Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Jedyny biały na osiedlu
Tomasz Więcławski 8 października, 2015, 19:11 Aktualności Reportaż
archiwum prywatne
Jacek Magdziński podbija Afrykę. Dzięki jego bramkom beniaminek z Lobito walczy dzielnie w Giraboli.

Gdy wyjeżdżał wielu śmiało się, że będzie grał w Angoli za trzy krowy. Większość z fanów piłki nożnej w naszym kraju nie wiedziała nic o lidze państwa położonego w południowo-zachodniej Afryce. Dziś nasz krajan jest tam gwiazdą.

Jacek Magdziński walczy o koronę króla strzelców tamtejszej ekstraklasy. W naszym kraju nigdy nie zagrał w najwyższej klasie rozgrywek, ale zwiedził sporo klubów w kujawsko-pomorskim i Wielkopolsce. Grał też w Anglii i Niemczech. Teraz jego marzeniem jest kupno domu… w Luandzie.

W rundzie jesiennej Giraboli Polak błysnął skutecznością. Ma na swoim koncie już 10 bramek i kilka asyst. Jest najlepszym strzelcem zespołu. W Lobito (Magdziński gra w tym mieście w klubie Academika) znają i szanują go wszyscy. Na ulicach trudno go nie zauważyć, bo czarnoskórzy dominują w tym mieście. Wygląda jednak na to, że renomę innym polskim zawodnikom były gracz Promienia Kowalewo Pomorskie zrobił taką, że kolejni zawodnicy znad Wisły będą mieli szansę na angaż w tym egzotycznym dla nas państwie.

– Ostatnie wyniki napawają optymizmem – mówi Jacek Magdziński. – Szkoda, że nie wygraliśmy we środę z drużyną z Luandy, bo prowadziliśmy po moim golu 1:0. Gra napawa jednak optymizmem i wierzę, że się utrzymamy, co dla beniaminka będzie sporym sukcesem. Ani przez moment nie żałowałem decyzji o wyjeździ do Angoli. Kto wie, może już od następnego sezonu będzie tutaj grało więcej Polaków. Mój brat też gra w piłkę i gdyby dostał taką propozycję, to bym go z całego serca namawiał na spróbowanie swoich sił. To nie jest łatwa liga. Trochę też zajmuje przystosowanie się do zupełnie obcego Europejczykowi klimatu. Upał na pierwszych treningach odbiera dech. Ale później jest tylko lepiej.

Podobnie jest z formą Polaka. Zaaklimatyzował się on już na dobre w angolskim zespole, a kraj zrobił na nim tak dobre wrażenie, że chętnie kupiłby w nim dom i zamieszkał. Z tą sprawą, jak z wieloma innymi przygodami naszego krajana na Czarnym Lądzie, wiąże się ciekawa historia.

– Spotkałem w stolicy kraju, Luandzie, Polaków, którzy budują duże osiedle – mówi Jacek Magdziński. – W pobliżu ma powstać pełna infrastruktura potrzebna do życia – zaplecze szkolne, gastronomiczne, spożywcze. To moje marzenie, żeby kupić sobie mieszkanie w tym państwie. Nie spotkałem się tutaj z żadnymi przejawami nietolerancji czy niechęci wobec mojej osoby. Najwyżej byłbym jedynym „białym” na osiedlu (śmiech). W naszym teamie już tak jest i wcale mi to nie przeszkadza.

Polski piłkarz podchodzi do swojego pobytu w Angoli bardzo profesjonalnie. Coraz lepiej porozumiewa się po portugalsku. Może już w tym języku śmiało konwersować z kolegami z drużyny. Jednym z jego kompanów jest Jorge Kadu, który jeszcze nie tak dawno reprezentował barwy bydgoskiego Zawiszy.

Naszego rodaka zapraszają też bardzo często do lokalnej rozgłośni radiowej, a także telewizji.

– Jasne, że życie tutaj zaskakuje – śmieje się piłkarz. – Do wszystkiego można się jednak przyzwyczaić. Czasami są braki wody, po meczu trzeba się umyć tą, którą mamy w butelkach, a nie pod prysznicem, a w najmniej oczekiwanym momencie wyłączają prąd. Ale to piękny i zupełnie nieznany Polakom kraj. Pobyt tutaj należy potraktować, jako przygodę życia. W końcu, do tej pory możliwość gry w Afryce często się Polakom nie trafiała.

Piłkarz nie wie jeszcze, jaka będzie jego przyszłość w kolejnym sezonie. Nie gra w najbogatszym klubie ekstraklasy, ale możliwe, że dobre występy zaowocują jakimś transferem. Z Polski także nie ma konkretnych ofert, chociażby z naszej najwyższej klasy rozgrywkowej. Z jego wypowiedzi można jednak wnioskować, że bardzo chętnie pozostałby w Angoli i związał się z tym krajem na dłużej.

– Ale o nauce nie zapominam – mówi Magdziński. – Nadal jestem studentem Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy i wszystkie egzaminy i prace pisemne zaliczam planowo. Bo piłka nożna to pasja i miłość życia, ale po zakończeniu kariery pozostaje jeszcze życie, które jakoś trzeba ułożyć. Na moim profilu na FB przeczytacie chociażby historię Mazurka Dąbrowskiego, który puszczał ze swojej komórki jeden z juniorów. Bo znalazł w Internecie i mu się… spodobał.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także