Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Grypie powiedz STOP
Michał Ciechowski 24 lutego, 2016, 23:32 Miasto
zdrowie_grypa_006_piec
(fot. Łukasz Piecyk)

Prawie pięć tysięcy osób z Torunia i powiatu zachorowało w ostatnim miesiącu na grypę.

Okres zimowo-wiosenny to czas, w którym najlepiej rozwijają się wirusy i bakterie. Na przełomie lutego i marca przypada apogeum zachorowań na grypę. Urząd Miejski w Toruniu oraz Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zorganizowali spotkanie, na którym opowiedzieli, jak ustrzec się przed chorobą.

Grypa jest zespołem objawów klinicznych, związanych z ostrym zakażeniem układu oddechowego, wywołanym przez wirusa. Szczególnie narażeni na nią jesteśmy w okresie zimowym.

– Z darmowych szczepień zorganizowanych przez Urząd Miasta Torunia skorzystało aż trzy tysiące dwieście osób – informuje Izabela Miłoszewska z Wydziału Zdrowia UM. – Szczepienia są podstawą profilaktyki, o której wciąż zapominamy. Szczególnie narażeni na wirusy grypy są osoby powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia oraz dzieci.

W województwie kujawsko-pomorskim od 1 stycznia do 7 lutego odnotowano prawie 28 tys. przypadków zachorowań. W Toruniu i powiecie toruńskim to prawie 5 tys., z czego u czterech osób wykryto wirusa A/H1N1.

– Wirus A/H1N1 to mutacja, która wzięła część genu ludzkiego, ptasiego i świńskiego – opowiada Elżbieta Sroka, kierownik sekcji nadzoru przeciwepidemiologicznego z Państwowej Inspekcji Sanitarnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu. – W naszym mieście i powiecie odnotowano trzy zachorowania u kobiet, w wieku 64, 38 i 3 lat, oraz u jednego mężczyzny.

Pierwszymi objawami złapania wirusa jest podwyższona i długo utrzymująca się temperatura – powyżej 38 stopni Celsjusza. Gorączce towarzyszy ogólne osłabienie, ból głowy i gardła oraz silne bóle mięśni. Objawy te pojawią się u chorego już po dwóch-trzech dniach od zarażenia.

– Na kontakt z wirusami jesteśmy narażeni każdego dnia, chociażby w autobusie – dodaje Elżbieta Sroka. – Ważne jest, abyśmy po każdym przyjściu do domu od razu myli ręce. Higiena jest podstawą przy profilaktyce chorobowej. Dotykając klamki czy poręczy, łatwo zabieramy bakterie ze sobą.

Choroba szerzy się tak zwaną drogą kropelkową, a wnika do organizmu poprzez błony śluzowe. Mając bezpośredni kontakt z chusteczkami higienicznymi lub stojąc w pobliżu osoby kichającej, niebezpieczeństwo zarażenia znacznie się zwiększa.

– Podtyp A/H1N1 pojawił się po raz pierwszy w 2009 roku – zaznacza Elżbieta Sroka. – Od tego czasu szczep krąży w populacji. W tym momencie objawy już się nie różnią. Grypa sama w sobie nie jest chorobą śmiertelną. Zgony powodują powikłania, które wynikają z nieodpowiedniego dbania o swój organizm. Ważne jest, aby zapobiec grypie. Najbezpieczniejsze są więc szczepienia, zwłaszcza wykonywane na początku sezonu.

Szczepić powinny się zwłaszcza osoby starsze i dzieci, a także pracownicy służby zdrowia, którzy są stale narażeni na kontakt z dużą grupą osób. Toruński sanepid przez cały rok prowadzi akcję informującą zarówno młodzież, jak i dorosłych o sposobach na ustrzeżenie się niebezpiecznych wirusów i kłopotliwych chorób.

– Dzieci w szkołach przez cały rok są uczulane o tym, aby przestrzegać zasady higieny – mówi Izabela Miłoszewska z toruńskiego magistratu. – Wspólnie z placówkami oświaty prowadzimy program promocji zdrowia, który finansowany jest ze środków z Urzędu Miasta Torunia.

Szerzenie wiedzy na temat zapobiegania rozwijania się chorób to jedno z działań statutowych toruńskiego sanepidu. Chrońmy swoje zdrowie i życie, abyśmy na wiosnę mogli w zdrowiu i szczęściu spędzać czas wśród bliskich, nie zaś wciąż odwiedzać lekarzy.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także