Flisacka PROBALTICA wystartowała!

Jeden z najlepszych niemieckich zespołów kameralnych Leipziger Streichquartett wystąpi 4 maja (fot. archiwum)

Jak co roku na festiwalu zabrzmią zarówno dzieła kompozytorów znanych na całym świecie, jak i utwory mniej popularnych twórców z państw położonych nad Morzem Bałtyckim. Cykl otworzy 1 maja znana torunianom, świetna Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, którą poprowadzi Juozas Domarkas. Solistą będzie wirtuoz skrzypiec Vilhelmas Čepinskis.

Koncerty 2 i 3 maja odbędą się w plenerze i nawiążą do symbolu festiwalu – pomnika Flisaka z Rynku Staromiejskiego, obchodzącego 100-lecie istnienia. Fontanna wraz z figurkami poddana została renowacji i podczas festiwalu będzie można zobaczyć ją w pełnym blasku. Z tej okazji na scenie na Rynku Staromiejskim przedstawiona zostanie wersja koncertowa opery komicznej Stanisława Moniuszki „Flis”. Następnego dnia rynek wypełni się flisacką bracią. Nastąpi przemarsz oraz koncert młodych flisaków. Na scenie pojawi się również mieszkający w Polsce ukraiński wirtuoz skrzypiec Vadim Brodski, który wystąpi wraz z rodzinną formacją Baltic Band.

Jeden z najlepszych niemieckich zespołów kameralnych Leipziger Streichquartett, który ma na swoim koncie liczne koncerty na całym świecie oraz mnóstwo nagrań płytowych wystąpi 4 maja.

Dzień później publiczność posłucha litewskiego Subtilu-Z, kwartetu złożonego z dwóch akordeonistów, perkusisty i klarnecisty.

Z recitalem, który odbędzie się 6 maja wystąpi młody, rosyjski skrzypek Nikolai Grabovskiy, doktorant Konstantego Andrzeja Kulki. Stałym bywalcom Probaltiki nie trzeba przedstawiać szwedzkiego Gotlands Blasarkvintett, który jak to już wcześniej bywało, wystąpi 7 maja z Multicameratą. Toruński zespół będzie również 8 maja w katedrze św. św. Janów towarzyszył flecistce Aleksandrze Jakowlewej i klawesyniście Wladimirowi Slobodianowi z Rosji.

Kwartet Saksofonowy z Rygi wystąpi zaś już 9 maja, a muzyka współczesna zabrzmi 10 maja w wykonaniu goszczącej już wcześniej w naszym mieście Tutta Forza, orkiestry młodych-uzdolnionych muzyków kierowanych przez Rafała Kłoczkę.

Festiwal zakończy 16 maja występ Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Zygmunta Rycherta. Solistką koncertu będzie świetna skrzypaczka i kompozytorka Ewelina Nowicka.