„Godzina dla Ziemi” – o 20.30 zgaś światło

Celem akcji jest pokazanie, że zasoby naturalne Ziemi nie są nieskończone (fot. oficjalna strona akcji)

W sobotę 29 marca 2014 r. już po raz ósmy w milionach domów na świecie i w obiektach publicznych, w symbolicznym geście dla naszej planety, na jedną godzinę zgasną światła. Istotą tej akcji jest zjednoczenie na całym globie ludzi, którzy chcą żyć na zielonej Ziemi i są gotowi wprowadzić przyjazne naturze zmiany w swoim życiu.

Do akcji przyłącza się również Toruń. W mieście, od godz. 20.30 do 21.30, zgaszone zostaną lampy oświetlające most drogowy im. J. Piłsudskiego, Dwór Artusa, mury obronne wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego, Fosę Zamkową, Fosę Wschodnią, Zamku Krzyżackiego, Rynku Staromiejskiego (wokół Ratusza) oraz budynek Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 8.

Celem akcji jest pokazanie, że zasoby naturalne Ziemi nie są nieskończone. Globalnie zużywamy ich dziś znacznie więcej, niż Ziemia jest w stanie odnowić.

W 2013 roku w akcji w Polsce wzięła udział rekordowa liczba ponad 60 miejscowości, niemal 65 000 Polaków zarejestrowało się na stronie godzinadlaziemi.wwf.pl. Światła zgasły w ponad 7000 miastach w 153 krajach świata, wygaszone zostało oświetlenie setek tysięcy najbardziej charakterystycznych obiektów, takich jak Wieża Eiffla w Paryżu, Empire State Building w Nowym Jorku czy Zakazane Miasto w Pekinie.

„Godzina dla Ziemi” wg. naukowców nie jest jednak opłacalna, gdyż pobierana energia po skończonej akcji jest dwukrotnie wyższa. Eksperci informują, że symboliczna godzina próbuje pokazać problem brakujących zasobów naturalnych Ziemi.