Dramat braci Presniakow szuka odpowiedzi na to, co się stało ze światem. Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie

Dramat braci Presniakow szuka odpowiedzi na to, co się stało ze światem

„Udając ofiarę” jest mieszanką czarnego humoru i głębokiej refleksji nad otchłanią ludzkiego nieszczęścia. Ta napisana wartkim językiem tragikomedia, widzowi gwarantuje natychmiastowe przenosiny w świat absurdu podszytego ludzkimi emocjami. 20 października na podróż do krainy niedopowiedzeń zapraszają aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy.

Reżyser spektaklu, Bartosz Zaczykiewicz, nie ma łatwego zadania. Dramat braci Presniakow, to bowiem swoisty koktajl gatunków i myśli. Absurd na miecze bije się tu z dosłownością, a sekundantem w tej walce jest czarny humor.

Wala, główna postać sztuki, to współczesny dwudziestoparolatek po ukończonym uniwersytecie. Pracuje jako statysta podczas policyjnych wizji lokalnych, które jednak nie służą szczegółowemu wyjaśnieniu prawdy. Ich celem jest udowodnienie z góry przyjętej tezy: „jako tako klei się i dobra…”. Gdy kolejni mordercy opowiadają śledczym o okolicznościach zabójstw, Wala zamienia się w ich ofiary. I tak, raz wciela się w postać kobiety, która wypadła przez okno, innym razem w utopioną dziewczynę i zastrzelonego na balu absolwentów mężczyznę. To nietypowe zajęcie pomaga mu oswoić śmierć. Wciąż towarzyszy mu też duch ojca, który widzowi jawi się jako granica pomiędzy faktem a iluzją.

– Autorzy, posługując się metaforą życia Wali, starali się uchwycić pewien istotny aspekt współczesności – mówi reżyser Bartosz Zaczykiewicz. – Chociażby specyficzny zawód głównego bohatera jest figurą ludzkiego wyobcowania, samotności i zagubienia w rzeczywistości.

Miłośnicy sztuki bez problemu odnajdą w dziele próby nawiązania romansu z szekspirowskim „Hamletem”. W niejasnych okolicznościach umiera ojciec Wali, a jego stryj ma się ku matce. Na koniec okazuje się, że jedyna rzecz, która na tym świecie jest pewna, to śmierć.

O tym, że nic nie jest takie, jak powinno być widzom opowiedzą: Małgorzata Abramowicz, Aleksandra Bednarz, Anna Magalska-Milczarczyk, Mirosława Sobik, Maciej Raniszewski, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak oraz Grzegorz Wiśniewski. O ruch sceniczny i scenografie zadbają kolejno Tatiana Asmołkowa i Iza Toroniewicz, a za oprawę muzyczną odpowiedzialny będzie reżyser spektaklu.

Na sztuki Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza o godz. 19:00 między 22-26.10.2013 r.

Dla zainteresowanych mamy także jedno podwójne zaproszenie na piątkowy spektakl. Konkurs przeznaczony jest dla naszych fanów na FB.