Dzień Wolnej Sztuki – CSW zaprasza

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku (fot. nadesłane)

W sobotę, 23 kwietnia o godzinie 12:00 w 87 muzeach i galeriach w 38 miastach Polski, w tym także w toruńskim CSW, odbędzie się szósta edycja muzealnej akcji Dzień Wolnej Sztuki.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia, przez godzinę muzea pokazują jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Akcja ma wymiar edukacyjny – przy eksponatach będą stały osoby, które zmotywują gości do głębszego zastanowienia się nad dziełem i rozbudzą wśród nich dyskusje. Mają oni uświadomić uczestnikom spotkania, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie.

Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać zwiedzającym, że każdy obiekt ma coś do powiedzenia. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać – czyli wpatrzeć – mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. – W naszym codziennym życiu jesteśmy często zagonieni, nie mamy czasu na refleksję. Dzień Wolnej Sztuki ma być lekarstwem na ten pęd.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się od 2011 roku. Wiele instytucji w ramach akcji przygotowuje dodatkowe atrakcje, pokazuje wyjątkowe obiekty i zaprasza specjalnych gości. W akcję oprócz muzeów sztuki zaangażowały się także instytucje o innym profilu, takie jak muzea wojskowości, techniki, literatury, skanseny i inne.

W ramach akcji widzowie będą mogli obejrzeć wybrane prace na wystawie „RAPORT” oraz „ART next to FASHION”

Jednym z gości tegorocznej akcji w CSW będzie Karol Miętkiewicz, artysta biorący udział w wystawie „ART next to FASHION”, który spotka się z publicznością.

 

Więcej informacji na:
www.dzienwolnejsztuki.pl
www.facebook.com/dzienwolnejsztuki
Dodatkowe informacje:
http://csw.torun.pl/bez-kategorii/dzien-wolnej-sztuki-2016-16131/