Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Diamentowe gody Samochodówki
Marcin Tokarz 14 października, 2015, 20:54 Męska końcówka
Łukasz Piecyk
W obchodach 60-lecia Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu uczestniczyło około pół tysiąca absolwentów.

Miejsce edukacji, w mniejszych lub większym stopniuje, definiuje człowieka na całe życie. Możliwość powrotu w jego progi, z perspektywy upływających lat, staje się dla niego bezcenna.

W sobotę 26 września wehikuł Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu na jeden dzień cofnął czas do 1955 roku i z powrotem, zatrzymując się po drodze przy każdym roczniku. 60-letnia historia placówki zatoczyła koło, a to okazja do uroczystego świętowania. Obchody tak zaszczytnej rocznicy zgromadziły blisko pół tysiąca absolwentów, z których liczni zawdzięczają dziś swą profesję uczęszczaniu do jednego z popularniejszych techników grodu Kopernika. Ich wspomnieniom nie było końca, wdzięczność za organizację spotkania również dawała się słyszeć na każdym kroku, a w pewnym sensie opuściła nawet mury szkoły. Ważną rolę w integracji zebranych odegrał Pałac Romantyczny w Turznie.

Obchody diamentowej rocznicy rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele O. O. Redemptorystów nieopodal Zespołu Szkół Samochodowych, gdzie odbyła się część oficjalna wydarzenia, podsumowująca działalności placówki. Prezydent Torunia w ciepłych słowach wyraził się na temat reprezentowanego przez nią poziomu.

– Zespół Szkół Samochodowych to jedna z najlepszych szkół technicznych Torunia i regionu z poziomem 95 proc. zdawalności egzaminów zawodowych i udziałem uczniów w licznych i prestiżowych turniejach motoryzacyjnych – wyliczał Michał Zaleski.

Przed nową dyrektor szkoły, Marzanną Podporą, stoi zatem wyzwanie utrzymania, jak nie poprawienia tych wyników. Swoje stanowisko objęła 1 września bieżącego roku, jako pierwsza kobieta w 60-letniej historii placówki.

– Jesteśmy i będziemy nowoczesną szkołą zawodową kształcącą w uczniach takie kompetencje, które pozwolą im odnaleźć się w tak dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości XXI wieku – przekonywała Marzanna Podpora, dyrektor ZSS W Toruniu.

Wraz z 60. rocznicą zarząd szkoły rozpoczął nową tradycję przyznawania złotych gwiazd osobistościom, które w szczególny sposób przysłużyły się do rozwoju placówki. 26 września uhonorowano tak trzy osoby – Józefa Żółkiewicza, pierwszego kapelmistrza szkolnej orkiestry dętej, Andrzeja Różalskiego, najdłużej panującego dyrektora w historii szkoły, oraz Rafała Predenkiewicza, absolwenta z 1984 roku i wieloletniego sponsora Samochodówki.

– Dziś na wielu przykładach, także moim, można powiedzieć, że z wiedzy zdobytej w Szkole Samochodowej rozwinęliśmy się w wielu dziedzinach – mówił Rafał Predenkiewicz, właściciel Arpol Motor Company. – Moja firma zajmuje się na przykład działalnością szeroko motoryzacyjną, daje pracę ponad 250 osobom, często także absolwentom Szkoły Samochodowej.

Po części oficjalnej uroczystości jubileuszowych przyszedł czas na przemarsz społeczności samochodówki spod jej siedziby na Stare Miasto, w akompaniamencie orkiestry. Na szczycie pochodu znalazły się ruchome eksponaty Szkolnego Muzeum Motoryzacji, które później wystawiono na Rynku Nowomiejskim. Obchody zwieńczyła integracyjna biesiada zorganizowana w Pałacu Romantycznym w Turznie. Przy suto zastawionych stołach zgromadziło się 300 absolwentów. W tych okolicznościach odnawiali stare znajomości, zawierali nowe i wspominali przeszłość z czasów uczęszczania do Samochodówki.

– Po czterdziestu latach mam tę przyjemność spotkać się z kolegami ze szkoły, z którymi tworzyłem pierwszą orkiestrę dętą – przyznaje Krzysztof Koźmiński, absolwent Samochodówki. – Trudno nie mówić o tym z przejęciem.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także