Drewno czy plastik?

Budujesz lub remontujesz dom? Prędzej czy później trzeba będzie pomyśleć nad wyborem okien. Plastikowe czy drewniane? Obydwa rozwiązania mają wady i zalety.

Największą wadą okien drewnianych jest to, że trzeba je regularnie, najlepiej raz na rok, odświeżać. Należy pamiętać, by zaopatrywać się w wysokiej klasy farby i lakiery. Taka inwestycja dłużej utrzyma okna w dobrej kondycji. Lepsze materiały do odnawiania łatwiej też usunąć przed kolejnym malowaniem. Nie łuszczą się, nie odpryskują, wystarczy przetrzeć ramy papierem ściernym i już można kłaść nową warstwę. Okna drewniane, które znajdują się od strony południowej, będą wymagały częstszej renowacji. Dotyczy to szczególnie tych w ciemnych kolorach, które bardziej przyciągają słońce. Pamiętać także trzeba, by nie montować okien drewnianych przed tynkowaniem.

Profile drewniane kuszą nas swoim urokiem. Na pewno nadają pomieszczeniom przytulnego charakteru. Ich naturalny wygląd pasuje do niemal każdego domu i mieszkania. Okna drewniane mogą mieć dowolny kształt i pięknie komponują się z więźbą dachową (szczególnie w przypadku okien dachowych). Są też idealnym regulatorem wilgotności – jej nadmiar oddają na zewnątrz bądź pochłaniają. Niektórzy producenci okien drewnianych dają im gwarancję nawet stu lat wytrzymałości. Wystarczy odpowiednia eksploatacja i dbałość o materiał.

Okna plastikowe też mają swoje wady. Najistotniejszą jest temperatura ramy okiennej. Wewnątrz ramy znajduje się stalowa wkładka, która ma niższą temperaturę. Niektóre okna plastikowe pod wpływem temperatury potrafią się też odkształcać. Trzeba pamiętać, że im ciemniejsze okno, tym jest bardziej narażone na działanie słońca i utratę barwy. Wielu użytkowników okien plastikowych narzeka na ich żółknięcie. Okna PCV mają też krótszą trwałość niż drewno. Producenci zalecają ich wymianę co około 40 lat.

Atutem okien plastikowych zdecydowanie jest łatwość ich konserwacji. Wystarczy je umyć i gotowe.

Jeśli okna drewniane i plastikowe mają takie same szyby oraz okucia, to parametry ich szczelności i akustyczności będą bardzo zbliżone. I jedne, i drugie okna mają te same możliwości – ich rozszczelnianie i otwieranie wygląda tak samo.

Warto jednak brać pod uwagę również inne własności okien. Profile drewniane uda się stosunkowo łatwo naprawić, nawet jeśli okno ulegnie poważnemu uszkodzeniu. Z kolei w ramach z PVC łatwiej wymienić stłuczoną szybę, a ich konserwacja ogranicza się do mycia. Jeśli jednak uszkodzona zostanie rama okna plastikowego, próżno ją naprawiać… Niektórzy twierdzą, że okna drewniane są droższe. Tak bywa, ale do ich produkcji używa się wielu rodzajów drewna. Ceny obu typów okien są w większości porównywalne. Warto znaleźć kilku producentów okien i porównać ich oferty. Ważny jest także montaż. Należy go zlecić specjalistom, najlepiej z dużym doświadczeniem, bo nieprawidłowe wmontowanie okna może doprowadzić do jego odkształcenia.