Forte Artus Festival startuje 9 października

Festiwal jest różnorodny i bogaty (fot. oficjany plakat festiwalu)

Jesienny Forte Artus Festival to okazja do obcowania z kulturą wysoką. Jak co roku, Toruń odwiedzą polskie i zagraniczne gwiazdy m. in. ze świata literatury i muzyki.

Tegoroczna edycja zostanie wyjątkowo zainaugurowana przez wernisaż wystawy. Zobaczymy na niej zdjęcia laureatów konkursu BZ WBK Press Foto 2014, w którym udział brali zawodowi fotoreporterzy. Na wystawie w Galerii Artus znajdą się najlepsze fotografie prasowe ubiegłego roku. Zgodnie z tradycją, zorganizowane zostaną warsztaty fotograficzne dla utalentowanej młodzieży. Wystawa zostanie otwarta 9.10 o godz. 18:30, natomiast warsztaty potrwają od 10 do 11 października, od 12 do 16.

17 października to dzień, w którym w naszym mieście zjawi się Szymon Hołownia. Propagator religijny i znawca tematów dotyczących kościoła katolickiego, opowie m.in. o swojej nowo wydanej książce, w której pisze o… kuchni. Spotkanie z Hołownią odbędzie się o godzinie 19. Prowadzi — Tomasz Pasiut.

Dwa dni później, o godz. 19, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję spotkać się z Maćkiem Maleńczukiem i grupą Psychodancing. Zespół zagra największe przeboje z różnych projektów jej lidera. Można liczyć także na utwory z najnowszej, niewydanej jeszcze płyty.

Festiwal robi sobie kilkudniową przerwę, by powrócić 24 w towarzystwie poetów. Grupa Poluzjanci, w składzie z Kubą Badachem, zachwyci koncertem w akustycznej oprawie. Sala Wielka Dworu Artusa, godzina 19.

Niedziela, 26 października to dzień, w którym Torunianie sporo się naśmieją. Wszystko to za sprawą Zenona Laskowika i zespołu Promile. Legenda polskiego kabaretu przypomni swoje najlepsze skecze, wyśmiewając absurdy szarej codzienności.

30 października do Torunia przyjedzie prof. Leszek Balcerowicz. Toruński dziennikarz, Tomasz Pasiut, porozmawia z profesorem o jego dopiero co wydanej biografii — „Trzeba się bić. Opowieść biograficzna”.

Początek listopada to czas koncertów. Najpierw, w Zaduszki o godzinie 19, wystąpi Renata Przemyk, obchodząca 25-lecie pracy artystycznej. Artystka tworzy nostalgiczne i bogate lirycznie utwory, które swoim klimatem podkreślą refleksyjny wieczór. Tydzień później, utwory ze swojej najnowszej płyty zaprezentuje Artur Rojek. Wokalista wystąpi w Toruniu po raz pierwszy z solowym projektem.

Drugi weekend listopada zakończy spotkanie z Wojciechem Mecwaldowskim. Słuchacze dowiedzą się wielu faktów o wszelkiej aktywności scenicznej aktora. Przy okazji, Artus Art Cinema pokaże film „Dziewczyna z szafy”, w którym gra Mecwaldowski.

W Święto Niepodległości o 19, odbędzie się spotkanie ze Stanisławą Celińską. Aktorka przedstawi program pod tytułem „Piękny świat”. Usłyszymy piosenki, do których teksty napisali Jonasz Kofta, Agnieszka Osiecka czy Wojciech Młynarski.

12 dnia listopada jesienny marazm przerwie zespół Red Box. Grupa, popularna w latach 80., zagra w Toruniu swoje największe przeboje, m. in. „For America”, czy „Chenko”. Usłyszymy je w nowych, bardziej akustycznych aranżacjach. Zespół zaprezentuje też nieopublikowane nigdzie, najnowsze utwory.

Część muzyczną festiwalu zakończy recital Edyty Geppert. Głos artystki będzie przeplatał się z dźwiękiem trąbki i fortepianu.Och życie, kocham Cię nad życie”, „Nie żałuję”, „Jaka róża”. Większości osób nie trzeba będzie namawiać. Występ zobaczymy 14.10, o godzinie 19.

Forte Artus Festival spuentuje spotkanie z Pawłem Huelle. Muzyka w cieniu Hitlera, miłość w cieniu wojny, literatura w cieniu zbrodni i stary Gdańsk – o te rzeczy zapyta Marta Karpińska.

Program jesiennego festiwalu jest bogaty i różnorodny. Dwór Artusa postarał się, aby przybyli na niego zarówno fascynacji kultury, jak i ci, którzy, na co dzień się z nią nie spotykają.