Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Iwona Chmielewska: W Toruniu mam cichą przystań
Aleksandra Radzikowska 4 lipca, 2014, 16:33 Aktualności Damska głębia
ichmielewska 3
Dla Iwony Chmielewskiej sztuka nie jest jedynie szukaniem odpowiedzi, lecz również stawianiem pytań (fot. Adam Zakrzewski)

Opowieści, które tworzy, są gościnne – zostawiają przestrzeń na dopowiedzenia. Zapraszają czytelnika do podróży i współtworzenia historii. Gdzieś na zetknięciu metafory i oczywistości nazywa on prawdy na co dzień często przemilczane. Światy słów i obrazów przenikają się, by tworzyć całość. Tu nawet pustka ma znaczenie.

Karty jej książek są jak kadry wyświetlane nocą przez każdego z nas pod kurtyną powiek. Często opisują to, co nieulotne.

– Staram się zauważać rzeczy, które nie są popularne – mówi Iwona Chmielewska. – Stąd moje pochylenie się nad dziurą w ścianie czy porzuconym gdzieś papierkiem. Od takiej refleksji jest prosta droga do tej o ludziach niepotrzebnych. Nie ma tematów i słów, których się boję. Do pewnych po prostu nie dojrzałam.

Cudze chwalicie…

Paradoksem jest to, że jedna z najwybitniejszych polskich ilustratorek w swoim mieście jest niemal anonimowa. „Cztery strony czasu” – picturebook o historii Torunia – stworzyła na zamówienie koreańskiego wydawcy. Pisze teksty po polsku, które potem przekładane są na inne języki. Jej książka w Meksyku jest lekturą szkolną; inne picturebooki wydane zostały też, m. in. w Niemczech, Japonii, Francji czy Izraelu.

– W tym mieście mam cichą przystań – mówi Iwona Chmielewska. – Mogę spokojnie tu wracać, nie jestem rozpoznawalna ani hołubiona. To w pewnym sensie smutne, ale daje mi możliwość cichej pracy.

Poetka obrazu jest laureatką wielu nagród, w tym dwukrotnie Bologna Ragazzi Award – ilustratorskiego odpowiednika Oscarów – za książki „Dom duszy – MAUM” z tekstem Hee Kyoung Kim i „Oczy”. Ta kompozycja okazała się najlepszą spośród pięciuset nadesłanych prac.

– Książka prezentuje detale, strzępy rzeczywistości, migawki z życia, przedmioty, zwierzęta, lecz nie oferuje klucza, dzięki któremu można by je powiązać w całość – tak uzasadniało ocenę bolońskie jury. – Zmusza do refleksji, rozważań, prowokuje porównania, narzuca skojarzenia. Przede wszystkim jednak stwarza nierozerwalną więź pomiędzy tym, co widzimy i tym, jak to rozumiemy, pomiędzy zdumieniem, że oto nauczyliśmy się nowego sposobu patrzenia, a świadomością wiedzy.

To klucz do zrozumienia całości poezji obrazu, który przedstawia toruńska artystka – przepełnionego symboliką, konsekwencją i różnorodnością form.

– Gdybym umiała dużo mówić, umiałabym też dużo pisać – ocenia z uśmiechem. – Zawsze wybieram formę przekazu, która wydaje się odpowiednia. Każda książka jest innym światem.

Artystka inspiracji szuka w życiu i codziennych małych-wielkich sprawach.

– Jedną z książek stworzyłam o stole – mówi. – Każdy z nas ma pusty stół, który potem zastawia różnymi rzeczami. Można o tym robić książki do końca życia, podobnie jak o wielu innych sprawach. Trzeba tylko odpowiednio ustawić i dobrać elementy. Niczego mądrzejszego człowiek już chyba nie wymyśli niż te najprostsze rzeczy.

Kultura a kontekst

Jej twórczość zaliczana jest do kultury dla dzieci, złudnie postrzeganej jako tej, którą może zajmować się każdy.

– Książki przeznaczone są nie tylko dla najmłodszych, lecz również dojrzałych odbiorców – mówi. – W Polsce jest problem ze zdefiniowaniem tego, czym się zajmuję. Wydaje się, że kultura to wydanie kilku milionów złotych na koncert znanej gwiazdy. Tymczasem to przede wszystkim rozrywka.

Ilustratorka często szuka trudnych tematów. Czasem to one znajdują ją.

– Pamiętam sytuację związaną z wydaniem „Pamiętnika Blumki” – mówi Iwona Chmielewska. – Pytano mnie wtedy, dlaczego wciąż poruszam trudne kwestie. Odpowiedziałam, że należy przygotowywać dzieci do tego, że świat ma jasne i ciemne strony.

„O wędrowaniu przy zasypianiu” – jeden z tytułów wydaje się zatem odpowiedni do opisania całokształtu jej twórczości. Niejednoznacznej, zawieszonej pomiędzy definicją a niedopowiedzeniem. Książki autorstwa Iwony Chmielewskiej nie są zwykłymi książeczkami z obrazkami. To prawdziwe dzieła sztuki, które pozwalają na poruszanie się po świecie metafory i otwieranie wielu znaczeniowych furtek.

A może to tylko złudzenie…


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także