Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Inwestycje komunikacyjne w mieście – modernizacja torów, dwie nowe linie i tabory tramwajowe
Michał Ciechowski 25 października, 2015, 13:54 Aktualności Miasto
Adam Zakrzewski
Inwestycje komunikacyjne wiązać się będą z utrudnieniami w podróżowaniu tramwajami (Fot: Adam Zakrzewski)

Dwadzieścia pięć nowych tramwajów i około dziewięć kilometrów nowych torowisk i tras zmodernizowanych – tak przedstawiają się nowe plany rozwoju komunikacji tramwajowej w Toruniu.

Miasto nową perspektywą programową chce wyjś naprzeciw nowej jakości podróżowania. Do tej pory zainwestowano w nowe, niskopodłogowe tramwaje, oddano linię tramwajową na Bielany i węzły przesiadkowe w alei Solidarności i przy Dworcu Toruń Miasto. Kolejne inwestycje pochłonąć mogą nawet miliard złotych.

Głównym założeniem Gminy Miasta Toruń na nową perspektywę związanym z transportem publicznym jest dalszy rozwój ekologicznego transportu tramwajowego w Toruniu. Zakłada on rozbudowę sieci tramwajowej w naszym mieście, modernizację istniejących odcinków poprawiającą parametry użytkowe infrastruktury oraz zakup nowoczesnego taboru tramwajowego.

W ramach inwestycji, planowane jest zmodernizowanie sieci trakcyjnych oraz torowisk w mieście, na ulicach:

  • Reja, Bydgoska, Chopina na Bydgoskim Przedmieściu (ok. 2,5 km)

  • fragmenty wymagające modernizacji na odcinku linii tramwajowej od ul. Waryńskiego do pętli „Olimpijska” (ok. 3 km)

  • fragmenty wymagające modernizacji na odcinku linii tramwajowej od pl. Niepodległości do pętli „Motoarena” (ok. 1,5 km)

  • Przy Kaszowniku, pl. bpa Chrapka, Warneńczyka, Kościuszki (ok. 2 km).

Oprócz modernizacji, w planach znajduje się także budowa dwóch nowych tras tramwajowych: północnej – od pl. NOT-u do powstającego osiedla JAR. Druga linia ma połączyć istniejące linie tramwajowe we wschodniej części miasta w obrębie Rubinkowa.

Koncepcje przebiegu tras linii będą poddane konsultacjom społecznym.

Na tory w niedalekiej przyszłości wyjadą taże nowe tramwaje. Wstępne założenia mówią o zakupie od 10 (wariant podstawowy) do nawet 25 sztuk nowego taboru tramwajowego.

Wśród innych inwestycji znajdzie się także budowa zupełnie nowej zajezdni dla tramwajów. Plany przewidują lokalizację obiektu w jednym z czterech miejsc:

  • w pobliżu pętli „Elana” przy ul. M. Skłodowskiej-Curie

  • przy skrzyżowaniu ul. olimpijskiej i Olsztyńskiej

  • na południe od lotniska w okolicach stadionu żużlowego

  • i dalej w kierunku Portu Drzewnego.

W przypadku trzech ostatnich wariantów lokalizacji do połączenia nowej zajezdni tramwajowej z istniejącą siecią konieczne będzie wybudowanie nowych odcinków torowiska.

W ramach nowej perspektywy unijnej planuje się dodatkowo zakup autobusów o ekologicznym źródle zasilania. Może to być nawet do 70 tego typu pojazdów. Ponadto w ramach budowy nowych linii tramwajowych planuje się dalszą rozbudowę systemu informacji pasażerskiej i monitoringu wizyjnego na nowych przystankach tramwajowych.

Szacunkowe wyliczenia wskazują, że wszystkie te inwestycje mogą pochłonąć ponad 1 miliard złotych.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także