Hańba! z Nagrodą Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego

Szczegóły Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu przedstawiono na konferencji prasowej, która odbyła się 28 listopada (fot. Łukasz Piecyk)

Po raz czwarty, przez cztery dni, nad miastem powiewać będzie Biała Flaga. Wszystko za sprawą Dni Grzegorza Ciechowskiego, w trakcie których fani artysty będą mogli wziąć udział w dwóch dedykowanych mu koncertach, w spotkaniach z autorami książek, filmów oraz jego najbliższymi przyjaciółmi. Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego odbierze w tym roku krakowski zespół Hańba!

– Przedwczesna, nagła śmierć Grzegorza Ciechowskiego spowodowała chęć i wolę upamiętnienia jego osoby, tak bardzo z Toruniem związanej – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski. – Uchwałę w sprawie nagrody Rada Miasta podjęła w kwietniu 2002 roku. W tym roku przyznamy ją po raz 16.

Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego odbierze krakowski zespół Hańba! Decyzję tę przekazał członek kapituły, gitarzysta zespołu Republika Zbigniew Krzywański.

– Zespół Hańba! dowodzi, że historię Polski sprzed 80 lat można przekazywać w przedsięwzięciach artystycznych tak jak wydarzenia współczesne – tłumaczy. – Pokazują, że estetyka polskiego przedwojennego folku miejskiego może wchodzić w niebanalną fuzję z energią punkową, a ówczesna twórczość polskich poetów piętnująca społeczną niesprawiedliwość i polityczną opresję staje się kluczem do zrozumienia aktualnych wyzwań i konfliktów. Hańbie! należy się nagroda za dwie entuzjastycznie przyjęte płyty oraz za koncerty, w których spontaniczność łączy się z wyrafinowanym pomysłem scenicznym

Nagroda wręczona zostanie podczas dorocznego koncertu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. Zanim to jednak nastąpi, na fanów lidera Republiki czekają cztery dni pełne czarno-białych wspomnień.

Dni Grzegorza Ciechowskiego zainaugurowane zostaną 14 grudnia o godzinie 19.00 otwarciem wystawy Galerii Rusz, na placu przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. O godzinie 20.00 w obiekcie rozpocznie się koncert „Grzegorz Ciechowski Symfonicznie”.

– Do współpracy zaprosiliśmy wybitnych artystów: Renatę Przemyk, Katarzynę Groniec, Jacka Bończyka oraz Adama Nowaka – wylicza Marek Czekała, dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Dzień później o godzinie 18.00 w Kinie Centrum rozpocznie się pokaz filmu „Republika w czerni”, po którym fani zespołu spotkają się z autorami książek „My lunatycy. Rzecz o Republice” oraz „Republika – nieustanne tango”. O 20.00 w Dworze Artusa wysłuchać będzie można koncertu zespołu Tomek Krzemiński Trio „Raz na milion lat – w hołdzie Ciechowskiemu”.

– W sobotę 16 grudnia spotkamy się w „Od Nowie” na koncercie specjalnym pamięci Grzegorza Ciechowskiego – zaprasza dyrektor Mirosław “Maurycy” Męczekalski. – Tradycyjnie nazwiska artystów owiane są tajemnicą. Element euforii i zaskoczenia wart jest utrzymywania w sekrecie nazwisk, które tego dnia zagoszczą na scenie. Mogę uchylić rąbka tajemnicy, że z pewnością zaprezentuje się zespół z Tczewa, rodzinnego miasta Grzegorza.

W ostatni dzień o godzinie 14.00 w Dworze Artusa zorganizowana zostanie Giełda Winylowa dedykowana Ciechowskiemu. Wieczorem zaś w ACKiS „Od Nowa” spotkanie fanów zespołu zwieńczy pokaz filmu Ryszarda Kruka „Republika – narodziny legendy”.

– Pamięć o Republice należy pielęgnować, bo ona wciąż trwa – podsumowuje Mirosław „Maurycy” Męczekalski. – Na koncerty z całej Polski do Torunia przyjeżdżają nie tylko ci, którzy Republikę pamiętają, ale także młodzież, która dopiero co odkrywa muzykę Grzegorza Ciechowskiego. Bardzo nas cieszy, że mocny toruński akcent ciągle doskonale funkcjonuje w kulturalnej przestrzeni naszego kraju.