I Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec zbliża się do finału

W trakcie festiwalu pojawi się m. in. Atom String Quartet (fot.Piotr Gamdzyk, Bartosz Kania)

Toruńska Orkiestra Symfoniczna w dniach 11.11. – 2.12.2013r. zaprasza do grodu Kopernika. Po doświadczeniach dwóch edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego, które miały miejsce w Toruniu w latach 2007 i 2010 organizatorzy we współpracy z instytucjami kultury postanowili zorganizować I Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec – Toruń 2013, z okazji trwającego właśnie Roku Witolda Lutosławskiego.

Organizowany dwukrotnie Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a jego laureaci (Erin Keefe – USA i Yoon Yang – Korea Płd.) odnoszą sukcesy na całym świecie. Honorowym Prezydentem tegorocznego Konkursu jest światowej sławy kompozytor – prof. Krzysztof Penderecki. Jury tegorocznego Konkursu także składa się z wybitnych artystów i pedagogów (przewodniczący Jury – prof. Bartłomiej Nizioł).

Bogaty zestaw imprez Festiwalu daje możliwość szerokiej prezentacji muzyki skrzypcowej w różnej konfiguracji, a jego program obejmuje: III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, Konkurs Kompozytorski na skrzypce solo, koncerty i recitale wybitnych wirtuozów skrzypiec, także z orkiestrami („Sinfonietta Cracovia”, „Atom String Quartet”), Konkurs na Recenzję Muzyczną, giełdę płyt winylowych oraz Wiolinistyczne Studium Ucznia. W ramach programu edukacyjnego odbędą się spotkania z wybitnymi artystami oraz warsztaty lutnicze, prelekcje i prezentacje filmów fabularnych.
Dyrektorem Festiwalu oraz jego pomysłodawcą jest Michał E. Staśkiewicz. Dyrektorem artystycznym jest Mirosław Jacek Błaszczyk.

Do udziału w III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym – Toruń 2013 zakwalifikowanych zostało 24 uczestników – reprezentujących Polskę, Szwajcarię, Rosję, Niemcy, Japonię, Koreę Płd., Białoruś, Włochy, Izrael i Węgry. Muzyków ocenia Jury w składzie: prof. Bartłomiej Nizioł – Przewodniczący Jury, prof. Marcin Baranowski – Akademia Muzyczna w Poznaniu, prof. Mirosław J. Błaszczyk – Akademia Muzyczna w Katowicach, prof. Robert Kabara – Akademia Muzyczna w Krakowie, prof. Gyula Stuller – Akademia Muzyczna w Lausanne i prof. Krzysztof Węgrzyn – Akademia Muzyczna w Hanowerze. Do drugiego etapu zostało dopuszczonych 12 uczestników. Do etapu III – finałowego zakwalifikowanych zostanie 6 skrzypków. Nagrodą główną w Konkursie jest 12.000 euro oraz Grand Prix w postaci Astrolabium Mikołaja Kopernika.

www.violintorun2013.tos.art.pl
www.tos.art.pl
www.facebook.com/ViolinTorun2013

Program – Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec.doc by Tylko Toruń