Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Dzięki Fundacji „Viva!” i Klinice Weterynaryjnej w Toruniu Smoky znowu może samodzielnie biegać
Maciej Koprowicz 15 marca, 2014, 9:46 Aktualności
pies 2
Specjalny wózek, na którym porusza się piesek sprowadzono aż z USA (fot. nadesłane)

Smoky, Foczek, Łatek – pod tymi imionami kryje się piesek, który stał się ulubieńcem toruńskich internautów. Niepozorny, kudłaty kundelek o rozumnym spojrzeniu, z pozoru zwierzak jakich tysiące. Ale psi żywot najsłynniejszego pacjenta Kliniki Weterynaryjnej na ulicy Kościuszki mógłby stać się kanwą wzruszającego filmu – ze szczęśliwym zakończeniem.

Jak przystało na film z happy endem, nasza historia zaczyna się tragicznie. Smoky znaleziony został w grudniu zeszłego roku przez
Dominikę Kalabińską i Ilonę Dąbrowską z Fundacji „Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!” w przydrożnym rowie.

– Ten piesek miał niesamowite oczy – wspomina spotkanie ze Smokym pani Dominika. – Sposób, w jaki patrzył na człowieka sprawiał, że od razu go pokochaliśmy. Kiedy go znaleźliśmy, był tak zaniedbany, że trudno było określić nawet jego wiek. Lata psa poznaje się po zębach, a te były całkowicie zniszczone. Prawdopodobnie ma osiem lat.

Ubłocony, ze skołtuniałą sierścią, z ropą wyciekającą z okropnych guzów w uszach. Niezdarnie próbował poruszać się, wlokąc bezwładne tylne łapki. Na dodatek przemarzł na kość – pamiętamy doskonale, jak mroźny był ubiegły grudzień. Na szyi miał obróżkę, co świadczyło o tym, że nie był ofiarą nieszczęśliwego losu bezdomnego psiaka, a okrutnego zaniedbania ze strony właściciela.

Wróciła radość życia

Zwierzątko trafiło natychmiast do Kliniki Weterynaryjnej w Toruniu na ul. Kościuszki. Lekarze stwierdzili u niego dodatkowo zanik mięśni i nowotwory kanałów słuchowych. Od razu stało się też jasne, że niedowład tylnych łapek jest nieodwracalny. Wydawało się, że piesek do końca swoich dni nie będzie chodził. A jednak cuda się zdarzają – także w pieskim świecie. Akcja dla Zwierząt „Viva!”, postanowiła postarać się o ulżenie psiego żywota. Aby zwierzak nie musiał być skazany na wleczenie bezwładnych łapek po ziemi, zakupiła dla niego… wózek inwalidzki.

– Zorganizowaliśmy akcję na naszej stronie internetowej – opowiada Kalabińska. – Dzięki pomocy ludzi dobrej woli z całej Polski uzbieraliśmy 1800 złotych i kupiliśmy specjalistyczny wózek, który trzeba było sprowadzić aż ze Stanów Zjednoczonych. Pokrywamy także koszty rehabilitacji pieska w klinice.

Smoky doskonale sobie radzi poruszając się na wózku. Czworonóg z dwoma kółkami z radością biega po całej lecznicy. Stał się właściwie maskotką placówki – weterynarze, rehabilitanci i pracownicy sklepu rozpieszczają go zabawą i smakołykami. Foczek (tak pieszczotliwie nazywają go pracownicy lecznicy) czeka jeszcze na serię ćwiczeń rehabilitacyjnych, ale wiosną będzie mógł wyruszyć na pierwszy spacer.

– Piesek jest prawie całkowicie wyleczony, nie ma już problemów z uszami, wymaga jedynie regularnych masaży, które pomagają mu się wypróżniać – mówi opiekunka zwierzaka. – Wróciła mu radość życia. Uwielbia pieszczoty, kocha biegać i leżeć człowiekowi na kolanach.

Jak dziecko

Smoky przeszedł drogę z piekła do nieba. Cudem uratował życie, a teraz może biegać niemal tak sprawnie, jak zdrowy piesek. Ale jego życie może być jeszcze bardziej szczęśliwe. W klinice ma jak u Pana Boga za piecem, ale z pewnością marzy o prawdziwym domu, w którym mógłby zapomnieć o losie, jaki spotkał go za sprawą poprzedniego właściciela.

– To piesek specjalnej troski – dodaje Kalabińska. – Osoba, która go adoptuje, musi podjąć świadomą decyzję, jak przy adopcji dziecka. Trzeba go obserwować i czuwać, gdy się gorzej poczuje. Szukamy osoby, która po prostu kocha się opiekować zwierzętami. Takiemu nowemu panu Smoky odwdzięczy się wielką miłością, która kryje się w niepozornym ciele.

Osoby, które pragną podarować pieskowi nowy dom, proszone są o kontakt z panią Dominiką Kalabińską pod numerem telefonu 797 649 509 bądź adresem e-mail info@ratujkonie.pl.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także