Exea Smart Space na ostatniej prostej. Zobaczcie zdjęcia z wnętrza

Twórcy Smart Space przekonują, że to idealne miejsce zarówno dla freelancerów jak i kilkuosobowych firm (fot. Łukasz Piecyk)

To miejsce może dać początek firmom, które mogą na stałe zadomowić się w Dolinie Krzemowej lub odnieść globalny sukces. W Smart Space, inkubatorze należącym do marki Exea, trwają ostatnie przygotowania do oficjalnego otwarcia. Zainteresowanie jest ogromne, bo prawie wszystkie przestrzenie biurowe są już zarezerwowane.

Próżno szukać takiego miejsca w regionie. Tutaj bowiem będą spotykać się najciekawsze pomysły z branży ICT i nowych technologii. Ich autorzy mają ambicję przekuć swoje mikroprzedsiębiorstwa w dochodowy biznes, który zapisze się w historii ludzkości.

– Warunkiem, aby startup działał u nas, jest ciągły rozwój – tłumaczy Łukasz Ozimek, dyrektor inkubatora Smart Space. – Dzięki temu unikniemy stagnacji, która zabijałaby kreatywność i przedsiębiorczość.

Przestrzeń dla bystrzaków
Jak w tym pomoże inkubator znajdujący się w Toruńskim Parku Technologicznym, który swoich pierwszych gości powita z początkiem lipca?

– Tworzymy wymarzone miejsce do pracy dla startupów na różnym etapie ich działalności – dodaje Artur Jabłoński, specjalista ds. rozwoju – W Smart Space będzie miejsce dla freelancera, jak i czteroosobowej firmy.

A dokładniej w inkubatorze będzie kilkanaście biur dwu- i czterosobowych, sale spotkań do podejmowania gości, miejsca do prowadzenia szkoleń oraz pojedyncze stanowiska z pełnym wyposażeniem i nowoczesnym sprzętem. Jest także miejsce do coworkingu, czyli otwarta przestrzeń, w której jednocześnie może pracować kilkanaście osób. Wszystko utrzymane w nowoczesnej i inspirującej stylistyce.

– Społeczność – tym właśnie ma być Smart Space – tłumaczy Łukasz Ozimek. – Chcemy, aby w tym miejscu krzyżowały się różne pomysły młodych firm i przeradzały się we współpracę. Nie bez powodu firma czy osoba, która chce się znaleźć w Smart Space, musi przejść proces aplikacji, spotkać się i porozmawiać z nami. Chcemy poznać każdy zespół i jego cele. Dzięki temu stworzymy miejsce, w którym nie spotkamy przypadkowych osób, tylko pełnych pasji innowatorów.

Na tym nie koniec. Piętro poniżej parteru znajduje się bowiem miejsce mniej oficjalne wyjęte rodem z siedziby Google – w pełni wyposażona kuchnia, pokój do gry na konsoli, strefa chilloutu oraz sale konferencyjne. Tutaj będę odbywały się warsztaty, pokazy, szkolenia z udziałem najlepszych specjalistów i inspirujących mówców. Co ważne, część z nich będzie otwarta także dla mieszkańców Torunia. Jedno z takich spotkań będzie poświęcone prezentacji Google Glass.

Najlepsze na deser
Smart Space to nie tylko dobrze wyposażone wnętrza. To przede wszystkim wsparcie merytoryczne, a także inwestycje finansowe w wybrane startupy.

– Już jesienią uruchomimy autorski program akceleracji dla najciekawszych projektów biznesowych z obszaru ICT – wyjaśnia Łukasz Ozimek. – Będzie to tygodniowy program intensywnych warsztatów i treningów biznesowych pod okiem doświadczonych mentorów i ekspertów. W najlepsze projekty zainwestujemy finansowo.

Jest o co walczyć, bo Smart Space współpracuje z Google for Entrepreneurs, hub:raumem (inkubator związany z T-Mobile) oraz funduszem inwestycyjnym Innovation Nest. A to natomiast okazja, aby startupy z Torunia znalazły kolejnych chętnych inwestorów, również w Dolinie Krzemowej.