Jacek i Placek na tropie księżyca [recenzja]

Fot. Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny Toruń

Z desek Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu Jacek i Placek tropili księżyc. Wszystko za sprawą polskiej prapremiery sztuki „Jacek i Placek na tropie księżyca” luźno opartej na powieści o tym samym tytule, która odbyła się w sobotę, 1 kwietnia, na toruńskiej scenie. Wydarzenie przyciągnęło na ulicę Żeglarską dziesiątki miłośników sztuki teatralnej. Gościem spektaklu był m.in. marszałek Piotr Całbecki. Gratulacje i życzenia dla aktorów przesłał sam Janusz Borysewicz, którego muzyka towarzyszyła nam podczas premiery.

Dwaj krnąbrni bracia bliźniacy uciekają z domu, by odnaleźć swojego tatę zajętego pilnowaniem księżyca. Ruszają w pełną przygód podróż, podczas której będą musieli stawić czoła różnym przeciwnościom losu. Historia oparta jest na motywach powieści O dwóch takich, co ukradli księżyc Kornela Makuszyńskiego oraz piosenkach Lady Pank, z płyty o tym samym tytule. Zespół rockowy grający na żywo przeboje takie, jak Marchewkowe Pole,  niezwykłe kostiumy, intrygujące  postaci  –  to wszystko w familijnej opowieści o dojrzewaniu i o tym, że poszukując szczęścia możemy nie dostrzec go tuż obok.

– Goniąc w rockowej trasie koncertowej za księżycem, Jacek, Placek i Luna muszą sobie pomóc, żeby zrozumieć, że niepełna rodzina może – i powinna – być szczęśliwa – opowiada Anna Wołek, dyrektor Teatru Muzycznego w Toruniu. – To historia niesamowitej podróży, która odbywa się w dziwnym, wymyślonym przez jej uczestników świecie. Należą do nich również, grający na żywo przeboje zespołu Lady Pank, muzycy z zespołu MARHEAVY.

W spektaklu reżyserowanym przez Agnieszkę Płoszajską na widza czeka wiele pytań: kim jest Jacek i Placek? Dlaczego wyruszają w trasę koncertową wraz z popularnym zespołem muzycznym? A także czy uda im się odnaleźć swojego tatę?

Wspaniała gra aktorska oraz wokalna Kornelii Raniszewskiej, wcielającej się w postać Luny, a także kunszt i warsztat Adama Mortasa i Bartłomieja Sudaka, odgrywających rolę tytułowych bohaterów, sprawia, że spektakl zaciekawi, wciągnie, ale przede wszystkim rozbawi nie tylko najmłodszych widzów. Całość okraszona muzyczną ucztą utworów zespołu Lady Pank sprawia, że półtoragodzinny spektakl pozwoli każdemu oderwać się od codziennych zmartwień i, wraz z Jackiem i Plackiem, przeżyć wspaniałą, nieziemską przygodę. Wielką zaletą sztuki jest interakcja pomiędzy aktorem a widzem.

– Każdy czasem ucieka na księżyc, do utopijnej krainy, w której wszystko można mieć i nie trzeba nawet chcieć – zapowiada scenarzysta Emil Płoszajski. – Nasza opowieść, tak jak księżyc, ma dwie strony. Pierwsza prowokuje do dyskusji na temat wolności i jej ewentualnych granic. Druga to intymna historia rodzinna o braciach, którzy postanawiają wiele zaryzykować, żeby odnaleźć swojego tatę. O tym, czy im się to uda, przekonajcie się Państwo sami.

Obsada:

Kornelia Raniszewska/ Agnieszka Płoszajska
Adam Mortas, Bartłomiej Sudak

Zespół MARHEAVY:

Mateusz Gruszkowski / Wojciech Zadrużyński
Michał Rybka/Maciej Olesiński
Nikodem Wróbel / Rafał „Zwierzak” Zieliński

Scenariusz: Emil Płoszajski
Reżyseria: Agnieszka Płoszajska
Muzyka: Jan Borysewicz
Słowa piosenek: Andrzej Mogielnicki
Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Nikodem Wróbel
Choreografia: Jarosław Staniek
Scenografia i kostiumy: Ewelina Miąsik
Inspicjent: Bartosz Adamski
Przygotowanie wokalne: Paulina Grochowska
Reżyseria świateł: Aleksander Trafas
Reżyseria dźwięku: Jędrzej Roch Rochecki

Spektakle: 2 kwietnia, g. 18:00; 8 kwietnia, g. 16:00; 1 czerwca, g. 9:00, 12:00 i 18:00 oraz 3 czerwca, g. 16:00
Bilety: 25 zł dziecko, 30 zł dorosły (premiera); 20 zł dziecko, 25 zł dorosły; 18 zł grupy szkolne
Czas trwania: ok. 80 min