Dokument „Republika – narodziny legendy” na tegorocznym Tofifest

Fot. nadesłane

Trwa 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Przez tydzień na ekranach toruńskich kin prezentowane są wyselekcjonowane filmy kina polskiego oraz międzynarodowego – w tym twórców finlandzkich i japońskich. Widzowie jednak zobaczyć mogą również produkcje lokalne. Jedną z nich jest prezentowany w piątek 27 października dokument „Republika – narodziny legendy” w reżyserii Ryszarda Kruka.

– Jest połowa lat 70. W Toruniu działa środowisko artystyczne skupione wokół Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa”. Młodzi ludzie rozwijają tam różne formy aktywności: powstają teatry, zespoły muzyczne, działają plastycy i performerzy. W tym artystycznym tyglu kilkoro znajomych zakłada grupę Res Publika, późniejszą Republikę – tak zaczyna się film opowiadający o pierwszym okresie działalności zespołu, zakończonym jego rozpadem w 1986 roku.

W filmie wykorzystano ciekawe, mało znane archiwa filmowe i muzyczne, fragmenty nagrań, nigdy niepublikowane zdjęcia oraz różne interpretacje i omówienia wybranych utworów zespołu. Opowieść o rodzącym się fenomenie Republiki porusza również kontekst historyczny czasów i miejsca twórczego fermentu, jakim było toruńskie środowisko studenckie.

O twórcy:

Ryszard Kruk urodził się w 1968 roku. Ukończył biologię na UMK w Toruniu. Od kilkunastu lat prowadzi firmę KRUK Multimedia, zajmującą się produkcją filmów, programów telewizyjnych, spotów oraz reklam i dokumentów. Wyreżyserował takie filmy jak Taksówkarz — wielokrotnie nagradzaną historię najstarszego taksówkarza w Toruniu, oraz pełnometrażowe dokumenty o toruńskich muzykach: Homo musicus i Ziggy Dust — ten ostatni poświęcony postaci Zbigniewa Cołbeckiego.

Projekcja odbędzie się w piątek o godzinie 19.45, w Cinema City (sala numer 6).

Bilety na wydarzenie można kupić lub zarezerwować tu: Kup/Zarezerwuj