Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Hubert Ptaszek: Preferuję jazdę w powietrzu
Marcin Tokarz 3 listopada, 2014, 22:27 Męska końcówka Sport i rekreacja Wywiad
img_1443-x3
Hubert Ptaszek (w środku) ma dopiero 21 lat (fot. archiwum prywatne)

O korzyściach z szalonej osobowości, zmaganiach z własnym umysłem i prawami fizyki oraz efektownych wyskokach, z najmłodszym Polakiem w historii WRC, zdobywcą pierwszego miejsca w Rajdzie Szwecji w klasie RC4, torunianinem – Hubertem Ptaszkiem, rozmawia Marcin Tokarz.

W czasach szkolnych dałeś się poznać jako człowiek wręcz „szalony”. Pomagało Ci to w rajdach, czy może przeszkadzało?
Trzeba przyznać, że nie uprawiam sportu dla normalnych ludzi. Nasze auta są odpowiednio zabezpieczane, ale jednak narażamy swoje życie w większym lub mniejszym stopniu. Było wiele wypadków w historii rajdów samochodowych zakończonych śmiercią kierowców. Faktycznie, mogę się posądzić o szaloną osobowość i traktuję ją jako jeden wielki plus, aczkolwiek w moim zajęciu trzeba też umieć odpowiednio zarządzać ryzykiem. Nad tym obecnie pracuję…

W jednym z wywiadów przyznałeś, że zdarzyła się sytuacja, w której nogi draży na pedałach…
W tym sezonie miałem przesiadkę do szybszego samochodu, także zmusiło mnie to do eliminacji tego typu błędów. Teraz z kolei zdarza mi się przeginać z prędkością, co w konsekwencji nie zawsze kończy się dobrze. Przykładem może być moja wielka „rolka” podczas Rajdu Finlandii. Zdaję sobie sprawę, że muszę się wewnętrznie uspokoić. Tu akurat miałem sytuację, że złapaliśmy kapcia na odcinku. Brnąłem naprzód ponad swoje siły, przez co nie dojechałem do mety. Auto do teraz jest w warsztacie. Musieliśmy zrezygnować z Rajdu Niemiec. Wóz był w totalnej rozsypce, a przed nami Rajd Katalonii, więc do tego czasu musi być już sprawny w stu procentach. Mam nadzieję, że chłopaki z G4 Garage dadzą sobie z nim radę. Rajd jest o tyle ciekawy, że jako jedyny w sezonie łączy w sobie trasy szutrowe i asfaltowe. Samo go ukończenie byłoby cennym doświadczeniem. Przy okazji spróbujemy przytargać ze sobą jakiś dobry wynik.

Na szklanym ekranie można było Cię ostatnio zobaczyć w okolicznościach innych niż rajdy. Jak wrażenia z udziału w odcinku „Automaniaka”?
Chłopaki testowali tam Subaru WRX STi. Chcieli sprawdzić, jak spisze się w rywalizacji z rasowym samochodem rajdowym, więc przywiozłem do Torunia swoją Fiestę S2000. Ścigaliśmy się po torze rallycrossowym, co wyszło całkiem ciekawie.

Wiele się u Ciebie dzieje jak na 21-latka…
Szczerze mówiąc, moja kariera i tak rozwinęła się trochę za późno, czego żałuję. 21 lat to wiek, w którym trzeba już stawiać naprawdę duże kroki, żeby być zauważonym w tej branży. Długo jeździłem w mistrzostwach Polski, a teraz po mistrzostwach świata dostrzegam przepaść dzielącą obie imprezy. W międzynarodowych zawodach mam do pokonania potężną ilość kilometrów. Organizm jest poddawany wielkiemu wysiłkowi. Między innymi dlatego jesteśmy dziś na siłowni.

Jak podejrzewam, w parze z dobrą kondycją musi iść też trening psychiki…
Właśnie, dlatego jestem na etapie poszukiwania dobrego psychologa. Muszę być twardy, a jednak czasami miewam zejścia przy sytuacjach, takich jak ta z Rajdu Finlandii. Złapałem kapcia, poczułem lekkie zawirowanie w głowie i za wszelką cenę chciałem odrobić stracony czas, co w zasadzie było niemożliwe. Z taką awarią miałbym 3 minuty w plecy na odcinku. Mój umysł musi na chłodno oceniać sytuację i dawkować emocje, a ja sam mierzyć siły na zamiary.

Na ile manewry, które wykonujesz, są instynktowne? Nie wierzę, że przy takich prędkościach robisz wszystko świadomie…
Po tylu kilometrach działam już odruchowo. To jak wykonuję dane manewry, dzieje się w większości samo. Jestem jak komputer. Pojadę raz na testach, to drugi przejazd mam już zaprogramowany i czasem nawet nie słucham pilota… Moje ciało wie, kiedy zahamować, skręcić, dodać gazu.

Z tego co się orientuję, współpraca z Kamilem Kozdroniem układa się dobrze…
Zdecydowanie tak. Na rajdach nie jest już tak kolorowo. Muszę stworzyć taki opis, żeby móc cisnąć na sto procent. W wielu przypadkach, to od niego zależy nasz sukces. Co z tego, że jesteś szybkim kierowcą, jak opis nie współgra i na trasie dzieją się nieprzewidziane rzeczy? Robię to, co słyszę. Przypomina to budowanie wizji drogi przed moimi oczami. Na przykład w Finlandii jest wiele szczytów. Nie wiesz, co się za nimi kryje. Krąży takie przekonanie, że kierowcy z kontynentu myślą, iż będzie zakręt, a jednak jest prosta i tak trzeba pruć z gazem do dechy…

Widziałem, że zdarzyło Ci się raz zająć miejsce Kamila. Czy to doświadczenie zaowocowało jakimiś wnioskami?
To była akurat czysta rozrywka. Moi sponsorzy zorganizowali „rajdzik”. Mieliśmy wziąć udział w uroczystym przejeździe jego otwarcia. Dla urozmaicenia i zgrywy za kółkiem zasiadł mój mechanik, ja złapałem za opis. Traktowaliśmy to jedynie hobbystycznie. Dzięki temu miałem okazję zobaczyć z perspektywy pilota, jakie ma odpowiedzialne zadanie, ale przekonałem się też, że to nie dla mnie. Zbyt mało się dzieje.

A te wspomniane wyskoki? Da się w ogóle oswoić z brakiem gruntu pod kołami?
Mnie to na przykład kręci i to niesamowicie. Ze względu na swoje nazwisko staram się jak najczęściej i jak najefektowniej, dla kibiców, wzbić moje auto w powietrze. Wtedy mam największe oklaski. Robiąc szalone rzeczy, utkwię w pamięci publiczności. Jedyny minus, że kręgosłup strasznie cierpi…

W zwróceniu jeszcze większej uwagi pomaga też wymienianie Twojego nazwiska obok Roberta Kubicy…
Z Kubicą ciężko mi rywalizować, bo mamy zupełnie inne samochody. Na początku sezonu przyjeżdżałem na metę przed nim tylko i wyłącznie ze względu na szczęście i mój styl jazdy – nie dość brawurowy, żeby wylądować poza trasą. Poza medialnym rozgłosem to nic nie znaczy.

Zatem nad „sodówką” masz pełną kontrolę…
Wiodę na tyle wyczerpujące życie, że na jakiekolwiek ekscesy nie mam już siły. Poza zawodami mam stałą pracę. Emocji z rajdów też nie staram się przenosić na drogi publiczne, choć jak pytają mnie, czy szybko jeżdżę, odpowiadam, że nigdy się nie spóźniam….


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także