Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego już w piątek. Sprawdź co przygotowali organizatorzy
Inga Kaźmierczak 24 września, 2014, 18:02 Aktualności Kultura i rozrywka Miasto
torun_dppp_m
W piątek mieszkańcy Torunia upamiętnią wazny dzień w historii naszego kraju (fot.torun.pl)

W piątek, 26 września 2014 r. w Toruniu zostanie odsłonięty pomnik gen. Elżbiety Zawackiej. Generał Zawacka była bohaterką Polskiego Państwa Podziemnego. W weekend w Toruniu odbędą się specjalne uroczystości z tej okazji.

Tegoroczne obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego w Toruniu, odbędą się w najbliższy weekend 26 i 27 września. Impreza współorganizowana jest przez urzędy wojewódzki marszałkowski i miejski oraz Fundację Generał Elżbiety Zawackiej. Głównym akcentem będzie odsłonięcie w piątek przy ul. Podmurnej, przed siedzibą Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, rzeźby pomnikowej jej patronki, Honorowej Obywatelki Torunia. Uroczystość tę objął patronatem honorowym Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Natomiast w sobotę, 27 września odbędzie się uroczysta Msza św. w kościele garnizonowym. Na placu św. Katarzyny będą miały miejsce dalsze uroczystości m.in. inscenizacja historyczna na Bulwarze Filadelfijskim. W godzinach po południowych w Baju Pomorskim zabrzmią pieśni patriotyczne.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

Piątek, 26 września

12:00 – odsłonięcie rzeźby pomnikowej gen. Elżbiety Zawackiej, ul. Podmurna 93

15:00 – prezentacja sylwetki gen. Elżbiety Zawackiej, monodram „Elizabeth Watson – Cichociemna”, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, ul. Żeglarska 8

Sobota, 27 września

10:30 – Msza św. w kościele garnizonowym pw. Św. Katarzyny

11:00 – złożenie kwiatów pod obeliskiem „Komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ–AK” na pl. Św. Katarzyny

12:00 – inscenizacja „Obrona mostów w Toruniu we wrześniu 1939 roku”, Bulwar Filadelfijski

17:00 – koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu aktorów Teatru „Baj Pomorski”, teatr Baj Pomorski

Przypomnijmy:

Ustanowiony przez Sejm RP w 1998 r. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego upamiętnia powołanie 27 września 1939 r. w okupowanej Warszawie organizacji konspiracyjnej – Służby Zwycięstwu Polski. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Podziemnego Państwa Polskiego, fenomenu w dziejach nie tylko – II Wojny Światowej. Obok pionu wojskowego – Armii Krajowej – i współpracujących z nią innych formacji Polski Walczącej, istotną rolę odegrał podziemny parlament – Rada Jedności Narodowej, a zwłaszcza rozległa, obejmująca cały obszar Rzeczypospolitej i obie okupacje, działalność Delegatury Rządu na Kraj. To ona stworzyła ogromny, nie mający odpowiednika nigdy i nigdzie aparat rzeczywiście Polskiego Państwa Podziemnego – od spraw wewnętrznych, poprzez tajną oświatę i kulturę, wymiar sprawiedliwości, aż po komórki przygotowujące akty legislacyjne dla przyszłego niepodległego państwa.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także