Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Domu nie tworzą mury, lecz ludzie. Wychowankowie placówki w Toruniu nie bez powodu mówią o sobie: jesteśmy rodziną
Aleksandra Radzikowska 1 listopada, 2013, 20:34 Aktualności Na własnym podwórku Reportaż
dom dziecka 5
Mali mieszkańcy z Donimirskiego 4 zgodnie mówią, że to pierwsze miejsce, które mogą nazwać domem (fot. Adam Zakrzewski)

Cały świat nigdy nie zastąpi własnego domu, choć ten może zastąpić cały świat. Los z natury jest przekorny, nigdy nie dzieli sprawiedliwie i łączy tych, którym napisał podobne scenariusze. Od ponad dwudziestu lat spotykają się oni pod adresem Donimirskiego 4, ale tam szczęście i miłość dawkowane są im po równo.

W dużych, miękkich fotelach, które w holu witają odwiedzających, rzadko ktoś siada. Tylko czasem któremuś z dzieci wizytę złoży rodzic czy brat. Wtedy jest najfajniej. I choć przekraczając próg placówki jest się przygotowanym na spotkanie dziesiątek smutnych oczu, to przeświadczenie zawodzi. Tam, gdzie mieszka miłość, można odnaleźć też radość.

Dzień dobry, ciociu

Historie dzieci, które trafiają pod opiekę Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 4 w Toruniu są różne. Łączy je jedno – dla każdego z nich jej mury stały się schronieniem. Dlatego znacznie częściej niż płacz, usłyszeć można w nich wesoły, dziecięcy gwar. Personel, dzieci i opiekunowie są tam po prostu domownikami.

– Ten dom od innych różni się tylko tym, że jest tu więcej dzieci – mówi z uśmiechem czternastoletnia Kasia, była wychowanka. – Od kilku miesięcy mieszkam w innym miejscu, ale wracam tu najczęściej jak mogę. Dziś przyszłam się po prostu przywitać z ciocią.

Tak właśnie najmłodsi określają w tym niezwykłym miejscu swoich opiekunów.

– Nigdy im tego nie proponowaliśmy – mówi Danuta Guzik, wychowawca. – To stało się samoistnie i tylko potwierdza, że w naszej placówce panuje rodzinna atmosfera. Inaczej nie potrafilibyśmy funkcjonować. Zawsze staramy się być optymistami.

Wszędzie można spotkać ludzi na dobre dni, rzadziej na wszystkie. Osobami tej drugiej kategorii są dla dzieci opiekunowie i pracownicy ośrodka.

– Trafiają do nas dzieci w różnym wieku – mówi Grażyna Brzezińska, koordynator placówki. – Kochamy je mądrze. Jesteśmy świadomi tego, że dla większości z nich będziemy drogowskazem. Dlatego staramy się zapewnić im naturalne warunki. Czas na gry i zabawy, wspólne oglądanie bajek czy rysowanie, to jedne z ważniejszych punktów dnia.

Podobne placówki to najczęściej pierwsze miejsca, które dzieci mogą nazwać swoim domem. Jednak opiekunowie starają się pomagać również rodzicom, którzy z różnych powodów musieli się ze swoimi dziećmi rozstać. Na wiele z nich czekają nowe, gotowe do dzielenia się miłością rodziny.

– Jak najszybciej staramy się uregulować sytuację prawną naszych wychowanków – dodaje Grażyna Brzezińska. – To nie tylko nasz obowiązek, ale też misja. Chcemy im pomóc.

Dom zły

Powody, dla których dzieci znalazły się w placówce są różne. Najczęściej to alkohol, bieda i agresja. W ich dużym, wspólnym domu, te okradzione z poczucia bezpieczeństwa dzieci, odnajdują spokój i równowagę. Jak w każdym rodzeństwie, zdarzają się u nich sprzeczki, ale jeśli dobrze się przyjrzeć, to nie widać podziałów i nieporozumień. Kamil bawi się klockami z Michałem, jak z bratem, Dawid gra z kolegami w berka, a Maja przytula Martynę. Jak siostrę.

– Zdarza się, że trafiają do nas dzieci, nad którymi ktoś znęcał się fizycznie – mówi Grażyna Brzezińska. – Mieliśmy taki przypadek, że rodzice podczas imprezy wyrzucili dziecko przez okno, tylko dlatego, że płakało. Trafił też do nas poparzony chłopiec, na którego skórze gaszono niedopałki papierosów.

Są i tacy wychowankowie, którzy do placówki zgłosili się sami. Wolą odczuwać obecność obcych murów, niż chłód i siłę rodzicielskich rąk. Dobrze już wiedzą o tym, że są więzienia gorsze od słów.

– Na pomocy tym dzieciom zależy nam równie mocno – dodaje Grażyna Brzezińska. – Przez pierwszy okres pobytu u nas są zazwyczaj wystraszone. Dopiero, gdy nam zaufają, nawiążą przyjaźnie i uwierzą, że każdego dnia można być najedzonym i zasypiać w ciepłym łóżku – wtedy stajemy się prawdziwą rodziną.

***

Nie są to puste słowa. Wystarczyło kilka godzin, bym przekonała się, że mieszkańcy ośrodka naprawdę się kochają. Za każdym razem, gdy wchodziłam do nowego pokoju, gromadka uśmiechniętych dzieci witała mnie w progu. Gdyby nie wiedza, z którą przekroczyłam próg ich domu, nigdy nie domyśliłabym się historii, jakie napisało im życie.

I choć trudno nazwać to, co unosi się w powietrzu, gdy zasiadają do wspólnej kolacji i co powoduje, że Maja, niby od niechcenia, co jakiś czas przytula Martynę, to są tacy, którzy nazwą to miłością.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także