IV Festiwal Cichej Muzyki Towarzystwa Bachowskiego

Zgromadzeni w Sali Mieszczańskiej słuchacze będą mogli posłuchać muzyki barokowych wirtuozów skrzypiec (fot. sxc.hu)

Towarzystwo Bachowskie zaprasza na IV Festiwal Muzyki Cichej, który odbędzie się 12 kwietnia, o godzinie 17 w Ratuszu Staromiejskim. Na scenie wystąpi Jakub Burzyński, towarzyszyć mu będzie Zbigniew Pilch, który zagra na skrzypcach barokowych.

Zgromadzeni w Sali Mieszczańskiej słuchacze będą mogli posłuchać muzyki barokowych wirtuozów skrzypiec, których kunszt wydobywany jest z zapomnienia przez dociekliwych badaczy i muzyków.

Zbigniew Pilch, którego torunianie mieli przyjemność słuchać dwa lata temu, przygotował koncert, zawierający muzykę na skrzypce solo pochodzącą z XVII wieku. Niewiele wiadomo o życiu i artystycznej aktywności takich kompozytorów jak: Johann Shop, Giovanni Battista Vitali, Nicola Matteis czy Thomas Baltazar; jeszcze gorzej jest ze znajomością ich muzyki. Solowa muzyka skrzypcowa nie tylko nie rozpoczyna się, jak powszechnie się sądzi, od Jana Sebastiana Bacha, lecz istniała już dużo, dużo wcześniej i to w bardzo ciekawej i kunsztownej formie.

Wszystkich zainteresowanych wydarzeniem zapraszamy w sobotę, 12 kwietnia 2014r. do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu (Muzeum Okręgowe) o godzinie 17.00. Wstęp na koncert jest bezpłatny.