Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Jakub Błaszczykowski: To moje pierwsze święta od siedmiu lat
Łukasz Wesołowski 19 kwietnia, 2014, 22:51 Aktualności Wywiad
10. Fot
Kuba Błaszczykowski spędzie Wielkanoc w domu pierwszy raz od 7 lat (fot. nadesłane)

Kontuzja kolana pozwoli mu po raz pierwszy od dawna spędzić święta w Polsce. O ulubionych potrawach wielkanocnych, rodzinnej atmosferze i planach na przyszłość, z Jakubem Błaszczykowskim, kapitanem reprezentacji Polski w piłce nożnej, zawodnikiem Borussii Dortmund rozmawia Łukasz Wesołowski, redaktor portalu kubabłaszczykowski.pl.

Czy w tym roku, ze względu na rehabilitację, uda ci się spędzić święta w Polsce, w rodzinnej miejscowości?
Od kiedy przyjechałem do Dortmundu, a mój pobyt tutaj trwa już siedem lat, pierwszy raz będę miał taką możliwość. Przyznam szczerze, że nawet nie wiem, jak to smakuje i ogromnie się z tego powodu cieszę. Myślę, że nie ma nic lepszego niż poczuć świąteczną atmosferę w rodzinnym domu.

Święta Wielkiej Nocy to niewątpliwie magiczny i wyjątkowy czas. Powiedz, co najbardziej w nich lubisz? Czy są to pyszne polskie potrawy, towarzysząca atmosfera, a może fascynuje cię coś zupełnie innego?
Dla mnie najważniejsze w tym wszystkim jest to, że chociaż przez kilka dni mogę być tylko i wyłącznie dla rodziny. Lubię chwile, kiedy możemy wspólnie usiąść i porozmawiać, nigdzie się nie śpieszyć, a co najważniejsze, choć na moment zapomnieć o wszystkich obowiązkach.

Przyznaj się, masz szczególną słabość do jakiejś polskiej potrawy wielkanocnej?
Raczej nie. Powiem szczerze, że na jajka jestem uczulony. Badania wykazały, że mój organizm niechętnie je toleruje, a więc to odpada (śmiech). Nie mam jakiejś szczególnej potrawy i chętnie skosztuję każdej. Oczywiście, w rozsądnych ilościach. Muszę jednak przyznać, że podczas mojej przerwy w grze mogę sobie pozwolić na odrobinę więcej. W sezonie organizm ma większe ubytki energetyczne. Bardzo często mecze rozgrywane są co trzy dni i na spożywane kalorie trzeba bardziej uważać. Najważniejsze jednak, że nie mam problemu z wagą i nie tyję. Wszystko jest więc w porządku.

Jak wspomniałeś, od ponad siedmiu lat mieszkasz w Niemczech, gdzie kontynuujesz karierę piłkarską. Podczas swojego pobytu w Dortmundzie na pewno zaobserwowałeś zachowania ludzi podczas świątecznej gorączki. Czy przygotowania i samo świętowanie Wielkanocy znacznie różni się od tego w Po
Wydaje mi się, że tak. Nie da się ukryć, że w Polsce przywiązujemy do tego bardzo dużą wagę. Tutaj wygląda to trochę inaczej. Przygotowania przebiegają bardzo spokojnie, a na stołach nie ma tak wielkiego wyboru potraw i brakuje całej tej atmosfery. Pamiętam, kiedy byłem młodym chłopakiem, już kilka dni wcześniej w powietrzu czuło się zbliżające święta, a w domu pachniało potrawami. W Niemczech tego nie ma, wszystko jest bardziej stonowane.

Święta w domu i co dalej? Jakie są twoje plany na najbliższe tygodnie?
Podczas Wielkanocy będę miał zaledwie cztery dni wolnego. Później powrót do Dortmundu i dalszy ciąg rehabilitacji. Przede mną nadal sporo pracy i treningów.

Może to dziwnie zabrzmi, ale dzięki kontuzji masz więcej czasu dla rodziny. Czy planujesz wkrótce odpoczynek z najbliższymi?
Dwa tygodnie temu wróciłem z urlopu i teraz już nie mam takiej możliwości. Skupiam się wyłącznie na treningach.

Od pamiętnego spotkania z Augsburgiem, w którym doznałeś kontuzji kolana, minęły już prawie trzy miesiące. Na jakim etapie rehabilitacji jesteś?
Dziś wszystko zmierza w dobrym kierunku, nie ma żadnych komplikacji i to jest najważniejsze. Bardzo możliwe, że już niedługo będę powoli i systematycznie wchodził w trening biegowy. Oczywiście, nie jest to dla mnie przyjemny czas. Spędzam kilka godzin dziennie na siłowni, a chłopaki trenują na boisku. Wychodzę jednak z założenia, że zawsze trzeba szukać pozytywów. Dzięki temu mogę popracować nad innymi partiami mięśni, staram się z tego korzystać i myśleć pozytywnie.

A jak czujesz się w roli kibica? Wielokrotnie podkreślałeś, że nie lubisz oglądać meczów z tej perspektywy…
Chyba dla większości sportowców, jest to najgorsze. W domu, przed telewizorem, łatwiej opanować emocje. Kiedy jestem na stadionie i czuję atmosferę meczu, jest to zdecydowanie trudniejsze. Ze względu na mój charakter kosztuje mnie to wiele nerwów. Najgorsza w tym wszystkim jest chyba bezradność. Chciałbym pomóc kolegom na boisku, a mogę jedynie wspierać ich mentalnie.

* Portal www.kubabłaszczykowski.pl jest oficjalną stroną sportą zawodnika


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także