Festiwal Prapremier w Bydgoszczy: toruńscy aktorzy wystawią „Licheń Story”

"Licheń story” przedstawia losy bohaterów w różny sposób związanych z tytułowym sanktuarium (fot. Wojciech Szabelski)

„Licheń story” Jarosława Jakubowskiego w reż. Tomasza Hynka bierze udział w XIII edycji Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2014. Spektakl wystawiony w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu na bydgoskiej scenie wystawiony zostanie 30 września 2014 r.

– Festiwal Prapremier ma charakter konkursu prezentującego spektakle, których prapremiery odbyły się w sezonie teatralnym poprzedzającym kolejną festiwalową edycję – informuje Karina Bonowicz, sekretarz literacki toruńskiego teatru. – Tegoroczny Festiwal zaplanowany został w dniach 27 września – 5 października 2014 r. Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane realizacje prapremierowe z całej Polski.

„Licheń story” przedstawia losy bohaterów w różny sposób związanych z tytułowym sanktuarium. Autor sztuki zadaje pytanie o wiarę, ale nie tyle o jej ogólny stan we współczesnym świecie, co o rolę, jaką wiara odgrywa w pojedynczych ludzkich losach, zwyczajnych, ale też pokręconych. Nie ma w tym tekście prostej, deklaratywnej religijności, jak również łatwego naigrywania się z tak zwanej ludowej pobożności. W centrum historii Jakubowski stawia symboliczne „narodziny i śmierć Boga” w życiu każdego człowieka. Otrzymujemy rodzaj nieoczywistego moralitetu, gdzie z mozaiki historii wyłania się wieloznaczny, zbiorowy portret człowieka I połowy XXI wieku. Spektakl w reżyserii Tomasza Hynka jest prapremierowym wystawieniem sztuki „Licheń story” Jarosława Jakubowskiego.

Jarosław Jakubowski „Licheń story”
Reżyseria: Tomasz Hynek
Scenografia i światła: Justyna Łagowska
Kostiumy: Maryna Wyszomirska
Prapremiera: 1 marca 2014 roku
Udział biorą: Maria Kierzkowska, Anna Magalska-Milczarczyk, Matylda Podfilipska, Jolanta Teska, Anna Romanowicz-Kozanecka, Jarosław Felczykowski, Łukasz Ignasiński, Niko Niakas, Grzegorz Wiśniewski.