Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Jerzy Makula – to on panuje nad toruńskim niebem
Marcin Tokarz 25 lipca, 2014, 19:39 Aktualności
makula 003
Jerzy Makula wygrał tegoroczne zawody w akrobacji szybowcowej. Jest faworytem MŚ w tej samej dyscyplinie (fot. Łukasz Piecyk)

Rzeczą dotąd niesłychaną było, żeby w jednym mieście organizowano Mistrzostwa Świata w dwóch konkurencjach lotniczych w odstępstwie zaledwie dwóch tygodni. Aeroklub Pomorski przyjął wyzwanie od FAI – Międzynarodowej Federacji Lotniczej. W dniach 8-13 lipca odbyły się zawody, które wyłoniły reprezentację kraju na MŚ w Akrobacji Szybowcowej. Pierwsze miejsce na podium zajęła niekwestionowana legenda dyscypliny i wielokrotny Mistrz Świata – Jerzy Makula. Ślązak zmierzy się teraz z ponad 70 pilotami z całego globu między 22 lipca a 2 sierpnia. Weteranowi lotnictwa depcze po piętach aktualny mistrz, Maciej Pospieszyński, jednak faworyt może być tylko jeden. O nim jest ta opowieść.

Jak ujął to Janusz Rosołek, dyrektor Aeroklubu Pomorskiego – 12 lipca br. roku pogoda była barowa. Zanim zmieniła się na niekorzyść, zaproponowano mi lot szybowcem z Jerzym Makulą. Na podobną propozycję większość dziennikarzy reaguje odmową podyktowaną strachem. Ja jednak, wiedziałem, że nie ma na świecie lotnika, z którym mógłbym czuć się bezpieczniej. Był pierwszym, który zasiadł za sterami polskiego Dreamlinera. W LOCIE wylatał ponad 25 tys. godzin, z czego 14 tys. pilotując Boeinga 767 na liniach międzynarodowych. W ciągu swojej, trwającej niespełna 30 lat, kariery sportowej, 7-krotnie zdobył tytuł indywidualnego i 8-krotnie drużynowego mistrza świata w akrobacji szybowcowej. Jednym z popisowych numerów 61-letniego Ślązaka, urodzonego w Rudzie Śląskiej, jest ślizg na ogon, czyli konfiguracja, w której szybowiec wiedzie ogonem i przepada przez kadłub lub ogon zaraz po tym, jak pionowo wzbije się w powietrze. Brzmi to dość zatrważająco, ale figurę wykonuje przecież człowiek-ptak…

– Sędziujemy od lat i jak patrzy się na zawodnika, to wiemy, że leci super-człowiek, ale na tych zawodach mieliśmy czterech mistrzów świata – zachwyca się Jerzy Wiśniewski, Prezes Zarządu Aeroklubu Pomorskiego i jeden z pięciu sędziów konkurencji Unlimited na tegorocznych MP w Toruniu.. – Latał Kaminskiy, Ilinskiy, Pośpieszyński i Jurek Makula. Szokująco trudno ich odróżnić. My nie wiemy, kto kryje się pod numerkiem 5. Te oceny są bardzo obiektywne. Po prostu widać, że szybowiec idzie jak po sznurku. Może to być Pośpieszyński, który w zeszłym roku został wicemistrzem świata w Finlandii, ale przychodzi do sprawdzenia wyników, no i wygrał Makula…

Jaka zareagował na to reprezentant Aeroklubu Warszawskiego? Na zeszłym MŚ był lepszy od Makuli…

– Od rywalizacji z Jurkiem wolę skupić się na własnym lataniu i MŚ, tym bardziej, że startujemy później jako jedna drużyna – kwituje Maciej Pośpieszyński, który 12 lipca odebrał puchar za zajęcie 3 miejsca w kategorii Unlimited.

Lata tu elita, najlepsi z najlepszych. Ich loty różnią się niuansami.

– Jurek poleciał, jak marzenie. Skala ocen jest od 0 do 10, a on zdobywał od 8,5 do 10 punktów. To się rzadko zdarza – Jerzy Wiśniewski kręci głową z niedowierzaniem.- On robi bezbłędnie rzeczy, które potrafi niewielu pilotów. Ślizg na ogon wykonał perfekcyjnie.

Latami ćwiczona ręka

Jeśli wierzyć w reinkarnację, w poprzednim życiu Makula z pewnością był ptakiem. O ile samolot komunikacyjny wyposażony jest w pełen arsenał elektroniki wyręczającej w dużej mierze pilota, o tyle w szybowcu lotnik zdany jest praktycznie tylko na siebie.

– Ponieważ szybowiec nie ma silnika i działa na zasadzie energii skumulowanej przez holowanie, wszystkie figury, które robi się w pionie do góry ,są bardzo trudne – Jerzy Mikula opiera się o skrzydło specjalnie zmodyfikowanego m. in. przez siebie MDM-1 Solo Foxa, w którym na miejscu pasażera zamontowano urządzenie chowające podwozie. Mimo bardzo niskiego wzrostu, potrzebował więcej przestrzeni w kabinie. – Nie można się w nich spóźnić. Muszą być dokładnie wyliczone i nie zrobi tego za nas komputer, a jedynie latami ćwiczona ręka.

Momentowi przepadnięcia szybowca podczas ślizgu na ogon towarzyszą ujemne przeciążenia, a przez chwilę również lot do góry nogami. Wiedzę, jak znieść fizycznie i psychicznie taką ewolucję, przekazał Jerzemu jego stryj – legenda szybownictwa – Edward Makula, co zostało przedstawione w „Wniebowziętym”, jednym z dwóch filmów dokumentalnych nakręconych na temat obecnego Prezesa Aeroklubu Polskiego i szefa floty Boeingów 767.

– Organizm ludzki przyzwyczaja się do dobrego, a gdy lecimy głową w dół, dużo krwi napływa do mózgu, co generalnie jest zjawiskiem pozytywnym, gdyż dotlenia ona organ – tłumaczy Jerzy Makula. – Jednak, kiedy nastąpi gwałtowny odpływ, w wyniku kolejnego przeciążenia, nasz organizm nie będzie z tego powodu szczególnie zadowolony. Mogą się pojawić zawężenia pola widzenia, tzw. mroczki. Receptą na oswojenie się z tym stanem jest częsty trening. Czym innym są natomiast emocje związane z akrobacjami. My szybownicy musimy mieć do nich olbrzymi respekt. Absolutnie nie rządzi nami strach. Ponad nim występuje rozwaga i zdolność przewidywania, jednak życie byłoby nudne, gdyby wszystko dało się przewidzieć…

30 lat wstecz, rok 1982. Pierwszy lot po przymusowej przerwie kapitana Makuli. Samolot wylatywał z Wrocławia. W PRL w samolotach znajdowało się zawsze dwóch milicjantów. W pewnym momencie, jeden z nich wdarł się do kokpitu z bronią i granatem w ręku, podczas, gdy drugi, niczego nieświadomy, siedział w tylnym bagażniku. Agresor wymierzył broń w kapitana, który początkowo myślał, że ZOMO-wiec tylko żartuje. Zauważył jednak, jak trzęsły mu się dłonie, a z oczu biła determinacja.

– Chciał, byśmy umożliwili mu lądowanie w RFN na lotnisku Tempelhof, prawdopodobnie szukał tam wolności na swój nietypowy i szalony sposób – wyjawia Jerzy Makula. – Tak też postąpiliśmy, zgodnie z instrukcjami, które otrzymaliśmy z bazy. Samolot osiadł i nagle zaczęła się strzelanina. Ten drugi milicjant zorientował się o wszystkim dopiero w tym momencie. Postrzelił go w stopę. Wtedy, również nie czułem strachu, ale wielką motywację, ponieważ na moich barkach spoczywała odpowiedzialność za życie pasażerów.

Miłość unosi się w powietrzu

Dwa lata później spotkał Bognę, początkującą stewardessę. Poznali się w powietrzu. W sobotę 12 lipca br. w dniu rozdania nagród za Mistrzostwa Polski rozegrane w Toruniu na terenie Aeroklubu Pomorskiego, widzę ją u jego boku – najwierniejszy kibic Jerzego Makuli. Pierwsza dama króla przestworzy. Na kolejne trofea męża nie ma już miejsca w domu, choć Bogna, podczas jego budowy, specjalnie stworzyła oddzielny pokój na nagrody.

– Nie powiem, że to muzeum, ale pomieszczenie prezentuje się pięknie – zdradza Bogna Makula. – Odwiedzający nas goście są zachwyceni, gdy widzą olbrzymie szafy, z olbrzymimi półkami, które z kolei dźwigają olbrzymią ilość kilogramów w postaci pucharów, medali, odznaczeń. Powiem panu, że te pierwsze mistrzostwo świata było zaskoczeniem i powodem do radości. Drugie wywołało podobne reakcje i trzecie też, ale wraz z kolejnymi po prostu uwierzyłam, że mój mąż jest niekwestionowanym mistrzem. Nie było mowy, że te zwycięstwa były przypadkowe.

W domu klanu Makuli lotnictwo nie schodzi z języków. Szybowcami lata 35-letni syn Jerzego, Stanisław oraz jego młodsi bracia przyrodni – Jan i Mikołaj.

– Fakt bycia bliżej ojca, dzięki naszemu uczestnictwu w rodzinnej pasji, rzeczywiście mógł podświadomie wpłynąć na nasze decyzje o przystąpieniu do lotnictwa – zauważa Stanisław Makula, który u swojego ojca najbardziej ceni umiejętność szybkiego podejmowania trudnych decyzji.

Rola matki i męża jest trudna, a matki i męża pilotów jeszcze poważniejsza. Po drugiej ciąży Bogna musiała zrezygnować z pracy w przestworzach na rzecz macierzyństwa.

– Mąż rzadko bywa w domu, ale taka jest cena jego pracy i pasji – przyznaje Bogna Makula, druga żona 7-krotnego mistrza świata. – Jednak, jako matka, drżę o moich „małych pilotów”. Swoje przeżyłam. Obaj synowie mają za sobą poważne wypadki. Piękna pasja, ale bywa niebezpieczna…


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także