I Przegląd Chórów o Kryształowego Anioła Miasta Torunia

Jako gość specjalny, przed ceremonią ogłoszenia wyników wystąpi Chór Dziecięcy Zespołu Szkół Muzycznych „Gioia di Cantare” (fot. Adam Zakrzewski)

Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Pomorski w Toruniu oraz Prezydent Miasta Torunia zapraszają na wyjątkowy Przegląd Chórów, który odbędzie się w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w niedzielę 22 czerwca 2014 r.

Konkurs jest okazją do spotkania i prezentacji chórów z terenu naszego oddziału PZChiO, do wspólnego spędzenia czasu, wymiany doświadczeń przez chórzystów i dyrygentów. Jest to impreza otwarta i mamy nadzieję, że jej plenerowy charakter (o ile dopisze pogoda) przyciągnie do muzeum mieszkańców miasta i wpłynie na ich zainteresowanie muzyką chóralną.

 

W jury konkursu zasiądą wybitni specjaliści:

  • Kinga Litowska, niekwestionowany autorytet w dziedzinie chóralistyki w naszym mieście i nie tylko; współzałożycielka i dyrygentka chóru Astrolabium, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu; absolwentka Wydziału Teorii i Kompozycji Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego na tejże akademii. Doktor sztuki w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej dyrygentura.
  • Dominik Sierzputowski – absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz podyplomowych studiów dla dyrygentów i Wydziału Teorii Muzyki i Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dwukrotnie uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Rolando Panerai, w których otrzymał wyróżnienie w postaci koncertów organizowanych przez Państwowe Konserwatorium Luigi Cherubini we Florencji. Kapelmistrz Orkiestry Wojskowej w Toruniu.
  • Robert Stranc – absolwent kierunków: Edukacja Artystyczna o specjalnościach: Muzyka Kościelna, Dyrygentura Chóralna, Edukacja Muzyczna Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, Dyrygentura Orkiestr Dętych Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Instrumentalistyka, specjalność fortepian Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Dyrygent orkiestr dętych w Radziejowie i  Kowalu, Dyrektor Artystyczny PZChiO Oddziału Pomorskiego.

 

Komisja oceniająca bierze pod uwagę: dobór repertuaru, emisję głosu, intonację, artykulację, dykcję, rytmikę, frazowanie, agogikę, dynamikę oraz ogólny wyraz artystyczny, ekspresję wykonania i radość muzykowania. Konkurs odbywa się jednoetapowo. W trakcie przesłuchań chór wykonuje minimum 3 utwory o łącznym czasie trwania 20 minut, z czego obowiązkowo 1 utwór patriotyczny i 1 nawiązujący do folkloru – obydwa w języku polskim.

Jako gość specjalny, przed ceremonią ogłoszenia wyników wystąpi Chór Dziecięcy Zespołu Szkół Muzycznych „Gioia di Cantare” pod dyrekcją Renaty Serafin-Wójtowicz, zwycięzca ostatniej edycji organizowanego przez nasz Oddział Konkursu o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Obraz1