Dziennikarze zjadą do Baja Pomorskiego w ramach Festiwalu Sztuki Faktu

Gościem zeszłorocznej edycji był m. in. Piotr Kraśko (fot. Łukasz Piecyk)

Maria Stepan, Tomasz Sekielski oraz Beata Tadla znajdą się wśród gości startującego 10 kwietnia Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Podczas 2. edycji wydarzenia będzie można zobaczyć najlepsze reportaże i dokumenty, spotkać się z ich twórcami oraz wziąć udział w warsztatach organizowanych przez „Newsweeka”.

Program tegorocznego festiwalu nawiązuje do 25. rocznicy wyborów czerwcowych z 1989 roku – historycznego przełomu sięgającego korzeniami powstania „Solidarności”, który doprowadził do utworzenia niekomunistycznego rządu w Polsce. Niedługo potem obalono mur berliński.

– Po doświadczeniach pierwszej edycji festiwalu, który był szeroko komentowany w mediach i Telewizji Polskiej, jego program rozszerzamy o zaproszenie publicznej telewizji niemieckiej MDR (Mitteldeutscher Rundfunk) z Lipska – zapowiada Krystian Kubjaczyk, dyrektor festiwalu. – Niemieccy dziennikarze przedstawią reportaże związane z historycznym przełomem, wezmą udział w Nocy Reporterów i polsko-niemieckiej debacie poświęconej przedstawianiu historii.

W ramach festiwalu odbędzie się konkurs reportaży i filmów dokumentalnych zrealizowanych w minionym roku przez Telewizję Polską, panel dyskusyjny poświęcony etyce w mediach oraz Noc Reporterów, podczas której spotkają się reporterzy najważniejszych programów i magazynów reporterskich TVP, m.in. „Magazynu Ekspresu Reporterów”, „Reportera Polskiego”, „Sprawy dla Reportera”.

– Tegoroczna edycja festiwalu przypomni dorobek Teresy Torańskiej – wybitej polskiej pisarki i dziennikarki – mówi Jacek Snopkiewicz, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.-  W czasie festiwalowej gali zostanie wystawiony spektakl oparty na jednej z Jej rozmów, w której Jakub Berman, odpowiedzialny m.in. za bezpiekę czasów stalinowskich, ujawnia kulisy powstania Polski Ludowej.

Podczas festiwalu zostaną wręczone nagrody konkursowe, nagroda Festiwalu oraz nagroda specjalna Prezesa Telewizji Polskiej, przyznawana wybitnym reportażystom za całokształt twórczości.

– Festiwal ma wielką energię i wielu przyjaciół. Jest tak potrzebnym miejscem integrującym dziennikarzy TVP i zaproszonych twórców z innych mediów. Festiwal inspiruje i rozwija reporterów, pokazuje rozmaitość gatunków wyrastających ze sztuki faktu – dodaje Jacek Snopkiewicz.

Jedną z imprez towarzyszących festiwalowi będzie wystawa „25 lat wolnej Polski” magazynu „Newsweek Polska”, którą będzie można zobaczyć na Rynku Staromiejskim. Reporterskie zdjęcia podsumowują 25 lata wolności, ukazują przemiany gospodarcze, polityczne, społeczne, kulturowe i prezentują sylwetki bohaterów minionego ćwierćwiecza.

W ramach przeglądu konkursowego zostaną zaprezentowane reportaże poświęcone opiece nad osobami niesamodzielnymi. Autor najciekawszego dokumentu podejmującego tę tematykę otrzyma nagrodę Seni, jednej z kluczowych Marek Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA. Opieka nad osobami starszymi to jeden z filarów Fundacji TZMO „Razem zmieniamy świat”.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe będzie bezpłatny. Centrum festiwalowe mieścić się będzie w Teatrze „Baj Pomorski”. Impreza potrwa do 12 kwietnia.