„Dzieła sztuki rusznikarskiej ze zbiorów polskich” w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Na wystawie pokazanych zostanie ponad sto eksponatów

„Dzieła sztuki rusznikarskiej ze zbiorów polskich” będzie można zobaczyć już 8 listopada na wernisażu w Domu Edkenów przy ulicy Łaziennej 16 w Toruniu. Kuratorem wystawy jest Aleksandra Mierzejewska.

W największych polskich muzeach zachowało się sporo egzemplarzy broni palnej, które swym pięknem mogą oczarować największych sceptyków tego rodzaju zabytków. Do muzeum w Toruniu sprowadzone zostały dzieła rusznikarzy z warsztatów Polski południowej, czyli słynne strzelby „cieszynki”.

Złocone i srebrzone, bogato inkrustowane kością i masą perłową, są dumą właścicieli – Muzeum Narodowego we Wrocławiu i prywatnych kolekcjonerów. Również w prywatnych rękach znajduje się prezentowana na wystawie bardzo rzadka para pistoletów z zamkami skałkowymi typu francuskiego z ok. 1680 r., a wykonana najprawdopodobniej przez cieszyńskiego mistrza Kaspara Woldera. Drugi podobny komplet znajduje się w The Royal Armouries Leeds w Anglii.

Największym i jednym ze starszych obiektów na wystawie będzie mierzący blisko 3 m. muszkiet z ok. 1600 r. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Wernisaż wystawy: 8 listopada o godzine 16.00.

Dla zwiedzających będzie ona czynna od 9 listopada 2013 r. do 2 marca 2014 r.