Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Dobieramy żarówki do naszych samochodów
Marcin Tokarz 31 października, 2014, 0:11 Męska końcówka
ngdl_tech_illust-15878
Grafika przedstawia trzy punkty krytyczne w polu widzenia kierowcy. 1 - granica światła i cienia. 2 - miejsce najintensywniejszego oświetlenia. 3 - oczy współużytkowników ruchu nadjeżdżający z naprzeciwka.

Lekceważąc awarię oświetlenia w naszym samochodzie, gramy z kostuchą w rosyjską ruletkę. Nie bez powodu obowiązuje w Polsce nakaz jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę.

Kupno zwykłej żarówki jest lepsze niż przewlekłe jeżdżenie z przepaloną, jednak to wciąż półśrodek. PRL mamy za sobą. Warto zatem korzystać z mnogości produktów dostępnych na wyciągnięcie ręki. Podpowiadamy, jaki wybór nie tylko uchroni nas przed mandatem za niesprawne reflektory, ale przede wszystkim poprawi w nocy widoczność na drodze.

Dziś szczytem tego, co możemy dostać, są światła ksenonowe, ale większość kierowców i tak ma do dyspozycji tradycyjne reflektory halogenowe. W ich przypadku ważne jest to, jaką żarówkę zastosujemy. Która więc najlepsza?

– Przede wszystkim trzeba zdecydować co ważniejsze – trwałość żarówek czy ilość dostarczanego przez nie światła – wyjaśnia Dorota Oryl, kierowniczka Działu Akcesoriów Arpolu, mieszczącego się przy ul. Szosa Bydgoska 52.

Kierowca, który jeździ głównie w dzień lub po oświetlonym nocą mieście, może zdecydować się na żarówkę o większej żywotności. Taki trwały produkt to seria PHILIPS LongLife EcoVision. Wytrzyma czterokrotnie dłużej niż tradycyjna żarówka. Z kolei nocni pożeracze kilometrów winni zdecydować się na źródło światła zapewniające lepsze oświetlenie drogi.

– W przypadku żarówek PHILIPS X-tremeVision różnica jest bardzo widoczna – w porównaniu ze standardowymi świecą nawet o 35 m dalej – zauważa Dorota Oryl.

Żarówka przedniego reflektora zwykle kapituluje w najmniej odpowiednim momencie. Widmo mandatu zmusza nas wtedy do nieprzemyślanego zakupu. Jednak nawet w tak nagłej sytuacji warto wybrać markowy produkt, by mieć pewność, że będzie działał prawidłowo.

– Ważne jest, by wymieniać żarówki parami – zaleca Dorota Oryl. – W przeciwnym razie ryzykujemy, że każdy z reflektorów będzie świecić inaczej – odmienną barwą światła lub jego ilością. Jeśli żarówki są nietypowe albo dostęp do nich jest utrudniony, warto wymienić je w warsztacie.

Jeśli już trafi się osoba z syndromem Zosisamosi, powinna pamiętać, aby nie dotykać bańki palcami. Nieprzestrzeganie tego grozi znacznie wcześniejszym przepaleniem. Po wymianie trzeba sprawdzić ustawienie reflektorów, bo wystarczy minimalne odchylenie, by pogorszyć zasięg świateł lub oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka.

Decydując się na odrobinę pseudoksenonowej fantazji w kolorze niebieskim, należy być świadomym, że na ogół świeci ona gorzej niż ta z przezroczystego, niezabarwionego szkła. Nawet nader delikatny, niebieski filtr pochłania znaczącą część światła, dlatego przy produkcji żarówka musi być wyposażona w żarnik świecący jaśniej, aby straty te zostały zrekompensowane. To z kolei redukuje jej żywotność i podnosi cenę.

Na klientów czekają też pułapki. Produkty opatrzone napisem „xenon” lub skrótem „H.I.D.” nie mają nic wspólnego z lampą ksenonową. W takich żarówkach co najwyżej znajduje się jedynie domieszka ksenonu, ponadto są dość drogie, oświetlają pole widzenia zbyt słabo i w niewłaściwą stronę. Prawdziwe ksenony nie mają żarnika, zasilane są wyższym napięciem i nie będą pasować do zwykłego reflektora.

Mimo rozwoju technologicznego energia elektryczna pobierana przez żarówkę wciąż rozprasza się w formie ciepła. Tanie zamienniki rozgrzewają się ponad miarę, co czasem prowadzi do stopienia bańki, a w sytuacjach ekstremalnych nawet do trwałego uszkodzenia odbłyśnika reflektora. Ryzyko pogorszonej jakości świecenia do 30% w czasie jednego roku potraktujmy jako wskazówkę, że warto o nich zapomnieć.

– Markowe żarówki mają większą sprawność cieplną, co oznacza, że mniej się nagrzewają i nigdy nie spowodują uszkodzeńlamp – tłumaczy Dorota Oryl. – Posiadają filtr UV, który ograniczy matowienie szyb reflektorów pod wpływem promieni ultrafioletowych. Warto to wiedzieć, bo producenci samochodów ostrzegają, że odbiorą gwarancję właścicielowi pojazdu, jeśli ten będzie używał żarówek bez filtra UV w reflektorach poliwęglanowych.

Trwałość żarówek samochodowych uzależniona jest też od innych czynników, do których zalicza się stan instalacji elektrycznej w samochodzie. Im większe napięcie i im częściej będą występować wysokie jego skoki, tym szybciej nastąpi przepalenie żarówek. Wpływ nażywotność ma także ich własna odporność na wibracje i wstrząsy. Polskie drogi są dla nich środowiskiem podwyższonego ryzyka…

O tym, jak dobrą widoczność będzie miał kierowca, decyduje nie sama moc żarówki, a wielkość i rozkład strumienia świetlnego generowanego przez nią. Wniosek – lumeny są ważniejsze niż waty. Według norm europejskich żarówka świateł mijania powinna emitować od 850 do 1150 lumenów.

– W przypadku PHILIPS Blue Vision H4 12V 60/55W wielkość strumienia świetlnego wynosi 1139 lumenów i ten wynik jest jednym z najwyższych na rynku – wskazuje Dorota Oryl.

Sama wielkość strumienia świetlnego nie wystarczy jednak, by uznać żarówkę za dobrą. Istotny jest też jego rozkład. Są trzy krytyczne punkty w polu widzenia kierowcy. Pierwszy to miejsce, w którym znajdują się oczy współuczestników ruchu nadjeżdżających z przeciwnego kierunku – tu oczywiście powinno być jak najciemniej. Drugi obszar dotyczy granicy światła i cienia. Trzecie to miejsce, które powinny być oświetlone najintensywniej. Także i w tym przypadku żarówka PHILIPS Blue Vision ma rozkład światła zbliżony do idealnego. Jak łatwo się domyślić, pod tym względem deklasuje najtańsze zamienniki. Okazuje się, że walcząc z mrokiem, mamy do dyspozycji więcej rynsztunku niż można by się spodziewać.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także