Festiwal Tańca i Muzyki Celtyckiej startuje już w czwartek

Organizatorzy wydarzenia przewidzieli także warsztaty (fot. oficjalna strona festiwalu)

Festiwal Tańca i Muzyki Celtyckiej „Celtycki Gotyk Toruń 2014” odbędzie się już od czwartku. Trwać będzie przez cztery dni, zakończy się więc 19 lipca.

W tym roku festiwal odbędzie się w lipcu, ze względu na ciepłą aurę sprzyjającą wsłuchiwaniu się w dźwięki pod gołym niebem. Dzięki tej zmianie grono odbiorców mogą zasilić również turyści.

– Celem festiwalu jest rozpowszechnianie wiedzy na temat historii, kultury i sztuki krajów zamieszkałych niegdyś przez Celtów – mówi Witold Konopka, sekretarz Stowarzyszenia Kultury Celtyckiej „Celtycki Gotyk”. – Stąd w programie znaleźć można nie tylko koncerty i pokazy tańców rodem z Irlandii, Szkocji i Bretanii, ale również zajęcia edukacyjne i artystyczne, jak np. nauka gry na szkockich dudach czy lekcje z języka i śpiewu bretońskiego.

Na Festiwalu Tańca i Muzyki Celtyckiej „Celtycki Gotyk Toruń 2014” wystąpią: Willow, Stout, Duo Grygier-Biela, Thorn oraz grupy taneczne: Avalon, Beltaine, Comhlan, Trebraruna, Tuatha de Danaan.

Gwiazdą festiwalu jest zespół Shannon. Grupa nazwana imieniem najdłuższej irlandzkiej rzeki świętuje w tym roku już 20 lat swojego istnienia. Finałowy koncert poprzedzi uroczysty pochód dudziarzy ulicą Szeroką.

Organizatorzy wydarzenia przewidzieli także warsztaty dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tradycyjnej muzyce i tańcach celtyckich.

Zajęcia nauki tańców irlandzkich poprowadzi Anna Tillak, w świat tańców szkockich wprowadzą zaś członkowie zespołu Comhlan. Pod kątem roztańczonych melomanów zostały przewidziane również bretońskie warsztaty wokalno-taneczne prowadzone przez dr Grażynę Olszaniec.

Niespodziankę stanowi odbywająca się po raz pierwszy w ramach festiwalu nauka gry na instrumencie – w tym roku na dudach szkockich pod kierunkiem Lindsay’a Davidsona. Artysta ten jest pierwszą osobą na świecie, która ukończyła studia muzyczne gry na dudach w Reid School of Music przy Uniwersytecie Edynburskim.

celt