Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Doradzamy, jak dbać o turbosprężarkę
Marcin Tokarz 30 września, 2014, 0:44 Męska końcówka
arpol turbosprężarki 1
Mechnicy serwisu Arpol Motor Company zaznaczają, że w większości przypadków regeneracja wystarczy, by przywrócić turbosprężarkę do dawnej świetności. Na zdjęciu Piotr Przydatek (fot. Adam Zakrzewski)

W erze downsizingu turbina stała się częstym gościem komór silnikowych nie tylko samochodów napędzanych dieslem. Skoro tak – warto się z nią dobrze obchodzić. Zaniedbana da o sobie znać.

Wykorzystuje energię spalin, by wtłoczyć do cylindrów większą ilość powietrza, niż wynika z pojemności skokowej silnika. Choć pracuje na prostych zasadach, zmaga się z potężną temperaturą i obciążeniami, które najlepiej obrazują liczby. We współczesnych turbosprężarkach główny element wiruje z prędkością nawet do 200 tys. obr./min. Stąd niebagatelna potrzeba schłodzenia jej po każdej dłuższej przejażdżce. Obecność doładowania w danym modelu nie musi być powodem rezygnacji z jego zakupu. Jeśli wierzyć w konsekwencję działań Unii Europejskiej, wkrótce nie będzie wyjścia.

Jeszcze do niedawna obecność turbiny dotyczyła tylko samochodów z jednostkami wysokoprężnymi. Dziś urządzenie to coraz częściej wspiera także motory benzynowe. Wszystko sprowadza się do wygenerowania jak największej mocy z jak najmniejszej pojemności skokowej. W efekcie zyskuje się w ten sposób niższe spalanie, a matka natura cała jest w skowronkach. My również, bo rzadziej opróżniamy zawartość portfela. Utopia? Gdzieżby znowu! Różowo przestaje być, gdy turbinę diabli biorą. W praktyce oznacza to zatarcie się łożysk prowadzących łopatki wirnika. Wtedy nietrudno już o wpadnięcie do środka zanieczyszczeń gotowych posłać to cacko na złom. Za kwotę nowego urządzenia można by kupić niejeden model spośród używanych aut. O wiele bardziej opłaca się regeneracja, zdaniem fachowców – skuteczna przy większości awarii.

– Solidne przetarcie wewnętrznej obudowy czy całkowite wypadnięcie wirnika to w zasadzie jedyne scenariusze, w których doradzamy wymianę turbiny na nową – przyznaje Piotr Nowak, dyrektor serwisu Arpol Motor Company, mieszczącego się przy ul. Szosa Bydgoska 52. – Rozwój technologiczny tego urządzenia wymusił wykształcenie się wyspecjalizowanych warsztatów, zdolnych zregenerować je po wszelkich innych usterkach. Od lat współpracujemy z podwykonawcami tego formatu, którzy potrafią przywrócić świetność coraz częściej stosowanym układom zmiennej geometrii. Nie ma mowy o fuszerce. Choć budowa turbiny nie jest szczególnie skomplikowana, przy jej naprawie liczy się prawidłowe wyważenie i balans łożysk. Regeneracji dokonuje się w sterylnych warunkach w oparciu o dokładne pomiary.

Wydatki z nią związane zaczynają się od 800 zł, jednak to niewiele w porównaniu z kilkoma tysiącami, jakie niekiedy trzeba wydać na nowy sprzęt. W serwisie AMC dokonuje się też regeneracji fabrycznej w ramach, tzw. programu Austausch, polegającego na wymianie elementów turbiny na seryjne. Cena takiej usługi pozwala zaoszczędzić 1/3 kosztów w stosunku do wartości nowego urządzenia. W dodatku objęta jest gwarancją. Tak czy inaczej, zepsuta turbina nie musi być fatum, które dosięgnie każdego z nas. Przestrzeganie kilku prostych reguł może wydłużyć jej żywotność do 200 tys. km przebiegu bez jakichkolwiek kontuzji.

– Sam jeżdżę samochodem z turbodieslem, który ma za sobą podobny kilometraż. Turbina nigdy mnie nie zawiodła – zaczyna Piotr Nowak. – Trudno się dziwić, skoro nie istnieje nawet luz osiowy. Ogromny na to wpływ ma mój styl jazdy. Z pojazdu korzystam według zaleceń producenta, a podejrzewam, że pewnie z 90% kierowców w ogóle nie zagląda do instrukcji obsługi. Przede wszystkim należy pamiętać, by po dłuższej jeździe, już na postoju, pozwolić popracować silnikowi na niższych obrotach jeszcze przez parę minut. W ten sposób ochłodzimy turbinę, damy jej się jeszcze naoliwić. Kolejną rzeczą jest wykorzystywanie momentu obrotowego, jaki zapewnia nam jednostka. Jazda sześciobiegowym dieslem na piątce jest dla turbosprężarki torturą. Nie krępujmy się też sprawdzić, czy urządzenie nie ma wycieków albo braku szczelności w układzie podciśnienia.

Jeśli rozpoznanie tych symptomów nas przerasta, wsłuchajmy się w pracę doładowania. Bądźmy czujni na spadek mocy oraz na to, że w jeździe miejskiej możemy go nie odczuwać. Dostosowując się do tych kilku rad, odwzajemnimy się turbinie za jej trud.

Zanim zdecydujemy się na zakup samochodu z doładowaniem, zastanówmy się nad jego rodzajem. Istnieją dwa powszechnie znane typy turbosprężarek – o stałym i zmiennym układzie geometrii. W przypadku pierwszego, prędkość wirowania turbiny uzależniona jest od ciśnienia spalin. W celu jej ograniczenia stosuje się zawór upustowy, przez który spaliny mogą ominąć turbinę. Ten rodzaj turbo występuje głównie w silnikach benzynowych i mniejszych dieslach. Bywa bardziej odporny na wysokie temperatury, a jego awaria to dziecinna igraszka dla mechanika. Ceną za to jest gorsza reakcja na niskich obrotach.

W tym miejscu zwraca na siebie uwagę turbina o zmiennym układzie geometrii, zapewniająca lepszy moment w dolnym zakresie obrotów silnika. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kierownicy wokół wirnika regulującego łopatki. Dodatkowy atut tego rozwiązania to funkcja ograniczania maksymalnego doładowania, ale również możliwość osiągnięcia generalnie wyższej mocy. Nie obędzie się jednak bez wad. Są nimi większa awaryjność i droższa naprawa, ale nic nie jest wieczne. Weźmy to pod uwagę, jeśli planujemy objechać świat wzdłuż i wszerz…

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także