Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Elmedin Omanić: Zespół zbudowałbym inaczej
Karol Żebrowski 26 lutego, 2016, 6:13 Sport i rekreacja Wywiad
sport_omanic_002_piec
- Do meczu z Artego podejdziemy jak do każdego innego - z myślą o zwycięstwie - mówi Elmedin Omanić, trener Energii Toruń. (fot. Łukasz Piecyk)

O ostatnich spotkaniach Energi Toruń, porównywaniu aktualnego zespołu z tym, który prowadził w zeszłym sezonie oraz o najbliższej rywalizacji z Artego Bydgoszcz – ze szkoleniowcem Katarzynek Elmedinem Omaniciem rozmawiał Karol Żebrowski.

– Po Pańskim powrocie na stanowisko szkoleniowca Energi Toruń drużyna zwyciężyła w pięciu spotkaniach, ale również tyle samo razy została pokonana. Jak Pan ocenia te dziesięć gier?

– Spodziewałem się trochę więcej niż tylko te pięć wygranych. Kiedy ponownie zostałem trenerem Energi, właściwie z marszu musiałem przystąpić do meczu z aktualnym liderem tabeli, czyli Wisłą Can-Pack Kraków. Później mieliśmy dobrą serię, przegraliśmy tylko z Polkowicami, które rewelacyjnie grają u siebie, aż do ostatnich trzech spotkań.

– Trzy dramatyczne końcówki…

– I wszystkie bez happy endu dla nas. Ciężko stwierdzić, co było przyczyną tego. Być może to moje złe decyzje wpłynęły na taki, a nie inny przebieg tych końcówek. Do tego doszły także niepotrzebne straty, złe rozwiązania umówionych akcji. Solidnie pracujemy nad tym, aby więcej takie sytuacje się nie powtórzyły.

– Zakończył Pan współpracę z Energą z brązowym medalem na szyi. Teraz będzie bardzo ciężko o powtórzenie tego sukcesu.

– Przede wszystkim wtedy miałem do dyspozycji zupełnie inny zespół niż teraz. Ta drużyna była budowana przez innego trenera, zaszło bardzo wiele zmian, do których ja osobiście bym nie dążył. Z zeszłorocznego składu zostawiłbym co najmniej cztery zawodniczki. Drużynę, którą miałem do dyspozycji w tamtym sezonie, prowadziło się świetnie, miałem wrażenie, że możemy pracować od rana do nocy, a na twarzach dziewczyn i tak nie będzie widoczne zmęczenie. Była także Maurita Reid, która potrafiła zmienić oblicze meczu. Nie umniejszam umiejętności mojemu obecnemu zespołowi, w którym również drzemie potencjał, ale dotychczasowo częściej trafiamy z wolnych pozycji rzutowych na treningach niż podczas spotkań, co przekłada się na obecny stan rzeczy.

– Mam wrażenie, że teraz brakuje Wam właśnie kogoś takiego jak Maurita…

– Zgadzam się z panem. Proszę spojrzeć tylko na Polski Cukier Toruń, gdzie jest Danny Gibson, który rozgrywa świetny sezon. Kiedy wynik jest stykowy, wtedy Danny bierze odpowiedzialność na swoje barki, świetnie rzucając lub asystując, i momentalnie Twarde mają kilka punktów przewagi, co przekłada się na aktualne wyniki Polskiego Cukru. Zawodniczka sama musi czuć, że ma odpowiednie umiejętności i formę, aby podjąć kluczowe decyzje. Nie mogę przecież powiedzieć: „ty będziesz liderem lub ty będziesz liderem”, bo nałożę tylko niepotrzebną presję.

– Może ta liderka urodzi się w najbliższym meczu, który pod względem kibicowskim będzie chyba najważniejszy – derby z Artego Bydgoszcz, wiceliderem tabeli?

– (śmiech) Bardzo bym chciał. Artego jest bardzo dobrym zespołem, posiadającym świetną rozgrywającą, wybornych strzelców. Czeka nas trudne zadanie, nie możemy się skupić tylko na jednej zawodniczce, bo zostaniemy skarceni. Liczę na to, że zagramy dobrze w obronie i konsekwentnie w ataku. Być może dla kibiców będzie to najważniejsze spotkanie, ale ja uważam, że ważniejsze będą dwa ostatnie mecze w rundzie zasadniczej z Poznaniem i Gorzowem Wielkopolskim.

– Dlaczego?

– Powiedzmy sobie szczerze – walczymy o utrzymanie siódmego miejsca. Tuż za nami jest Widzew, a myślę, że zdecydowanie większe szanse na zdobycze punktowe mamy z tamtymi zespołami niż z Artego czy Wisłą.

– Derby jednak lubią się rządzić swoimi prawami.

– Nie powiedziałem, że mecz z Artego odpuszczamy. Przygotujemy się do niego najlepiej jak potrafimy i podejdziemy do niego, jak do każdego innego. Z myślą o zwycięstwie.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także