliśmy dwa lata temu rozbudowę Parku o centrum przetwarzania danych Exea Data Center, obraliśmy sobie także za cel uruchomienie nowoczesnego inkubatora przedsiębiorczości – wspomina Łukasz Ozimek. – Nie chcieliśmy jednak mnożyć kolejnych bytów, więc postawiliśmy na rozwiązanie, którego próżno u nas szukać. Postanowiliśmy stworzyć Smart Space – nowoczesny akcelerator biznesu wykorzystujący zaawansowaną infrastrukturę teleinformatyczna Exea.

Będzie to blisko 1000 m2 nowocześnie zaprojektowanej przestrzeni biurowej dla innowacyjnych mikrofirm, które stawiają na nowe technologie i rozwiązania mobilne, słowem – dla innowacyjnych start-upów.

– Start-up to dla nas młody przedsiębiorca, który chce skomercjalizować swoje pomysły – wyjaśnia Łukasz Ozimek. – U nas każdy z nich będzie mógł pracować na wspólne dobro, czyli wprowadzamy zasadę coworkingu. Najprościej mówiąc – co dwie głowy to nie jedna.

Jeśli dane zlecenie wymaga wiedzy z różnych dziedzin, to cała sztuka polega na tym, aby współpracować z kolegą z innego biurka. Na tym polega idea coworkingu. To zapewnienie otwartej przestrzeni biurowej, w której wszyscy mogą się spotykać. Przy jednym stole siedzą różni ludzie, co pomaga przy ewentualnej współpracy.

– Podstawą nowoczesnych działań jest także elastyczność – twierdzi Łukasz Ozimek. – Dlatego nie będzie tylko sztywnych ram czasowych, jeśli chodzi o korzystanie z pomieszczeń Smart Space. Będzie można je zająć zarówno na 5 godzin jak i 7 miesięcy. Start-upy będą mogły ponosić koszty tylko za faktycznie wykorzystane usługi.

Zrób to mądrze

W tej chwili w budynku przeznaczonym na Smart Space prowadzone są prace modernizacyjne. Pojawią się tam poza wspomnianymi biurami miejsca wypoczynku i relaksu, gdzie w ciągu dnia pracy można się oderwać od codzienny zajęć i naładować baterie do dalszej pracy. To rozwiązanie rodem z firmy Google, gdzie w trakcie pracy bez problemu można się zdrzemnąć lub pograć z kolegą na konsoli. Pierwsze firmy pojawią się w Smart Space na wiosnę 2014 roku.

Zanim to jednak nastąpi młodzi i zdolni mogą wziąć udział w konkursie „do IT smart.2013” organizowanym przez Smart Space. Konkurs dedykowany jest dla start-upów z województwa kujawsko-pomorskiego, które przedstawią swój pomysł biznesowy bazujący na nowych technologiach. Warunkiem jest przedstawienie całej idei na maksymalnie 10 slajdach. Trzy najlepsze będą miały okazję zaprezentować się w trzyminutowym wystąpieniu na branżowej konferencji, która odbędzie się 28 listopada w Toruńskim Parku Technologicznym, a zwycięzca głosowania dostanie do wykorzystania 5 tysięcy złotych na usługi w Exea Data Center oraz miesięczny pakiet darmowego dostępu do pomieszczeń i usług Smart Space.

– Nasza filozofia opiera się na wsparciu w elastycznym dostępie do nowoczesnej infrastruktury biurowej i teleinformatycznej – dodaje Łukasz Ozimek. – W połączeniu z mentoringiem i wyspecjalizowanym doradztwem mamy nadzieję odnaleźć innowacyjne projekty biznesowe, które zmienią nasz świat.