Ferie w muzeum – sprawdź, co będzie się działo

Ofertę dla dzieci i młodzieży przygotowały ośrodki kulturalne w Toruniu (fot. nadesłane)

Już w przyszłym tygodniu rozpoczynają się ferie w województwie kujawsko-pomorskim. Toruńskie ośrodki kulturalne przygotowały na dwa tygodnie przerwy zimowej mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży szkolnej. Wśród wydarzeń jest m.in. Bal siedmiu kontynentów i spotkanie w Muzeum Podróżników.

Bal siedmiu kontynentów, doroczna zabawa karnawałowa dla dzieci, odbędzie się 8 lutego o godzinie 15.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

Bal kostiumowy dla dzieci będzie urozmaicony grami, zabawami, konkursami oraz poczęstunkiem. Wszyscy biorący udział w konkursach, grach i zabawach otrzymają drobne upominki. Dodatkową atrakcją balu będzie przedstawienie dla dzieci pt. „Ale heca!” w wykonaniu aktorów z zespołu teatralnego Grupa T.

Konkurs muzealny przy wystawie „Pasja podróżowania”

Konkurs będzie dotyczył nowej wystawy otwartej w styczniu 2013 r. prezentującej postaci wybitnych podróżników i pamiątki przywożone przez nich z różnych zakątków świata. Rozwiązując specjalnie przygotowane karty, uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć fascynujące eksponaty oraz zapoznać się z postacią Tony’ego Halika, znanego podróżnika urodzonego w Toruniu. Karty konkursowe zawierać będą zadania zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Organizatorzy przygotowali również zajęcia i warsztaty muzealne:

„Magia podróżowania” odbędzie się 4 i 13 lutego o godzinie 11.00. W Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, przy ulicy Franciszkańskiej 9/11, zorganizowane zostaną zajęcie dot. podróżowania.

Poruszone zostaną tematy odkryć geograficznych, sposobów podróżowania, powodów dla których ludzie, od starożytności aż po współczesność, czuli nieustającą potrzebę przemieszczania się oraz zagadnień związanych z tworzeniem map i konstruowaniem przyrządów ułatwiających orientację w terenie. Opowieść o tym, jak, czym, przy pomocy czego i dlaczego podróżowano.

W tym samym muzeum odbędzie się również spotkanie pt.: „W cieniu kapelusza”. Zajęcia warsztatowe, które odbędą się 6 i 11 lutego, o godzinie 11.00 będą okazją do poznania kolekcji słynnego podróżnika Tony’ego Halika: ok. 20 – 30 nakryć głowy z różnych zakątków świata. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jakie znaczenie pełnią nakrycia głowy w różnych kulturach i religiach, a następnie spróbują wykonać z różnych materiałów, zaprojektowaną przez siebie czapkę lub kapelusz.

Zgłoszenia na zajęcia przyjmuje Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00, tel. 56 660 56 32

Ponadto:
Dla dzieci w wieku 6-12 lat warsztaty:
Ratusz, sala przed Piwnicą Gdańską
5 lutego 2014 r., godz. 11.00 – Najstarsze garncarstwo
7 lutego 2014 r., godz. 11.00 – Mozaikowe cuda
12 lutego 2014 r., godz. 11.00 – Freski czy graffiti
14 lutego 2014 r., godz. 11.00 – Szklana biżuteria okresu rzymskiego

Dla młodzieży licealnej i studentów prelekcje z pokazem:
4 lutego 2014 r., godz. 11.00 – Wikingowie
6 lutego 2014 r., godz. 11.00 – Celtowie
11 lutego 2014 r., godz. 11.00 – Niebo w starożytności
13 lutego 2014 r., godz. 11.00 – Scytowie

Spotkania odbywają się przy wystawie archeologicznej opowiadającej o handlu, wojnach i podróżach z okresu rzymskiego na ziemiach polskich „Przedmioty pożądania. Handel, wymiana i grabież u schyłku starożytności na ziemiach polskich.”

Zgłoszenia na zajęcia przyjmuje Dział Archeologii Muzeum Okręgowego w Toruniu, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00, tel. 56 660 56 58

Koszty uczestnictwa:
– grupa: 40 zł. + 4 zł. bilet edukacyjny dla każdego uczestnika
– osoba indywidualna: 4 zł bilet edukacyjny