Europejska Noc Muzeów w Centrum Sztuki Współczesnej

W Europejską Noc Muzeów mieszkańcy i turyści będą mogli zwiedzić najciekawsze zabytki Torunia (fot. nadesłane)

Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na Europejską Noc Muzeów, która odbędzie się 16 i 17 maja 2014 r. Wśród licznych wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie. Zobaczcie, jak wygląda plan Nocy w toruńskim CSW.

piątek, 16 maja:

/19.00 – otwarcie wystawy w ramach aneksu do wystawy ARENA Milczenie Marcela Duchampa jest przeceniane

Andrzej Wasilewski Les Fleurs du mal
kurator: Piotr Lisowski

Kwiaty zła Andrzeja Wasilewskiego to wizualna opowieść o współczesności. Skonstruowana przez artystę wizja oparta została na zestawieniu technologicznej formy z estetyką obrazu. Powstały w ten sposób wizerunek to subtelna gra, pod przykrywką której czai się bezosobowość otaczającej nas rzeczywistości, sprowadzonej tutaj do stale aktualizowanych danych statystycznych, odnoszących się do problemów populacji ludzkiej, przemocy, ekonomii, czy energii rozpatrywanych w skali globalnej. Wykorzystując specjalnie napisany program komputerowy, artysta przekłada ten matematyczny zapis na formę wizualną. W konsekwencji budzące nieufność liczby i dane przybierają pulsującą formę przypominającą kielichy kwiatów. Motyw kwiatu pojawi się jeszcze dwukrotnie w przestrzennych instalacjach kinetycznych zbudowanych ze sztucznych kwiatów, które rzucają cień na ścianę oraz w barwnych projekcjach z kwiatowymi kompozycjami układającymi się w niejednoznaczne przedstawienia dotyczące współczesnych wydarzeń.

sobota, 17 maja

/ 16.00 – 18.00, LabSen
WYPRAWA W GŁĄB SZTUKI – rodzinne warsztaty body painting towarzyszące wystawie „Spójrz na mnie ( tak piękną, tak zabawną )”

Wyprawa w głąb sztuki to nowy pomysł na nieszablonowe zwiedzanie naszych wystaw. Proponujemy wspólny, rodzinny spacer, prawdziwą ekspedycję do przedziwnego świata sztuki współczesnej – wyposażeni w specjalny ekwipunek członkowie familijnej wyprawy mogą pod okiem doświadczonych Przewodniczek przeżyć prawdziwą artystyczną przygodę!
Dzięki wskazówkom Przewodniczek, które pomogą zrozumieć zagadkowe znaczenia współczesnych dzieł sztuki, wniknąć w wyobraźnię artystów i poznać ich pozornie skomplikowany język, a także zainspirują Was podczas warsztatów manualnych do stworzenia czegoś własnego w oparciu o zdobyte doświadczenia, podróż przez wystawę może stać się fantastyczną okazją do wspólnej, twórczej zabawy.

Warsztaty dla rodziców i dzieci od lat 10.
Uwaga! Obowiązują zapisy pod mailem: eduakcje@csw.torun.pl lub nr tel. 56 610 97 16

/ 18.00, przestrzeń wystawy Arena (I piętro CSW)
ARENA: Afryka w ruchomych obrazach
VAN Lagos: Negocjowanie zmian poprzez sztukę nowych mediów – spotkanie z nigeryjskim artystą Judem Anogwith

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie ARENA, dokumentującej niebezpieczne relacje polityki i sztuki, zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Judem Anogwith – nigeryjskim artystą i kuratorem, który specjalnie na potrzeby ARENY przygotował jeden z 4 programów filmowych, zatytułowany Kontrast charakterów: narodowy wideo-art. Podczas spotkania w Europejską Noc Muzeów 17 maja opowie on o niezwykle dynamicznej afrykańskiej scenie artystycznej, związanej szczególnie ze sztuką wideo.

Ruchomy obraz – sztuka wideo – po części definiuje Nigerię jako najbardziej zaludnione afrykańskie państwo. Dynamiczny nigeryjski przemysł filmowy, znany także jako Noolywood, jest w coraz większym stopniu związany z tworzeniem filmów o prawdziwej Afryce. Ekscytujące filmowe historie opowiadane przez Nollywood, unaoczniają powszechne wydarzenia, w jednym obrazie łącząc narodowy pejzaż, jego kulturę, sztukę i pełne energii społeczeństwo.

/ 19.00, LabSen
„Lil’ja” – spektakl dyplomowy w ramach Policealnego Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych.

/ 20.30 – po wystawie ARENA oprowadza Dobrila Denegri, kuratorka projektu i dyrektor artystyczna CSW
start: recepcja CSW, parter, hall główny

/ 21.30 – oprowadzanie po wystawie CRIMESTORY
start: recepcja CSW, parter, hall główny

/ 16 – 18 maja, Planete + Doc Film Festival
KINO CENTRUM
bilety: 12/14 zł

Festiwal PLANETE+ DOC to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Już kolejny raz festiwal odbędzie się w Toruniu. Podczas weekendu zostaną pokazane premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

/ 17 maja specjalna promocja w Księgarni Sztuki – od 18.00 do 24.00 20%-50% zniżki!