Dwukierunkowe tramwaje już wkrótce wyjadą na tory

Pierwszy dwukierunkowy tramwaj dotarł do Torunia na początku grudnia 2015 roku (fot. MZK Toruń)

Na toruńskie tory już niedługo wyjadą kolejne, dwukierunkowe tramwaje. Miasto łącznie zakupiło już pięć pojazdów tego typu. Toruń jest drugim po Warszawie miastem w Polsce, które wprowadza taki tabor.

Pierwszy dwukierunkowy tramwaj dotarł do MZK Toruń kilka tygodni temu. Przetarg na kolejne cztery MZK ogłosiło w listopadzie ub.r. Wpłynęła na niego jedna oferta – złożona przez Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

Nowe tramwaje pomieszczą po 200 pasażerów. Są  pięcioczłonowe, niskopodłogowe, klimatyzowane, posiadają monitoring, automaty do sprzedaży biletów, system informacji pasażerskiej.

Dwukierunkowe tramwaje swing charakteryzują się tym, że mogą obsługiwać linie nie wyposażone w pętlę tramwajową. Dwukierunkowe tramwaje sprawdzają się w miastach rozbudowujących się i tam, gdzie prowadzone są  remonty dróg czy torowisk, gdzie dojazd do pętli jest niemożliwy.

Cena netto jednego tramwaju pięcioczłonowego dwukierunkowego wynosi 6 890 000,00 złotych netto, co po uwzględnieniu podatku od towarów i usług wyliczonego wg stawki 23%, w wysokości 1 584 700,00 złotych daje kwotę 8 474 700,00 złotych brutto. Łączna cena dostawy w zakresie opcjonalnym zamówienia (5 tramwajów plus pozostałe elementy objęte zamówieniem) wynosi 37 800 225,00 złotych netto co, po uwzględnieniu podatku od towarów i usług w wysokości 8 694051,75 złotych daje kwotę 46 494 276,75 złotych brutto.

Zakup jest realizowany w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City”.