Dzień Przewodnika Turystycznego

Dzień Przewodnika Turystycznego można spędzić w wielu muzeach w województwie (fot. um.torun.pl)

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego będzie obchodzony w Toruniu już 21 lutego. Przewodnicy w swoje święto zapraszają gości na wspólne, bezpłatne zwiedzanie toruńskich atrakcji. Dni otwarte przygotowały także muzea.

Spacery z przewodnikami będzie można odbyć w kilkunastu punktach w Toruniu. Otwarte będą m.in.: Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu, Oddział Przewodnicki w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Turystyczne „GUIDE” w Toruniu.

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu przygotowało dwie wystawy:

„Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”
Wystawa ukazuje życie codzienne ludzi na wsiach i w małych miastach w regionach etnograficznych Kujaw, Pomorza i ziemi chełmińskiej w 2. poł. XIX w. i 1. poł. XX w. Wystawa oprócz eksponatów prezentuje archiwalne fotografie oraz zapisy filmowe. Wędrując po wystawie odkryć można co dawniej jedzono, jak się ubierano, dbano o higienę, jak pracowano, świętowano, spędzano wolny czas.

Wystawa czasowa:

„Lokalny pejzaż kontrkultury Peace, love i PRL”
Wystawa jest próbą przedstawienia obrazu polskiej kontrkultury lat 60. i 70. XX wieku w wymiarze lokalnym, na przykładzie działań niepokornej młodzieży z naszego regionu. Idee narodzonej w Ameryce hipisowskiej rewolucji po przedostaniu się do Europy przekroczyły „żelazną kurtynę”. W Polsce często nadawały ton działaniom alternatywnym, tworzyły atmosferę i kontrast wobec szarości PRL-u.

Więcej informacji o Dniu Przewodnika Turystycznego można znaleźć na http://www.visitkujawsko-pomorskie.pl