Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Janusz Korwin-Mikke: Będziemy w stanie paraliżować działanie Parlamentu Europejskiego
Tomasz Więcławski 13 czerwca, 2014, 15:30 Aktualności Wywiad
korwin_tytus-szabelski-03-CMYK-e1369053729384-1024x684
Janusz Korwin-Mikke został wybrany do Parlamentu Europejskiego (Fot: Tytus Szabelski)

O wynikach wyborów do Parlamentu Europejskiego, przyszłości organizacji, wyborach samorządowych i parlamentarnych, z Januszem Korwin-Mikkem, prezesem Kongresu Nowej Prawicy, przyszłym europosłem rozmawia Tomasz Więcławski.


Przez wielu komentatorów życia publicznego był pan do niedzielnych wyborów wskazywany jako polityk niewybieralny. Utarł pan swoim wynikiem nosa wszystkim? Oponenci polityczni wieszczą powtórkę casusu Janusza Palikota.

Na pewno. 18% elektoratu Janusza Palikota na nas zagłosowało. Jest to elektorat Wolnych Konopi. Innych podobieństw nie widzę. Mamy zupełnie odmienne poglądy. Moje są niezmienne od wielu lat, a jego dostosowują się do bieżących potrzeb.

Donald Tusk przed wyborami wskazywał, że nie można dopuścić do wybrania do Parlamentu Europejskiego takiej partii jak Kongres Nowej Prawicy. Nie udało mu się temu zapobiec.
Jego Ekscelencja Donald Tusk powinien trafić za to przed Trybunał Stanu. Jest niedopuszczalne, żeby władza wykonawcza wtrącała się w to, w jaki sposób ludzie mają głosować. Jeżeli premier oświadczył, że jego zadaniem jest nie wpuścić naszej partii, to oznacza, że musi to jakoś robić, czyli wtrącać się w wybory. Kto utrudnia proces wyborczy podlega karze więzienia od 6 miesięcy do 5 lat, czy coś takiego, teraz dokładnie nie pamiętam. Byłoby dziwne, gdyby WCz Jarosław Kaczyński nie wykorzystał okazji do postawienia Prezesa Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu. Takie działanie jest rzeczą absolutnie niedopuszczalną. Chciałbym także wiedzieć, od kogo premier to zadanie dostał – z Paryża, Berlina czy Brukseli?

Nie ukrywa pan, że wybory do PE są pierwszym krokiem dla KNP. Czy ten wynik jest dobrym prognostykiem przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi?
Wybory do polskiego Sejmu są dla nas znacznie ważniejsze. Traktujemy ten wynik, jako pozytywny symptom. Sam wystartuję za rok znowu, a za innych reprezentantów mojej partii w Parlamencie Europejskim nie mogę odpowiadać.

A jesienne wybory samorządowe?
Nie wiem, w jaki sposób będziemy w nich startowali. Są one dla mnie głównie kłopotem.

Znamy rozstrzygnięcia wyborów do PE w innych krajach. Reprezentacja tzw. sił eurosceptycznych będzie w nowej kadencji bardzo silna. Będzie się działo w Brukseli i Strasburgu?
Myślę, że będziemy w stanie paraliżować działanie Parlamentu Europejskiego i ośmieszać tych ludzi, tak jak robią panowie Nigel Farage i Godfrey Bloom. Będziemy tak działali. Jestem przekonany, że Unia Europejska nie przetrwa pięciu lat, ale zobaczymy, jak będzie.

Ma pan plan na swoją aktywność na posiedzeniach PE? Zamierza pan uczestniczyć w komisjach tej instytucji?
Tam można tylko mówić. Nic więcej nie można zrobić. Sama nazwa „parlament” wskazuje, że jest to miejsce do gadania. To też będę robił.

Pomimo wyniku wyborów nie zmienia pan zdania o demokracji?
Absolutnie. W monarchii miałbym znacznie większe wpływy niż obecnie.

Platforma Obywatelska rządzi w Polsce od 2007 roku i żadne inne ugrupowanie nie potrafi jej pokonać w jakichkolwiek wyborach. To normalna sytuacja?
Nie ma w tym nic nienormalnego. Problem jest w tym, że rządzi partia oszustów, która obiecywała podatki obniżać, a wcale tego nie robi. Nie ma poza Nową Prawicą ani jednej partii, która byłaby w stanie zmienić tę sytuację i przestać nabierać ludzi.

Bierze pan pod uwagę koalicje wyborcze z którąś z tych partii po ewentualnym wejściu do polskiego parlamentu?
Wszystko jest możliwe. Gdybym mieszkał w Afryce, to możliwe, że musiałbym również zawierać koalicje z ludożercami.

Wierzy pan w to, że Unia Europejska może zmienić się w taki sposób, żeby w pana odbiorze być organizacją sprzyjającą interesom poszczególnych państw członkowskich?
Nie. UE została utworzona w drodze spisku specyficznej grupy komunistów – maoistów, trockistów i innej takiej „czerwonej hołoty”. Oni obecnie ją opanowali. Wyjścia są więc dwa: albo się ich zdemaskuje, albo trzeba wystąpić z tej organizacji.

W jakich okolicznościach taki scenariusz byłby realny?
Byłoby tak, gdyby w Polsce rządził normalny rząd, który bierze pod uwagę interes narodu polskiego i innych narodów zrzeszonych w tej organizacji.

Większość partii politycznych w Polsce wskazuje na konieczność rozszerzania Unii Europejskiej na wschód. Panu jest obca taka koncepcja?
Dlaczego? Możemy przyjąć nawet Chiny i Japonię. Im większa to będzie organizacja, tym głupsza. A co za tym idzie, szybciej się rozpadnie.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także