Inkubator Smart Space obchodzi pierwsze urodziny

Łukasz Bojarski z InsBird związany jest z inkubatorem Smart Space od początku jego istnienia (fot. Łukasz Piecyk)

Zorganizowali dziesiątki imprez, gościli setki ekspertów i pomagają młodym przedsiębiorcom zdobyć uznanie poważnych graczy na rynku – tak w skrócie można podsumować roczną działalność Exea Smart Space, inkubatora nowych technologii. Jednostka działająca przy Exea Data Center w Toruńskim Parku Technologicznym pod koniec czerwca zdmuchnie pierwszą świeczkę na urodzinowym torcie. I znowu będzie się działo.

Filozofia Exea Smart Space jest prosta. Młody startup (firma działająca w obszarze nowych technologii) wykupuje abonament na przestrzeń biurową. Do dyspozycji ma kilka rozwiązań – od pojedynczych miejsc w otwartych przestrzeniach po kilkuosobowe biura. Obecność w Exea Smart Space oznacza jednak dodatkowe możliwości.

– Nasz inkubator to nie tylko przestrzeń, gdzie młode firmy mogą pracować – wyjaśnia Łukasz Ozimek, dyrektor jednostki. – Poza tym, że wspieramy startupowców swoją wiedzą, pomagamy im realizować kolejne milowe kroki, to najważniejsze jest tworzenie środowiska, które pozwala wchodzić firmom na nowy poziom.

Jak? W Exea Smart Space przedsiębiorcy mogą znaleźć partnerów do projektu, którego nie zrealizowalibyśmy w pojedynkę. Współpraca zaczyna się także w trakcie cyklicznego Startup Weekendu, gdzie nowopowstałe zespoły w szaleńczym tempie 54 h tworzą zaczątki projektu.

– Startup Weekend to także spotkania z mentorami, ekspertami w danych dziedzinach – dodaje Ozimek – To właśnie ta pomoc, nowe kontakty i pomysły pomagają rozwijać nasz startup.

To jednak nie jedyna impreza organizowana przez ostatni rok przez zespół Exea Smart Space. Warto bowiem wspomnieć o konferencji Copernicus Interactive Camp, spotkaniach Open Beta (w trakcie których prezentują się startupy, które dopiero wchodzą na rynek), licznych warsztatach czy TEDx, jednodniowej serii wykładów prowadzonych przez inspirujące osoby (wydarzenie organizowane przez zespół Exea Smart Space, ale nie dotyczy ono bezpośrednio działalności inkubatora).

Obecnie w jednostce działa 37 firm. Znajdziemy tutaj zarówno startupy, które narodziły się w inkubatorze, a także mające swój start dawno za sobą, ale tutaj rozwinęły skrzydła. Przykładem jest Skylable.

– To projekt tworzony przez autorów najlepszego programy antywirusowego na system Linux – wyjaśnia Łukasz Ozimek. – Ich nazwiska znane są w świecie IT, ale ich startup jeszcze rok temu – niekoniecznie. Obecność w Exea Smart Space sprawiła, że o Skylable mówi się teraz w całej Polsce.

Startupem, który jest w inkubatorze od początku, jest InsBird. To aplikacja mobilna, która pozwala na łatwe wykorzystanie technologii zbliżeniowej NFC do wymiany wizytówek.

– Wystarczy przyłożyć dwa telefony, w których jest nasza aplikacja i gotowe – wyjaśnia Łukasz Bojarski, współtwórca startupu. – Do Exea Smart Space przyszliśmy jako studenci. Dzisiaj rozwijamy nowe funkcjonalności oraz projekty. Jeden z nich (kupowanie biletu komunikacji miejskiej przez zbliżenie telefonu, przyp. red.) wygrał nawet pierwszy toruński Startup Weekend.

Pierwsze urodziny Exea Smart Space nie przejdą bez echa. Na 26 czerwca zespół planuje sporo wydarzeń.

– Dla mnie to będą dwa wydarzenia jednego dnia – przyznaje Łukasz Ozimek. – Pierwszym jest konferencja wypełniona prezentacjami ekspertów z różnych dziedzin. Będzie z nami m. in. Paweł Tkaczyk. Urodzinom towarzyszy konkurs na najlepszą prezentację swojego startupu, w którym nagrodą są bilety do Doliny Krzemowej.

Więcej o urodzinach Smart Space na http://smartspace.io/torun2015/