Festiwal KONTAKT 2014: zobacz wyniki

Festiwal KONTAKT ma charakter konkursu, uczestniczące przedstawienia są oceniane przez międzynarodowe jury, które przyznaje trzy główne nagrody festiwalowe (fot. Adam Zakrzewski)

Właśnie zakończył się toruński Festiwal KONTAKT, który odbywa się co dwa lata w ostatnim tygodniu maja. Dwudziesta druga edycja Festiwalu odbyła się w dniach 24-30 maja 2014 roku. Komisja konkursowa, po obejrzeniu 12 przedstawień dokonała rozdania nagród regulaminowych.

Nagrodę I, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotra Całbeckiego otrzymało przedstawienie:„The Blue Boy” w reżyserii Feidlima Cannona i Garego Keegana z teatru Brokentalkers z Irlandii.

Nagrodę II, Prezydenta Miasta Torunia – Michała Zaleskiego otrzymało przedstawienie: „Miasto Stavanger i okolice” w reżyserii Konstantina Bogomołowa z Teatru Liepaja na Łotwie.

Nagrodę III, ufundowaną przez Konsula Honorowego Republiki Litewskiej p. Jerzego Bańkowskiego otrzymało przedstawienie: „Mewa” w reżyserii Oskarasa Koršunovasa z Wileńskiego Teatru Miejskiego OKT na Litwie.

Nagrodę Organizatorów dla najlepszego reżysera festiwalu ufundowaną przez Organizatorów otrzymał: Oskaras Koršunovas za przedstawienie „Mewa”.

Nagrodę dla najlepszego młodego twórcy Festiwalu otrzymał Martynas Nedzinskas za rolę Konstantego Trieplewa w spektaklu „Mewa”.

Nagrodę dla najlepszego aktora Festiwalu otrzymał Mariusz Kiljan za role Axla Rose’a i Wychowawcy Kolonijnego w spektaklu „Courtney Love” w reżyserii Moniki Strzępki z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Nagrodę dla najlepszej aktorki Festiwalu otrzymała Rasa Samuolytė za rolę Maszy w spektaklu „Mewa”.
Nagrodę Gazety Wyborczej Toruń za najbardziej wnikliwe rozpoznanie współczesności otrzymał Oliver Frljić, reżyser przedstawienia „25.671” Teatru Prešeren ze Słowenii.

Nagrody pozaregulaminowe:

Nagrodę dziennikarzy akredytowanych na festiwalu KONTAKT otrzymuje spektakl „Mewa” w reżyserii Oskarasa Koršunovasa.
Nagrodę Radia GRA w Toruniu (Flisaczek) dla twórcy najlepszej oprawy dźwiękowej otrzymało przedstawienie „W stronę Medei” w reżyserii Emmy Dante, Sud Costa Occidentale i Aldo Miguel Grompone z Włoch.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT jest organizowany przez Teatr im. Wilama Horzycy od 1991 roku.KONTAKT stworzył możliwość przeglądu i promocji najciekawszych wydarzeń teatralnych z państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz ich konfrontacji z teatrami z Europy Zachodniej.