Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Fundacja KOT w tarapatach. Potrzebuje pomocy, aby dalej funkcjonować
Łukasz Piecyk 20 listopada, 2014, 20:10 Aktualności
koty 005 piec
Lidia Jarosz sama w domu ma 6 kotów. Wszystkie są adoptowane (fot. Łukasz Piecyk)

Wydawałoby się, że tam, gdzie niesie się pomoc, pieniądze powinny być zawsze. Otóż fundacja KOT musiała zawiesić swoją sztandarową działalność ze względu na brak funduszy. Odzew ludzi dobrej woli może jednak naprawić budżet kocich społeczników.

Na początku listopada fundacja KOT – Koty Otoczone Troską opublikowała na swoim fanpage’u wiadomość, że zobowiązania wobec jednej z klinik weterynaryjnych przekroczyły 8 tys. złotych. Wolontariusze fundacji zajęli się bowiem w tym roku 400 kotami, z czego 300 zostało wysterylizowanych.

– Głównym problem kotów żyjących na ulicach jest ich nadmierne rozmnażanie się – tłumaczy Lidia Jarosz, prezes fundacji. – Sterylizacją chcemy pomóc zwierzętom, aby nie pojawiały się młode kociaki skazane często na śmierć.

Koci społecznicy przygotowują także do adopcji koty, które czekają na swoich właścicieli w domach tymczasowych lub szpitalikach. Oczywiście, te ostatnia są przepełnione. Uwięzione w rynnie, z kocim katarem czy amputowanymi uszami i oczami – to tylko niektóre z przypadków, z którymi muszą mierzyć się wolontariusze. Dziennie liczba zgłoszeń dochodzi nawet do 20.

– To prośby o pomoc czy interwencje na widok leżących i wałęsających się kotów – wyjaśnia Lidia Jarosz. – Warto pamiętać, że dzikie zwierzęta się ukrywają. Koty porzucone natomiast wręcz domagają się kontaktu z człowiekiem. Nie poradzą sobie na wolności bez naszego wsparcia. Stan tych, które do nas trafiają, pozostawia także wiele do życzenia. Leczenie w konsultacji z weterynarzami to kolejny aspekt naszej działalności.

Dług, który pojawił się na koncie, to efekt udzielenia pomocy zbyt dużej liczbie zwierząt. Fundacja od kilku lat jest podwykonawcą Urzędu Miasta w projekcie „S.O.S. dla kotów miejskich Torunia”, który zakłada sterylizację kilkudziesięciu kotów. Na tę liczbę środki zabezpieczone były. O pozostałe – społecznicy muszą martwić się sami. Liczą na darczyńców i wpływy z 1 procenta podatku.

– Z roku na rok kotów przybywa i musimy liczyć się ze zwiększonymi kosztami – dodaje Lidia Jarosz. – Musimy jednak mierzyć siły na zamiary i nie doprowadzić do ogromnego zadłużenia, bo wtedy nie pomożemy już żadnemu kotu. Dzięki wsparciu przyjaciół fundacji, po zawieszeniu naszej działalności, udało się zebrać ponad 5 tys. złotych na spłatę długów.

Karma, żwirek, lekarstwa i akcesoria medyczne – to główne potrzeby przygarniętych kotów. Przed zimą przyda się szczególnie styropian – z niego wolontariusze robią domki dla zwierząt mieszkających w pobliżu bloków. Często o takim miejscu informują sami mieszkańcy.

Sytuację fundacji może znacząco polepszyć konkurs internetowego sklepu dla zwierząt. Organizacja, która go wygra, otrzyma równowartość rabatu, jaki klienci sklepu przekazali na cele konkursu. Kwoty są niebagatelne, bo miesiąc temu do zgarnięcia było 20 tys. złotych. To pozwoliłoby zapewnić karmę dla zwierząt na najbliższych kilka miesięcy. Szczegóły na stronie http://www.fundacjakot.pl


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także