Dzika przyroda na fotografiach w „Młynie Wiedzy”

Patronat Honorowy nad ekspozycją w Polsce objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska (fot. nadesłane)

Od 2 kwietnia w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można oglądać zdjęcia w ramach pokonkursowej wystawy najstarszego festiwalu fotografii przyrodniczej na świecie – „Wildlife Photographer of The Year”.

Ekspozycję tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego organizowanego od 50 lat przez Natural History Museum w Londynie oraz BBC Worldwide. Na wystawę składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 13 kategoriach oraz w 3 nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 42 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z ponad 90 krajów.

Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy to inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także przedstawiać zgromadzone zdjęcia ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jej przyszłość.

Życie to wyczucie czasu i miejsca. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu, może stanowić o zdobyciu pożywienia lub pozostaniu głodnym, o znalezieniu partnera, a nawet o życiu lub śmierci. Ta pokonkursowa wystawa pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki byciu autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone. Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie  –  dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu, wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej jakość, w przyszłości.

Najnowsza edycja wystawy będzie dostępna w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy do 26 kwietnia br.

Patronat Honorowy nad ekspozycją w Polsce objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Ogólnopolskim sponsorem wystawy jest Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.