Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Dziki terroryzują mieszkańców osiedla Grębocin. Nie dokarmiajmy ich
Marcin Tokarz 7 grudnia, 2013, 9:57 Aktualności Blokowisko
dziki 2
Specjaliści, za jedną z głównych przyczyn pojawiania się dzików w miejscach publicznych, wskazują ich dokarmianie. Sprzeczne zachowania ludzi utrudniają pozbycie się zwierząt

Grupy dorosłych dzików niemal codziennie, skoro świt, nawiedzają toruńskie osiedle Grębocin. W ostatnim czasie stały się prawdziwym utrapieniem dla jego mieszkańców. Podchodzą pod okna, grzebią w śmietnikach, szukając pożywienia i zagradzają drogę na przystanki autobusowe, a nawet utrudniają wysiadanie pasażerów z pojazdów. Wydział Ochrony Ludności podjął zdecydowane kroki w celu wydania decyzji o redukcyjnym odstrzale dzikiej zwierzyny.

– Dziki do przetrwania potrzebują jedynie dwóch rzeczy: schronienia i pożywienia – tłumaczy Piotr Beszterda, Główny Specjalista ds. Gospodarki Łowieckiej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. – Jednego i drugiego w lesie im nie brak, a mimo to pojawiają się w miejscach publicznych. Dlaczego tak jest? Pewności nie mam, jedynie podejrzenia. Ludzie nie są świadomi, do czego są zdolne. Dobra pamięć i węch pozwalają im bez większych problemów wrócić na miejsce ostatniego żeru. Być może to sami mieszkańcy motywują je do tego typu zachowań.

Ludzie omijają je szerokim łukiem, a dziki wyczuwają, że nic im z ich strony nie grozi. Z czasem zaczynają się adaptować w nowym środowisku, które spełnia kryteria ich potrzeb, niezbędnych do przetrwania. To z kolei narusza strefę bezpieczeństwa człowieka.

– Do przyjazdu autobusu miałem tylko kilka minut, a drogę na przystanek przecinało mi siedem dzików, każdy wielkości małej krowy – skarży się pan Zdzisław, mieszkaniec osiedla Grębocin w Toruniu. – Próbowałem przemknąć obok nich, ale jedno ze zwierząt zaczęło na mnie nacierać. Cofnąłem się, a autobus zdążył uciec…

Raz ich wtargnięcie na jezdnię uniemożliwiło kierowcy MZK wjazd na przystanek „Nad Strugą”. Kiedy indziej okupowały go, a przestraszeni pasażerowie za nic nie chcieli opuścić pojazdu.

– Niebezpieczne są tylko wtedy, gdy poruszają się całymi stadami – przekonuje Piotr Beszterda. – Były przypadki, również z osiedla Grębocin, wtargnięcia dzików na ogrodzoną posesję. W tej sytuacji zwierzęta rzeczywiście mogą zacząć bronić nowo zdobytego terytorium.

Utyskiwania mieszkańców przyczyniły się do reakcji toruńskiego Wydziału Ochrony Ludności. WOL zaczął od apeli o zamykanie śmietników, który skierował do przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych.

– Prośba została spełniona, jednak problem istnieje nadal, a to dlatego, że część mieszkańców wciąż dokarmia dziki – wyjaśnia Tadeusz Wierzba, dyrektor Wydziału Ochrony Ludności.

Wiosną zeszłego roku Wydział podpisał umowę z firmą Animal Patrol na odłowienie 40 sztuk dzików i wywiezienie ich do ośrodków hodowli zwierząt. Do dziś nie udało się złapać ani jednego.

– W związku z trudnościami odłowienia dzików i rosnącą ilością przypadków nawiedzania miejsc publicznych przez dziką zwierzynę, zwróciłem się do prezydenta miasta z prośbą o wydanie decyzji na jej odstrzał redukcyjny – informuje Tadeusz Wierzba. – Obecnie w Wydziale Środowiska i Zieleni rozważa się to, czy zachodzą przesłanki zezwalające na taką czynność.

Jeśli do niej dojdzie, będzie wykonana na odludziu, z dala od terenów zamieszkiwanych przez człowieka, a konkretnie w czterech miejscach w Toruniu, czyli terenach leśnych i polnych za ulicami Konstytucji 3 Maja, Fantazyjnej, Przelot i Kociewskiej.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także