Daria Zawiałow i Novika zagrają podczas Święta Toruńskiego Piernika 2018 [program]

Fot. materiały prasowe

Święto Toruńskiego Piernika 2018 odbędzie się w dniach 10-11 sierpnia 2018 na Błoniach Nadwiślańskich. Czym zaskoczy nas tegoroczna edycja? Bez wątpienia nie zabraknie wyjątkowych niespodzianek dla całej rodziny! W programie również mnóstwo atrakcji artystycznych, kulinarnych, sportowych i edukacyjnych.

Święto Toruńskiego Piernika to wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Fabrykę Cukierniczą Kopernik przy współpracy z Urzędem Miasta Torunia oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nowa formuła kontynuowana również podczas tegorocznej edycji, to jeszcze więcej wspaniałych niespodzianek przygotowanych dla całej rodziny.

Wydarzenie jak w przypadku dwóch ostatnich edycji, odbędzie się na Błoniach Nadwiślańskich, gdzie w odpowiednio wydzielonych strefach, odbywać będą się przewidziane w programie atrakcje.

Pokazy kulinarne z udziałem gwiazd

Podczas Święta Toruńskiego Piernika swoje pomysły na dania z wykorzystaniem produktów Fabryki Cukierniczej Kopernik zaprezentują gwiazdy świata kulinariów. Znani z Kuchni+ – Tomasz Jakubiak i Marieta Marecka oraz finalista programu Masterchef – Michał Fabiszewski, poprowadzą pokazy kulinarne połączone z degustacją, podczas których goście będą mogli spróbować przygotowywanych na żywo dań oraz poznać ich autorskie przepisy.

Strefa Gastronomiczna

Podczas wydarzenia na Błoniach Nadwiślańskich goście będą mogli próbować doskonałego street foodu z kraju i zagranicy. W II już Międzynarodowym Zlocie Food Trucków organizowanym ze Street Food Polska weźmie udział ponad 30 kuchni. W Strefie Gastronomicznej pojawi się także Aleja Piw Rzemieślniczych z szeroką paletą piw z niewielkich browarów oraz kawiarnia „U Mistrza Piernikarskiego” serwująca słodkie przysmaki przygotowane na bazie pierników z Fabryki Cukierniczej Kopernik.

Strefa Rekreacyjna

Oprócz atrakcji kulinarnych organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek dla całej rodziny. Także w tym roku najmłodsi goście wydarzenia będą mogli przenieść się w bajkowy świat marzeń dzięki karuzeli weneckiej. Świetna zabawa czeka na nich także w Parku Rozrywki z dmuchańcami.

Dodatkową atrakcją będą ciekawe animacje.

Zajęcia artystyczno-edukacyjne dla dzieci

W tegorocznym programie Święta Toruńskiego Piernika pojawi się mnóstwo interesujących zajęć i pokazów dla dzieci i ich rodziców. A co zobaczymy wśród nich? Chociażby warsztaty muzyczne z nauką języka angielskiego, które poprowadzą członkowie irlandzkiej grupy muzycznej My Fellow Sponges. Do tego szeroka paleta zajęć warsztatowych, podczas których będzie można wykonać słodką biżuterię i przypinki z przypraw, własnoręcznie ozdobić pierniki czy nauczyć się sztuki plecenia wianków.

Duże zainteresowanie wzbudzą na pewno eksperymenty, a będzie można wykonać nie jeden! Podczas Święta Toruńskiego Piernika zainteresowani dowiedzą się dlaczego widzenie w 3D jest możliwe oraz jak wykonać zdjęcie z użyciem lustrzanego monidła.

Wraz z animatorami dzieci będą mogły wziąć udział w budowie Piernikowego Labiryntu oraz makiety Piernikowego Miasteczka.

Muzeum Toruńskiego Piernika

Specjalną atrakcję przygotowało także Muzeum Toruńskiego Piernika. Podczas wydarzenia otwarta zostanie wystawa „Z serca Fabryki… Historia Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A. od 1939 do 1951 roku”, przedstawiająca losy fabryki po przeniesieniu z ulicy Strumykowej (obecnej siedziby Muzeum Toruńskiego Piernika) na ul. Żółkiewskiego, gdzie znajduje się do dziś. Szczególne miejsce zostanie poświęcone okresowi od 1939 do 1951 roku, w którym widoczne zmiany odcisnął okres wojenny. „Z Serca Fabryki” – będzie wystawą o dziejach fabryki oraz jej ewolucji widocznej w aspektach rozbudowy, asortymentu oraz wielu innych.

Nocna Dycha Kopernika

W tym roku nie obędzie się bez sportowej rywalizacji. W biegu Nocna Dycha Kopernika zawodnicy przebrani za dowolne słodkości wystartują na dystansach 5 i 10 km. Trasę od Fabryki Cukierniczej Kopernik do Błoni Nadwiślańskich rozświetlą dziesiątki latarek czołowych LED. Organizatorzy przewidzieli także nagrody dla najciekawiej przebranych uczestników.

Muzyka i rozrywka

Wydarzenie uświetnią wyjątkowe koncerty z udziałem gwiazd z Polski i zagranicy. Goście będą mogli bawić się przy występach na małej, dużej oraz klubowej scenie muzycznej. Podczas tegorocznej edycji wystąpią: Daria Zawiałow – młoda gwiazda znana z X Factor i Mam Talent – autorka porywającego albumu „A Kysz!”, Pablopavo i Ludziki, Novika i Mr. Lex, My Fellow Sponges i inni.

10-11 SIERPNIA 2017

Wstęp: wolny

Nowe miejsce: Błonia Nadwiślańskie

PIĄTEK, 10 SIERPNIA

BŁONIA NADWIŚLAŃSKIE

STREFA GASTRONOMICZNA

15:00 – 24:00 II Międzynarodowy Zlot Food Trucków

15:00 – 22:00 Kawiarnia U Mistrza Piernikarskiego

15:00 – 22:00 Aleja Piw Rzemieślniczych

STREFA REKREACYJNA DLA DZIECI

16:00 – 22:00 Karuzela wenecka

MAŁA SCENA

15:00 – 22:00 Koncerty młodych zespołów z Torunia i Województwa Kujawsko-Pomorskiego

POŁĄCZONE HALE NAMIOTOWE 1 i 2

20:00 – 23:00 Międzynarodowa Alternatywna Scena Muzyczna: wideo-art (Polska-Litwa-Białoruś)

RATUSZ STAROMIEJSKI – DZIEDZINIEC

21:00 – 22:00 Koncert wiolonczelowy – Andy Grabowski /obowiązują zaproszenia/

SOBOTA, 11 SIERPNIA

MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA

12:00 – otwarcie wystawy„Z serca Fabryki… Historia Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A. od 1939 do 1951 roku.”

BŁONIA NADWIŚLAŃSKIE

STREFA GASTRONOMICZNA

12:00 – 01:00 II Międzynarodowy Zlot Food Trucków

12:00 – 01:00 Kawiarnia U Mistrza Piernikarskiego

12:00 – 01:00 Aleja Piw Rzemieślniczych

HALA NAMIOTOWA 1

Prezentacje kulinarne: Tomasz Jakubiak, Michał Fabiszewski, Marieta Marecka /obowiązują bezpłatne wejściówki/

12:00 Pierwsza prezentacja kulinarna Tomasza Jakubiaka: dorsz smażony w palonym maśle z piernikową posypką i sosem jabłkowo-cynamonowym

13:00 Pierwsza prezentacja kulinarna Michała Fabiszewskiego: consome z czerwonej kapusty z kwiatami jadalnymi, galaretką piernikową, rzodkiewką i chipsem z piernika

14:00 Pierwsza prezentacja kulinarna Mariety Mareckiej: śledź piernikowy z marynowaną rzodkiewką i grzanką

15:00 Druga prezentacja kulinarna Tomasza Jakubiaka: bitki z dzika w sosie piernikowym z sałatką z marynowanych buraków w musztardzie piernikowej

16:00 Druga prezentacja kulinarna Michała Fabiszewskiego: pstrąg dyniowy na musie z wędzonego piernika z sianem porowym, szalotką paloną i pudrem piernikowym

17:00 Druga prezentacja kulinarna Mariety Mareckiej: krem piernikowy z ladyfinger i karmelizowanymi orzechami

STREFA REKREACYJNA DLA DZIECI

10:00 – 24:00 Karuzela wenecka

10:00 – 20:00 Park rozrywki (dmuchańce) i inne atrakcje PRZYSTAŃ TORUŃ (MOSiR)

13:00 – 15:00 Muzyczne warsztaty nauki języka angielskiego dla dzieci z zespołem My Fellow Sponges

/obowiązują bezpłatne wejściówki/

HALA NAMIOTOWA 2

10:00 – 20:00 Program zajęć artystyczno-edukacyjnych

MAŁA SCENA

12:00 – 17:30 Koncerty zespołów z Torunia i Województwa Kujawsko-Pomorskiego

18:00 – 19:00 My Fellow Sponges (Irlandia)

DUŻA SCENA

19:00 – 20:30 Koncert: Daria Zawiałow

20:30 – 22:00 Koncert: Pablopavo i Ludziki

POŁĄCZONE HALE NAMIOTOWE 1 i 2

23:00 – 00:30 Scena Klubowa: Novika & Mr.Lex

NOCNA DYCHA KOPERNIKA

22:45 – 24:00 Bieg przez miasto na 5 i 10 kilometrów

Start: parking C.H. Atrium Copernicus vis-à-vis Fabryki Cukierniczej Kopernik; Meta: Błonia Nadwiślańskie

24:00 – Dekoracja zwycięzców biegu Nocna Dycha Kopernika