Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Hubert „Spięty” Dobaczewski: Nie wypowiadam się za ludzkość
Aleksandra Radzikowska 22 listopada, 2014, 16:50 Kultura i rozrywka Lizard King Wywiad
laoche lizard king zdjęcia 015 piecyk
Dyskografię zespołu zamyka album "Soundtrack" wydany w 2012 roku (fot. Łukasz Piecyk)

„Głęboko wierzę w to, że wszyscy jesteśmy kompletni, nikt nie jest wybrakowany” – mówi w rozmowie z Aleksandrą Radzikowską Hubert „Spięty” Dobaczewski, autor tekstów i wokalista crossover’owego zespołu Lao Che.

Dobrze Pan myśli ostatnio o świecie?

Świat jest teraz niespokojny. W kontekście mnie samego bywa różnie.

Lao Che serwuje nam głównie muzykę moralnego niepokoju.

Nie wiem, jak dokładnie odbierają to wszyscy słuchacze. Mogę wypowiadać się jedynie w imieniu zespołu. Nasze koncerty często są refleksyjne, z naciskiem na smutek. Jest niepokój, ale i radość, zabawa. To chyba tak, jak z człowiekiem. Raz jest się smutnym, raz wesołym. Wychodzimy na scenę i coś się po prostu wydarza. Traktuję to w kategorii aktu łaski, że ludzie chcą słuchać tego, co mamy im do powiedzenia. Niczego nie odgrywamy. A do smutku przestałem się przywiązywać. Podczas pisania tekstów na  płytę „Soundtrack” czułem się wywołany do odpowiedzi, było mi po ludzku źle i dałem temu wyraz. Gdy teraz śpiewam „Idzie wiatr” nie pamiętam już tych emocji. Wiem, że gdy przyjdą kolejny raz, to miną. Jestem tylko jedną osobą i nie wiem jak wygląda smutek kogoś innego. Nie wypowiadam się za ludzkość.

Jak to jest z tym Bogiem? Czepia się go Pan na każdej płycie.

Nie mam z nim problemu i myślę, że on ze mną też nie (śmiech). Chyba każdy stara się określić swoje miejsce na świecie w jakimś szerszym kontekście. Wiara to jedno, Kościół jako instytucja drugie. Jestem wierzący.

Gdzie jest teraz Bóg, a gdzie Spięty?

Ja jestem tu, a on obok. Jest wszędzie, gdzie się pojawiam i daje mi wolność. Bóg jest dla mnie energią, która mi sprzyja. Mogę robić dobrze, mogę robić źle i móc odnosić się do tego. Jeśli mam kryzysy, to one później tylko mnie wzmacniają. Przyglądam się sobie.

Przyjmuje Pan potulną postawę wobec życia.

Po prostu zastanawiam się nad tym dlaczego, gdy jest fajnie, chce się więcej tego fajnie. Śpiewam piosenki i jeżdżę po świecie, a ktoś inny teraz cierpi. Dlaczego jutro nie miałoby być odwrotnie? Jedni mają więcej, inni mniej, ale tylko w kategoriach wymiernych tego świata. Głęboko wierzę w to, że wszyscy jesteśmy kompletni, nikt nie jest wybrakowany. Inaczej można by się tylko zabić. Nie może być tak, że świat jest niesprawiedliwy. Każdy ma tyle samo szans na szczęście.

Czym ono właściwie jest?

Drogą rozwoju. To możliwość przemijania bez poczucia, że się życie tylko przeszło, przemieliło, zasrało i zjadło. Fajnie jest powiedzieć sobie, że ta droga ma sens. Trzeba przyjmować wszystko, co się pojawia. Pragnę tego rodzaju zrozumienia i akceptacji wszechrzeczy.

Polskę Pan lubi?

Lubię. Polska mi pasuje. Poza tym to ładne słowo, przyjemne.

Kiedy poczuł Pan pierwszy raz, że słowo ma moc sprawczą?

Podczas pracy nad „Powstaniem Warszawskim”. Rzucaliśmy hasła w barykady i dostaliśmy odpowiedź. Ta energia, którą teraz roboczo możemy nazwać Bogiem, ma niezłe poczucie humoru i jest mi z tym na scenie dobrze.

Macie pod skrzydłami rząd dusz, dla wielu wasza twórczość jest kompasem. Czuje Pan odpowiedzialność?

Nie. Każdy musi definiować świat na swój sposób. Nie zawsze dosłownie. My przedstawiamy tylko pewną propozycję. Wierzę w to, że gdy człowiek zastanowi się nad sobą, to w sobie ten kompas odnajdzie. Każdy sam musi wyzwolić siebie i pogodzić się z tym, jaki świat jest. Żadna religia mu tego nie da. Zbawienie jest przecież sprawą indywidualną.

 


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także