Dni Grzegorza Ciechowskiego: sprawdź, co warto zobaczyć

Wyjątkowym punktem programu będzie także projekcja filmu "Siódma pieczęć Grzegorza Ciechowskiego" (fot. nadesłane)

Wystawa plenerowa, projekcja filmu, specjalne bilbordy Galerii Rusz, wideoklipy na jednej z kamienic na Rynku Staromiejskim oraz zwieńczający wszystko koncert specjalny – to tylko niektóre, z wydarzeń organizowanych w ramach Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu. Odbędą się one w dniach 11-13 grudnia 2014 roku.

W ramach obchodów, będzie można obejrzeć wystawę plenerową „Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego”, usytuowaną przed Dworem Artusa. Prezentuje ona karierę lidera Republiki, której symbolem są jego płyty: Nowe Sytuacje, Nieustanne Tango, Obywatel G.C., Tak Tak, 82-85, Siódma pieczęć, Dziewczyna Szamana, ojDADAna, Masakra, Ostatnia płyta. Wystawa została przygotowana przez Fabrykę Sztuk w Tczewie – mieście, w którym urodził się artysta.

W czwartek, na toruńskim Rynku Staromiejskim pojawią się flagi w kolorach Republiki. Udekorowany zostanie również pomnik Mikołaja Kopernika.

Bardzo ciekawie zapowiada się też specjalne piątkowe (12 grudnia 2014 roku) wydanie Wolnego Rynku Poetyckiego, podczas którego zostaną zaprezentowane utwory nawiązujące do poezji lidera Republiki. Podczas wieczoru nie zabraknie przerywnika muzycznego, o który zadba Agnieszka Filipiak. Wokalista zespołu Hulajdusza wykona swoje wersje utworów zespołu Republika.

Wyjątkowym punktem programu będzie także projekcja filmu „Siódma pieczęć Grzegorza Ciechowskiego” w reżyserii Jędrzeja Dutkiewicza, która odbędzie się w piątek o godz. 19.00 w Dworze Artusa.

W filmie o Grzegorzu Ciechowskim – kompozytorze, poecie, muzyku, wokaliście, producencie muzycznym i … człowieku opowiadają obecni i byli członkowie zespołu Republika, żona Anna, matka, współpracownicy i przyjaciele.

Głównym punktem obchodów będzie Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego połączony z wręczeniem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, który odbędzie się w sobotę, 13 grudnia 2014 roku o godz. 20.00 w Klubie Od Nowa.

Gwiazdami wieczoru będą m.in. Kasia Nosowska, Maria Peszek, Marek Piekarczyk oraz grupa Variete. Przed koncertem o godz. 19.30 zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Obywatela G.C.

Wydarzenia towarzyszące Dniom Grzegorza Ciechowskiego będą odbywały się także w przestrzeni miasta: od 11 do 13 grudnia 2014 roku zostaną zaprezentowane specjalne bilbordy Galerii Rusz, usytuowane przy Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” oraz przy ulicy Chełmińskiej. Natomiast na fasadzie kamienicy na rogu ulic Żeglarskiej i Szerokiej będą wyświetlane wideoklipy Republiki i Obywatela G.C.
Dni Grzegorza Ciechowskiego to efekt współpracy Narodowego Centrum Kultury i Miasta Toruń.