Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Czytelnicy z Rydygiera: Chcemy kamer na naszym parkingu
Marcin Tokarz 8 maja, 2014, 19:25 Aktualności Blokowisko Interwencja
parking 3
Przykład tego Fiata pokazuje, że na parkingu przy ul. Rydygiera spotkać można auta zmasakrowane nie tylko przez wandali, ale również te powypadkowe (fot. Adam Zakrzewski)

Fakt, iż problematyczne miejsce postoju na Rubinkowie znajduje się tuż obok marketu i boiska, wcale nie oznacza, że korzystający z niego kierowcy mogą mu zaufać. Auta zaparkowane na parkingu przy ul. Rydygiera notorycznie padają ofiarą włamywaczy, są okradane z wyposażenia, jak i dewastowane. Do przestępstw dochodzi nawet w ciągu kilku minut od opuszczenia pojazdu. Bezsilni mieszkańcy osiedla apelują o założenie monitoringu, jednak Miejski Zarząd Dróg nie przewiduje w swoich planach takiej inwestycji.

– Kuzyn z Warszawy zostawił tu swój samochód raptem na parę godzin. To wystarczyło, by te bandziory wybiły w nim szyby i wymontowały maskę – żali się Henryk mieszkający przy ulicy Rydygiera. – Gdybym nie zerknął na auto z okna, zorientowalibyśmy się pewnie dopiero na drugi dzień. Kto wie, czy wtedy nie zastalibyśmy auta bez siedzeń? Takie zdarzenia będą się powtarzać dopóki Spółdzielnia Mieszkaniowa Rubinkowo nie założy kamer monitorujących parking.

To niejedna osoba, która zgłosiła nam zaistniały problem. Jednak okoliczni mieszkańcy kierują swe skargi pod niewłaściwy adres. Parking przy markecie Tesco znajdujący się naprzeciw boiska „Orlik” podlega jurysdykcji Miejskiego Zarządu Dróg. Zdaniem tej instytucji problem nie jest na tyle poważny, by miasto nadwyrężało dla niego swój budżet.

– Kradzieże zdarzają się praktycznie w całym Toruniu. Trudno, żebyśmy montowali monitoring na każdym parkingu w mieście – tłumaczy Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD. – W swoich wydatkach nie przewidujemy zakładania kamer na parkingu przy ul. Rydygiera. Przeciwdziałanie kradzieżom samochodów czy ich elementów należy do policji.

Z naszych ustaleń wynika, że funkcjonariusze KMP w Toruniu patrolują ten rejon na każdej zmianie. Złodziejom jednak nie przeszkadza to w łamaniu prawa. Nic nie wskazuje na to, by problem mógł być wreszcie zażegnany. Jedną z przyczyn jest brak zgłoszeń o przestępstwach kierowanych do wymiaru sprawiedliwości.

– Od początku marca zanotowaliśmy jedynie trzy zgłoszenia włamań do samochodów i kradzieży ich części popełnionych przy ul. Rydygiera – informuje st. sierż. Wojciech Chrostowski z zespołu prasowego KMP w Toruniu. – Statystyki nie wskazują, jakoby można było zaliczyć ten rejon do szczególnie nękanego tego typu przestępstwami. Zaznaczam jednak, że poszkodowani jedynie informowali policję o zdarzeniach, rezygnując ze spisywania protokołu postępowania przez funkcjonariuszy.

Bojaźń przed przykrymi konsekwencjami ze strony chuliganów bierze górę. Opowieści mieszkańców ul. Rydygiera wskazują, że ich samochody są okradane na „zamówienie”. Giną koła, lusterka, elementy wyposażenia zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego, a nawet całe auta. Na osiedlu Rubinkowo parking zyskał opinię idealnego pod „ustawkę”, czyli naciągnięcie ubezpieczyciela na odszkodowanie za zniszczenia.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także